ذهن خود را تحریک کنید

دانشمندان از طریق آزمایش بر روی موش ها و انسان ها دریافتند که ارتباطات جدید؛ فعالیت های مغزی را تحریک می کنند و حتی محرک تولید سلول های جدید مغزی هستند.

بنابراین ارتباط گرفتن و مشارکت اجتماعی می تواند به عنوان یک پدیده عصبی عمل کرده و با کمک ذخیره عملیاتی یک محافظ قوی مانع از بین رفتن سلول های آینده باشد.

به طور کلی هر فعالیتی که تحریک ذهنی را به دنبال داشته باشد؛ به تقویت مغز شما کمک می کند. به اصطلاح به کمک ژیمناستیک ذهن می توانید برای جوان نگه داشته شدن مغز تاثیر بسزایی داشته باشید.مثلا می توانید از معماهای کلمه ای  استفاده کنید که این معماهای کلمه ای را می توانید از حل جداول کمک بگیرید.

همچنین بسیاری از کار های هنری مثل نقاشی کردن یا مجسمه سازی به عنوان مهارت های ذهنی و دستی هماهنگی بسیار خوبی را بین فعالیت های ذهنی و حرکتی برقرار می کنند که تاثیر زیادی در جوان ماندن مغز دارند.

ورزش بدنی کنید

تحقیقات نشان می دهد استفاده از ماهیچه ها بدن  به ذهن شما نیز کمک می کند. طبق مطالعات دانشمندان وقتی فعالیت های بدنی را انجام می دهید رگ های خونی زیادی در مغز شروع به شکل گیری می کنند و خون غنی از اکسیژن رابه مغز ارسال می کنند.

ورزش همچنین باعث شکل گیری سلول های عصبی و مغزی جدید(سیناپس) می شود.همین سلول ها به عملکر ذهنی بهتر مغز به هنگام پیری کمک موثری در حل مسائل می کنند.

 ورزش همچنین فشار خون را کاهش می دهد، سطح کلسترول را بهبود می بخشد،به تعادل قند خون کمک می کند و استرس روحی را کاهش می دهد، که همه این موارد می توانند به مغز و همچنین قلب شما کمک کنند.

رژیم غذایی خود را سر و سامان دهید

تغذیه مناسب می تواند به ذهن شما و همچنین بدن شما کمک کند. به عنوان مثال، افرادی که رژیم غذایی گیاهی می خورند؛ می توانند به جوان ماندن مغز خود کمک زیادی کنند.رژیم غذایی گیاهی یعنی اینکه تمرکز شما باید بیشتر بر روی میوه جات؛سبزیجات؛آجیل و روغن های غیر اشباع مثل زیتون و دیگر منابع پروتئین های گیاهی باشد.با رعایت این ٰرژیم غذایی کمتر دچار اختلال شناختی و زوال عقلی خواهیم شد.

فشار خون خود را بهبود بررسی کنید

فشار خون بالا در دوران میانسالی خطر کاهش شناختی(آلزایمر و زوال عقلی و غیره..) در سالمندی را افزایش می دهد. برای این کار باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. یعنی رژيم غذایی پرچرب و پر نمک را کنار بگذارید از پزشک کمک بگیرید. اگر فشار خون یا دیابت دارید حتما تحت نظر پزشک باشید.ورزش کنید و از مصرف الکل و دخانیات به شدت پرهیز کنید. سعی کنید مدیریت استرس را در شرایط بحرانی فرا بگیرید.

برای انی کار اگر در توان شما است در کلاس های یوگا و یا مدیتیشن شرکت کنید.

قند خون خود را کنترل کنید

دیابت عامل خطر مهمی برای زوال عقل است. با رژیم غذایی درست، ورزش منظم و لاغر ماندن می توانید از ابتلا به دیابت جلوگیری کنید. اما اگر مبتلا به قند خون هستید؛ باید مرتب با پزشک خود در تماس باشید و یا مصرف دارو های منظم  را کنترل کنید.

بیشار بخوانید : آیا تاثیر ورزش بر هوش مسئله‌ای حقیقی است؟

کلسترول خون را حتما اندازه بگیرد

سطح بالای کلسترول  با افزایش خطر زوال عقل همراه است. رژیم غذایی ، ورزش ، کنترل وزن و پرهیز از دخانیات به تنظیم سطح کلسترول شما  کمک می کند. اما اگر به کمک بیشتری نیاز دارید، از پزشک خود در مورد دارو و مراقبت از خود در شرایط مختلف سوال کنید.

آسپرین با دوز پایین را در نظر بگیرید

برخی از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که آسپرین حتی با دوز کم ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل، به ویژه دمانس عروقی(مشکلاتی مربوط به تمرکز؛حافظه؛ قضاوت و سایر روند های مغزی) را کاهش دهد. اگر جز افرادی هستید که زیاد از آسپرین استفاده می کنید حتما با پزشک مشورت کنید تا برای شما به جای آسپرین راه دیگر را جایگزین کند.به طور کلی از صرف دارو های خودسرانه به خصوص در جهت کاهش درد خودداری کنید.

سیکار و مغز

از مصرف دخانیات خودداری کنید

از دخانیات به هر شکل خودداری کنید.دخانیات بر روی سلامت جسمی و مغزی تاثیر زیادی دارند و همان طور که در بالا اشاره کردیم ابتلا یافتن به انواع بیماری های فشار خون و دیابت و سایرین می تواند در زوال مغز و تشدید مشکلات شناختی مغز تاثیر زیادی بگذارد.

بیشتر بخوانید : تاثیر کافئین بر فیزیک و روان انسان

از نوشیدن الکل خودداری کنید

نوشیدن بیش از حد الکل عامل اصلی خطر زوال عقل است. اگر به نوشیدن الکل اعتیاد پیدا کرده اید بهتر است روشی را انتخاب کنید که میزان آن را به حداقل ترین نوع ممکن برسانید. برای ترک آن می توانید از خدمات مشاوره ای کمک بگیرید.

مراقب احساسات خود باشید

افرادی که مضطرب، افسرده، کم خواب و یا خسته هستند،  معمولا در آزمونهای عملکرد شناختی نمرات ضعیفی را کسب می کنند. نمرات ضعیف لزوماً خطر ابتلا به کاهش شناختی در سالمندی را پیش بینی نمی کنند، اما سلامت روانی خوب و خواب آرامش بخش مطمئناً در جوان ماندن مغز تاثیر بسزایی دارند.

از سر خود محافظت کنید

صدمات متوسط ​​تا شدید سر، می توانند تاثیر بر اختلال شناختی را به مرور زمان افزایش دهند. بنابراین بهتر است از سر خود به هنگام رانندگی و به هنگام کار های سخت بیشتر محافظت کنید.  

بیشتر در اجتماع باشید

محققان از دیرباز به این نتیجه رسیده اند كه داشتن روابط اجتماعی به محافظت در برابر اثرات منفی پیری کمک می کند. اما تا همین اواخر نتوانسته اند ارتباط مستقیمی بین سطح فعالیت های اجتماعی و مغز را نشان دهند.

در مطالعه‌ای که در سال 2007 بر روی  2200 زن در طی یک دوره چهار ساله  انجام شد. ضمن ارزیابی میزان ارتباط اجتماعی آنها، به دنبال نشانه‌های کاهش روحی نیز بودند. نتیجه مطالعه اینگونه بدست آمد که زنانی که دارای روابط اجتماعی زیادی هستند؛ خطر ابتلا به زوال عقل را حتی در شرایط بالار فتن سن و کاهش هورمون های زنانه به شدت پایین می آورد.

 در یک مطالعه مشابه، رابرت ویلسون از مرکز بیماریهای آلزایمر دانشگاه راش در شیکاگو دریافت که افرادی که احساس تنهایی می کنند بیشتر احتمال دارد دچار زوال عقل شوند. ویلسون و گروهش روی گروهی از  بیماران 80 ساله را که علائم زوال عقل نداشتند؛ تحقیق کردند.میزان تنهایی و کاهش حافظه و سر درگمی آن ها به مدت چهار سالی که تحت آزمایش بودند؛ ارزیابی شدند. که نتیجه این شد؛خطر ابتلا به زوال عقلی ۵۱ درصد در آن ها افزایش یافته بود.

 بنابراین بهتر است بدانید؛ حتی هنگامی که فرد در بین جمع حضور داشته باشد اما احساس تنهایی و حس منفی داشته باشد می تواند بر حطر زوال عقلی و آلزایمر تاثیر زیادی داشته باشد.

 بنابراین داشتن ارتباطات اجتماعی مثبت که منجر به نشاط و انگیزه زندگی می شود بر روی عملکرد بهتر مغز تاثیر می گذارند و همین امر به جوان ماندن مغز منجر خواهد شد.

 پس بهتر است پیوستن به گروه های پرنشاط مثل گروه های ورزشی و یا شرکت در کلاس های هنری یا کلاس های زبان می تواند گروه های اجتماعی پرنشاطی را رقم بزند که بر بهبود عملکرد شناختی مغز بی تاثیر نیست.

بیشتر بخوانید : چگونه شاد باشیم، تغییر سبک زندگی به کمک این عادات

جوان نگه داشتن مغز حتی با بازی های رایانه ای

اکنون شواهد علمی فراوانی وجود دارد که نشان می دهد فعال نگه داشتن ذهن برای سلامتی مغز مفید است. اما بهترین راه برای انجام این کار چیست؟

مطالعات اخیر نشان می دهد که تمرین های مبتنی بر رایانه که برای بهبود عملکرد مغز طراحی شده اند، در افزایش حافظه، پردازش اطلاعات، استدلال، توجه و مهارت حل مسئله در بین شرکت کنندگان سالمند مؤثر بوده است.بازی های رایانه ای مغز بازی کن را فعال و هشیار نگه می دارد و چه چیزی بهتر از این که وقتی سالمندان مشغول بازی شوند عملکرد ذهنی و مغزی بهتری می یابند و در کنار آن به شادی و هیجانی می رسند که هم در دوری از افسردگی موثر است و هم در جلوگیری از ابتلا به الزایمر موثر هستند. بنابراین اگر نوه هایتان از شما دعوت کردند که با آن ها بازی کنید؛ بهتر است پیشنهاد آن ها را قبول کنید و گاهی با آن ها بازی کنید این روش در مطالعات اخیر نتایج قابل قبولی  را در روند جوان نگه داشتن مغز داشته است.

چالش ایجاد کنید

شاید در طول زندگی خود از انجام بسیاری از فعالیت ها بیزار باشیم. مثلا ورزش کردن یکی از همین فعالیت ها باشد یا ارتباط برقرار کردن و یا فعالیت های دیگر که می توانند بر عملکرد مغز ما تاثیر مثبت بگذارند؛ اما ما از انجام ان ها خودداری می کنیم.

اما این موضوع را باید به روشنی دریابیم که هر چه سن بالاتر می رود کند تر می شویم و درد مفاصل خود را کم کم نشان می دهند و همچنین هماهنگی و کنترل مغز بر اجزای بدنی کاهش می یابد. برای همین  بهتر است اگر از ورزش بیزار هستید خود را وارد یک چالش کنید و بدانید که اگر ورزش را انجام ندهید مستعد بسیاری از مشکلات فیزیکی و روحی خواهید شد.

 

منابع:

www.health.harvard.edu

greatergood.berkeley.edu

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد