طی تحقیقات صورت گرفته، دانشمندان به این مسئله پی بردند که اندازه پرندگان در طی 40 سال اخیر تغییراتی داشته است.

حال در این مقاله قصد داریم تا بر روی سایز پرندگان تمرکز کنیم و از این جهت مطالبی را برای شما خوانندگان، گردآوری کرده ایم.

با گرم شدن کره زمین، محققان به طور صریح روش هایی را نشان می دهند که گرم شدن کره زمین بر سلامتی ما و گونه های اطراف ما تأثیر خواهد گذاشت.

به عنوان مثال، برخی از گونه های قارچ های مقاوم موجود ممکن است در نتیجه گرم شدن کره زمین در حال افزایش باشند.

همچنین، ممکن است چندین گونه از ماهی ها در اثر گرم شدن آب ها سمی تر شوند و مالاریا ممکن است تا حد بی سابقه ای گسترش یابد و از این جهت خطراتی برای انسان های روی کره زمین به وجود خواهد آمد.

اکنون، تحقیقات جدید موجود در ژورنال "اکولوژی لترز" روش هایی را که ممکن است پرندگان از افزایش دمای جهانی تحت تأثیر قرار بگیرند، مورد بررسی قرار واقع شده است.

بنیامین وینگر، دکتری، گروه اکولوژی و زیست شناسی تکامل و موزه جانورشناسی دانشگاه میشیگان، در آن آربور، نویسنده ارشد این مطالعه جدید است و تحقیقات صورت گرفته بر اساس صحبت های این شخص ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم تا بیمار نشویم؟ 

مطالعه بر روی بیش از 70 هزار پرنده مختلف

همانطور که وینگر و همکارانش در مقاله خود توضیح می دهند، تحقیقات موجود از این ایده حمایت می کند که افزایش دمای جهانی باعث کاهش اندازه حیوانات و پرندگان خواهد شد.

در حقیقت، فرضیه ای در بوم شناسی معروف به قانون برگمان بیان می کند که حیوانات و پرندگان در مقایسه با همتایان خود از همان گونه هایی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند، در مناطق گرمتر از جهان، کوچکتر هستند.

محققان برای تعیین اینکه آیا این اثر در پرندگان به دلیل گرم شدن کره زمین قابل توجه است، 70،716 پرنده مهاجر مرده از 52 گونه آمریکای شمالی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا به نتایج بسیار جالبی برسد.

محققان این پرندگان را از موزه فیلد تاریخ طبیعی، واقع در شیکاگو، ایلین، که از سال 1978 آنها را از تصادفات ساختمان جمع کرده بود، به دست آوردند.
بنابراین، وینگر و تیم او توانستند تغییرات در اندازه بدن پرندگان را بیش از 38 مورد بررسی کنند.

دوره پایان این تحقیق، سال 2016 بوده است.

دانشمندان اندازه استخوان پای پرنده ای به نام تارسوس و همچنین طول صورت، طول بال و توده بدن را اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کردند.

بیشتر پرندگان در این تجزیه و تحلیل گونه های گنجشک بودند.

تغییر اندازه پرندگان

تغییر در اندازه پرندگان در 40 سال اخیر

در طول دوره مطالعه، این تیم در هر 52 گونه از نظر اندازه و شکل بدن کاهش یافته است.

از این تعداد، 49 گونه کاهش آماری معنی دار نشان داد.

به طور خاص، طول تارسوس در کل گونه ها 2.4 درصد کاهش یافته است.

محققان همچنین میانگین افزایش 1.3 درصدی طول بال را نشان دادند.

علاوه بر این، آنها دریافتند که گونه هایی با سریعترین کاهش در طول تاروس نیز سریعترین افزایش طول بال را نشان می دهند.

سرانجام، بین اندازه بدن پرندگان و درجه حرارت رابطه واضح برقرار شده است - هرچه درجه حرارت بالاتر باشد، اندازه بدن نیز کوچکتر است.

میانگین دما در مزارع پرورش تابستان پرندگان توسط 1.8 درجه فارنهایت در طول دوره مطالعه نزدیک به 40 سال افزایش یافته است.

تغییر اندازه پرندگان

بیشتر بخوانید:  درباره سرطان چه می دانید؟

تغییر سایز پرندگان به چه صورت است؟

داده های طولانی مدت و نتایج شگفت آور

همانطور که پیش تر ذکر شد، برایان ویکس، با مدرک دکتری، استادیار دانشکده محیط زیست و پایداری دانشگاه میشیگان، اولین نویسنده چنین مقاله ای است.

وی خاطرنشان می کند: "ما دلایل خوبی داشتیم که انتظار داشته باشیم که بر اساس مطالعات قبلی افزایش دما منجر به کاهش اندازه بدن شود."

ویگز توضیح می دهد: دوره های گرم شدن سریع و دوره های کاهش اندازه بدن به خوبی می توان در پرندگان و حیوانات دید.

وی افزود: "توانایی نشان دادن این نوع جزئیات در یک مطالعه مورفولوژیکی تا آنجا که من می دانم برای مقاله ما بی نظیر است و این کاملاً به دلیل کیفیت مجموعه داده ای است که دیوید ویلارد ایجاد کرده است."

دیوید ویلارد، با مدرک دکتری، یک مدیر مجموعه است که در موزه فیلد و از مؤلفان این پژوهش معرفی می شود.
ویلارد می گوید: "نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که مجموعه داده های بلند مدت چقدر برای شناسایی و تحلیل روندهای ناشی از تغییرات در محیط ما ضروری هستند."

این تیم همچنین به لزوم تحلیل بیشتر مکانیسم هایی که ممکن است یافته های آنها را توضیح دهد، اشاره می کند.

تغییرات در اندازه و طول بال مشاهده شده در مطالعه ممکن است ناشی از مکانیسم به نام انعطاف پذیری رشد باشد.

این محقق ادامه داد: "واضح است كه یک جزء سوم وجود دارد - تغییر در اندازه و شکل بدن - که احتمالاً در تعامل با تغییرات در دامنه و تغییرات در زمان بندی است تا مشخص شود که چگونه یک گونه می تواند در برابر تغییرات آب و هوایی واکنش نشان دهد."

نوشته شده توسط اسمعیل اسماعیلی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد