رفتارهایی که در دوران بارداری بر جنین تاثیر می گذارند:سیگار کشیدن و نوشیدن الکل

به طور کلی همه ما می دانیم که الکل و استعمال دخانیات بر روی جسم تاثیرات بدی می گذارد. حال اگر یک مادر باردار به این مواد اعتیاد داشته باشد و یا حتی به صورت تفریحی و تفننی از آن استفاده کند نه تنها بر سلامت خودش بلکه بر سلامت جسم و روان جنین و کودک آینده خود تاثیرات به شدت بدی خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید : راهنمای ۳۰ روزه پیش از بارداری

اما این تاثیرات بد چه چیز هایی هستند و چگونه اتفاق می افتند؟

یکی از دلایلی که معمولا پزشکان در مورد سلامت جنین ابراز می کنند ؛اشتهای انان است ؛ جنین  از خون مادر به وسیله جفت تغذیه می کند حال اگر مادر سیگار بکشد و یا الکل مصرف کند این چرخه بر هم می خورد و کودک اشتهای خود را به مدت یک الی چند ساعت از دست می دهد.

الکل باعث می شود تنفسی که از طریق مایع اطراف جنین  صورت می گیرد؛ قطع شود و این قطعی تنفس تا زمانی است که بدن مادر از مایع الکل یا سیگار کاملا پاک شود و جنین بتواند دوباره نفس بکشد و به تغذیه خود ادامه دهد.

یکی دیگر از دلایل این است که کودک علاوه بر تنفس خود از طریق مایع آمنیوتیک تغذیه هم می کند و استعمال دخانیات مانع از ارسال مواد مغذی می شود که همین موضوع بر رشد و وزن کودک تاثیر می گذارد و معمولا کودکان نارس با کاهش وزن زیاد به دنیا می آیند.

البته در مورد تاثیر این مواد به صورت طولانی مدت بر زندگی این کودکان هنوز نکات علمی قابل توجهی بدست نیامده اما طبق مطالعات پزشکی مصرف الکل و دخانیات نمی تواند بی تاثیر باشد و تا حدود زیادی در آینده بر روح و روان و افسردگی و یا حتی میزان هوش آن ها می تواند تاثیر گذار باشد.

ممنوعیت استفاده از الکل در بارداری

تاثیر مواد غذایی از جمله رفتار هایی که در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر می گذارند

نوع تغذیه و اینکه دقیقا باید چه چیزی بخوریم جز دغدغه های همیشگی مادران باردار است. اما آیا واقعا همگی آن ها به صورت اصولی و علمی می دانند که دقیقا باید چه چیزی بخورند و یا چه ماده غذایی برای رشد  سیستم بدنی جنین مورد نیاز است؟

 این ها سوالاتی هستند که خوب است هر زن بارداری از خودش بپرسد و واقعا بداند که چه رفتارهایی در دوران بارداری بر جنین تاثیر می گذارد؛ حتی رفتار های غذایی که خیلی وقت ها به سادگی از آن ها گذر می کنیم و چه بسا بیماری هایی که بعد ها کودک مان را تهدید می کند؛ شامل همین بی دقتی های رفتاری در مورد تغذیه در دوران بارداری است.

همان طور که گفتیم مایع آمنیوتیک اطراف جنین عامل انتقال مواد غذایی و اکسیژن برای جنین است و تاثیر مواد غذایی جهت انتقال مواد موثر به جنین بسیار مهم هستند.برای همین تغذیه مادر قبل از بارداری و در حین بارداری بسیار موثر است. طی تحقیقاتی که مراکز پزشکی و درمانی بر روی مادران باردار انجام داده است؛ حاکی از آن است که بین بچه هایی که در افریقا یا هندوستان که دچار قحطی مواد غذایی هستند و تغذیه نامناسب داشته اند؛ امید به زندگی بر روی کودکان و زندگی آنان رابطه مستقیم دارد.

پس نتیجه می گیریم تغذیه بر رشد و تکامل جسمی و روحی جنین به شدت تاثیر گذر است. بنابراین به عنوان یک مادر باردار خوب است از پزشک ماما یا مشاوره مواد غذایی یا از متخصص زنان و زایمان سوالاتی در مورد نحوه تغذه خود بپرسید و به طور کلی بدانید که میوه جات و سبزیجات و انواع پروتئین ها و ویتامین های موجود در دانه های روغنی و انواع ماهی های چرب برای رشد مغز و اندام های جنین موثر هستند.

  به مادرانی که گیاهخوار هستند؛توصیه می شود؛ حتما تحت نظارت پزشک متخصص تغذیه باشند. به این دلیل که این دسته از افراد غذا هایی را مصرف نمی کنند که به شدت برای جنین مفید هستند. مثل ماهی ها که برای مادر و رشد کودک بسیار مورد نیاز است. پس باید جایگزینی مناسبی را انتخاب کنند و اگر ممکن است گیاهخواری خود را برای مدت چند ماه ترک کنند و بعد از زایمان مجددا آن را سر بگیرند.

همچنین مادرانی که در خانواده های کم درآمد هستند باید این موضوع را بدانند که عدم تغذیه مناسب مشکلات کودک شما را در آینده چند برابر می کند.بنابراین با یک برنامه غذایی تقریبا مناسب شروع به بارداری کنند یا بر روی برخی از هزینه های دیگر به مدت چند ماه چشم پوشی کرده و به تغذیه خود بیش تر اهمیت دهند.

آنچه گوش می دهید و می شنوید جز رفتار های تاثیر گذار بر جنین هستند

محققان بر این باورند که نوزادان تقریباً در هفته هجدهم شروع به شنیدن می کنند و در هفته بیست و هشتم پاسخ های کودک به صداها به قدری سازگار است که از انجام تعامل شنوایی کودک  بسیار مطمئن هستند.

شاید جالب باشد که این داستان را بدانید که یک خانمی باردار در یک کنسرت هوی متال(نوعی موسیقی راک که با سر و صدای زیادی همراه است) شرکت کرده بود که کودک در اعتراض به این سر و صدا انقدرلگد زده بود که مادر مجبور به ترک کنسرت شد بود و بعدا  تحت معاینات پزشکی متوجه شده بود که دنده مادر شکسته شده است.

یا مادری دیگر به هنگام دیدن یک فیلم جنگی در مورد ویتنام از نارآمی های کودک داخل شکمش شکایت کرده بود که مجبور به ترک سینما شده بود. همگی این مطالعات حاکی از آن است که کودکان همان طور که به وقت به دنیا آمدن از سر و صدا های بلند بیدار می شوند و گریه می کنند؛ در داخل رحم مادر ناراحتی و بیزاری خود را به گونه ای دیگر ابراز می کنند و آن ها سر و صدای بلند را دوست ندارند زیرا مانع از استراحت طبیعی آن ها می شود.

کودک شما عادت های شما را می آموزد و اگر به وقت بارداری وقت خود را به تماشای اخبار؛ سریال های صابونی که معمولا از تلویزیون به مدت چند بار تکرار می شوند و محتوای کلیشه ای دارند؛ صرف کنید و یا عادت دارید که به موسیقی گوش کنید آن ها عادت های تلویزیونی و یا موسیقی شما را می آموزند و در آینده شباهت های رفتاری  و عادت های رفتاری خود را در آن ها خواهید دید.

این موارد گفته شد برای اینکه بدانید کودک شما نیاز به آرامش دارد پس در انتخاب نوع موسیقی و یا فیلم و یا حتی گفت و گو هایی که با همسر و اطرافیان خود دارید بسیار دقت کنید.اگر کینه جو باشید؛ اگر عصبی باشید اگر ناسزا بگویید همه این موارد بر او تاثیر گذاشته و در آینده رفتار هایی از او خواهید دید که ابتدا خود شما را متحیر می کند.

تاثیر موسیقی بر جنین

آنچه شما احساس می کنید ، آنها احساس می کنند

اگر احساس اضطراب و ترس می کنید ، آنها نیز احساس ترس می کنند. همین امر در مورد  شادی و خوشحالی هم صدق می کند.اگر بیش تر احساس ترس دارید در واقع شما این حس ترس را به آن ها القا می کنید که قرار است وارد دنیایی پر از ترس واضطراب شوند که شاید بخشی از ترس هایی که بعد ها در زندگی تجربه می کنند؛ ممکن است به ریشه های ناشناخته دوران جنینی بازگردد.

 از نظر فیزیکی، به دلیل تنش بالا و ترشح هورمون کورتیزول در بدن مادرباعث ایجاد یک محیط اسیدی و سمی می شود که بر رشد کودک تاثیر می گذارد و منجر به چالش های سلامتی زیادی خواهد شد.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد که مادرانی که  تحت فشار و اضطراب بیشتر هستند احتمال به دنیا آوردن نوزدانی مبتلا به آسم؛ اگزما؛ تب و آلرژی بیشتری هستند.  

بیشتر بخوانید : درمان آکنه بارداری به چه صورت است؟

آنچه شما فکر می کنید؛بر آن ها تاثیر می گذارد

آنها افکار درونی شما را می دانند. اما این بدان معنا نیست که مثلا فکر شما را می خوانند یا پیش بینی می کنند این بدان معنا است که  آن ها از رفتار شما تاثیر می گیرند.

به طور مثال یک مادری نزد روانشناس متخصص از دختر سه ساله خود گلایه می کرد که در خانه غذا نمی خورد اما در مهد کودک به راحتی غذا می خورد و این باعث تعجب او شده بود.

روانشناس از مادر در دوران بارداری سوال پرسید و مادر گفت که به هنگام بارداری به وقت صبح ها تهوع زیادی داشته است و به هیچ وجه نمی توانسته است که چیزی بخورد.این موضوع تقریبا در تمام  دوران بارداری با او بوده و نتوانسته از تهوع صبحگاهی خلاص شودواین را بدانید که تصادفی نیست که اکنون دخترش در حضور مادرش صبحانه نمی خورد این رفتار را در دوران جنینی  تاثیر گرفته  و  اکنون با شمابه راحتی نمی تواند غذا بخورد.

 به عنوان یک جنین ، او لزوماً قادر به  درک دلیل و تهوع مادر نیست. اما او به سادگی از افکار همیشگی که ذهن مادرش وجود داشته آگاه است و  ناخودآگاه تحت تاثیر افکار مادر قرار می گیرد برای همین است که  در مهد کودک با خیال راحت غذا می خورد.

بنابراین بگذارید این موضوع را روشن کنیم که اگر کودک شما ناخواسته باشد و شما مدام این جملات را تکرار کنید که “من این کودک را نمی خواهم؛ من اشتباه کردم و من باید  او را سقط کنم” او به راحتی آن ها را می فهمد و حتی شادید درک کند.

بنابراین بهتر است او را غرق در آرامش کنید برای او لالایی بخوانید تا جایی که می توانید از کلمات استرس زا و مکان های اضطراب اور دوری کنید اگر نمی توانید خود را از افکار منفی جدا کنید از یک مشاور کمک بگیرید.

سعی کنید یک بخشی از روز را به او اختصاص دهید؛ با او حرف بزنید و مهربان باشید در این صورت  او دراینده می تواند یک فرد آرام و مهربان و البته خوشرویی باشد.

استرس در بارداری

اما  چگونه با او  صحبت کنید که تاثیر مثبت بگذارد

همان طور که گفته شد صدا ها و اعمال مادر از رفتار هایی هستند  که در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر می گذارند.این صدا ها برای نوزادان بسیار مهم هستند که از چه نوعی باشند. در واقع برای ان ها مهم است که صدای مادرشان باشد و بیشتر صدای او را بشنوند.روانشناسان معتقدند چون کودک همیشه صدای مادر خود را می شنود با او آشنا است و نیاز است که با او به آرامی صحبت کنید؛ اگر تن صدای مادر  بالا برود کودک آن را به حالت خشونت تلقی می کند و موجب اضطراب او خواهد شد. اما مثلا صدای پدر به خاطر اینکه کمتر شنیده می شود بهتر است با حجم صدای بلندتری ادا شود تا کودک در رحم مادر با ان آشنا شود.

بیشتر خوانید : ورزش در دوران بارداری فراموش نشود!

آنچه شما با او به زبان می آورید

با توجه به اینکه کودک شما از افکار و احساسات شما آگاه است ، خیلی دور از باور نیست که بپذیرید؛ وقتی با او صحبت می کنید ، او شما را درک می کند.همان طور که گفته شد صحبت با کودک می تواند بسیار مفید و موثر باشد اما راجع به چه چیزی باید صحبت کنیم.

آنچه مشخص است صحبت کردن باید در مورد زیبایی ها و اتفاقات مثبت باشد تا او حس گرمی و آرامش را از شما دریافت کند.

صحبت هایی که نشان از غم و اندوه و تیرگی داشته باشند او را تحت تاثیر قرار می دهند و می تواند کودک شما را افسرده متولد کند و یا در آینده بیشتر از دنیای اطراف خود سر خورده شود.

تمامی این موارد به این دلیل بود که رفتار هایی که دردوران بارداری بر روی جنین تاثیر می گذارند؛ نباید دست کم گرفته شوند.. چه بسا اتفاقات زیادی در دروان زندگی ما به ریشه های جنینی باز می گردند؛  که از آن ها بی اطلاع هستیم. پس در قبال کودکی که در رحم خود داریم؛ بسیار مسئول هستیم. یعنی از وقتی که اقدام می کنیم تا وقتی که متولد می شود و نیاز های دیگری را می طلبد.

منابع:

 www.fearfreechildbirth.com

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد