ویژگی های کودک  سرسخت

 فقط به این دلیل که فرزند شما در مورد اراده و خواست خود سرسخت است؛ آنها را نمی‌توان لجوج و لجباز به حساب آورد بلکه مصمم بودن  نشانه خوبی است که در ادامه به برخی از ویژگی‌های کودک سرسخت اشاره خواهیم کرد

 •  بسیار باهوش و خلاق است
 •  آن ها می‌خواهند دیده و شنیده شوند مورد تایید قرار بگیرند و همین امر باعث می‌شود که به طور مکرر مورد توجه شما قرار بگیرند
 •  بسیار مستقل است
 •  متعهد است و تا نتیجه نگیرد استراحت نمی کند 
 • آنچه را که بخواهد به دست می‌آورد وحتی با زیر پا گذاشتن قوانین باشد
 •  تغییرات مزاجی زیاد دارد

 روانشناسی کودک سر سخت

 برای مقابله با فرزند سرسخت خود به روش صحیح ابتدا مهم است که بدانید چرا آنها   اینگونه هستند و چه عواملی باعث می شود  اینگونه  رفتار کند  و برخورد شما به عنوان والدین بسیار مهم است که بدون هیچ گونه استرس و تشنجی رفتارهای او را درک کنید و پاسخی برای آنها بیابید؛ به یک سری از دستورالعمل ها جهت برخورد با کودک سر  سخت در ادامه اشاره خواهیم کرد.

  بحث کنید

  کودک سرسخت همیشه آماده است تا با استدلال روبه‌رو شود. پس به آنها این فرصت را ندهید و در عوض  هر آنچه که فرزند شما برای گفتن دارد بگذارید بگوید و شما فقط گوش دهید. یعنی استدلال او را به مکالمه تبدیل کنید وقتی می بیند که شما مشتاق هستید که حرف ها و صحبت های او را گوش کنید به حرف های شما گوش خواهد داد..

 ارتباط برقرار کنید

 فرزند خود را مجبور به کاری نکنید که دوست ندارد.اینگونه او سرکشی خواهد کرد و دقیقا همان کاری را که نباید انجام دهد؛ انجام می دهد.

 مثلا اگر می خواهید که او را از تماشای تلویزیون باز دارید و در عوض در  کارهای خانه  به شما کمک کند؛ باید سعی کنید با او تلویزیون تماشا کنید  حس دوستی و رفاقت را با  شما احساس خواهد کرد و تمایل پیدا می کند که شما و در آنچه که شما دوست دارید؛ بیشتر شریک شود و ارتباط برقرار کند.

  از دید کودک سرسخت نگاه کنید

 یکی از بهترین روش ها برای درک کودک سرسخت این است از نگاه او به مسائل نگاه کنید.چرا او اینگونه رفتار می کند؛ مثلاً اگر قول دادید که او را امروز به پارک می برید اما هوا بد شده و بارندگی شدید اتفاق افتاده است. حق دارد از بدقولی شما عصبانی شود اما باید به او توضیح دهید که شرایط به دلیل هوا اینگونه شده و اکنون نمی توانیم بیرون بروید ولی شما باید به او قول بدهید که در اسرع وقت به قول خود عمل خواهید کرد.

کودک ناراحت

 حق انتخاب به او  بدهید

 دیکته کردن کارها به کودک سر سخت هیچ نتیجه ای جز لجبازی و سرکشی او را به همراه نخواهد داشت ولی با گذاشتن چند گزینه انتخاب برای او و پیشنهاد دادن محترمانه باعث می شود که آنها احساس کنترل از جانب شما نداشته باشند. اما برای جلوگیری از سردرگمی فرزند خود گزینه ها را محدود کنید یعنی آنها را به دو یا سه گزینه تقلیل دهید مثلاً اگر می خواهید که اتاق خودش را تمیز کند؛ به او بگویید که می توانید از کمد لباسی یا  اسباب بازی یا تخت خواب  شروع کند.

بیشتر بخوانید : تربیت فرزندان،چگونه پدر و مادر مدرن باشیم

 مهارت های مذاکره با او را بالا ببرید

 کودک سر سخت به هنگام درخواست خود برای انجامش پافشاری می کند. شما باید نحوه برخورد و مذاکره با او را بدانید. این که آرامش خود را حفظ کنید و به او یک پیشنهاد بدهید مثلا اگر قرار بوده امشب برایش دو داستان تعریف کنید؛از او بخواهید یک داستان را امشب  داستان دیگر را فردا شب به صورت مفصل تعریف  خواهید کرد.

 رفتار مثبت را در او تشویق کنید

 به عنوان مثال زمانی که شما به عنوان والدین قرار است اورا تایید کنید از کلمات نه... نه یا  بیشتر دقت کن؛ استفاده نکنید زیرا او به عکس نظر شما انجام می دهد. برای این کار با چشم انداز مثبت به او نگاه کنید و سعی کنید با پرسیدن سوالاتی که جواب آنها بله یا خیر می باشد استفاده کنید و سعی کنید جواب سوال بله باشد و به دنبال آن از فرزندتان قدردانی کنید.

 مقید به کارهای روزانه باشید

 برای مقید بودن نسبت به کارهای روزانه باید نظم داشته باشید. چه مادر و چه پدر هر کدام وظایف روزانه خود را باید بدانند و نسبت به آنها موظف باشند. مثلا اگر پدر قرار است خرید انجام دهد یا مادر قرار است که به دنبال کودک برود حتماً باید در اسرع وقت صورت بگیرد. این گونه نظم در کارها  بر روی کودک تاثیر می‌گذارند و او را نسبت به کارهای شخصی و انجام تکالیف مدرسه مقید می کنند.در ضمن  نظم و ترتیب منجر به آرامش می شوند. به خصوص کودکانی که در سنین ۳ تا ۱۲ سال هستند و نیاز به آرامش و خواب با کیفیت تری دارند تا با حفظ آرامش مانع از  پرخاشگری آنها شویم.

 تنظیم قوانین و پیامدهای آن

 کودکان سرسخت برای شکوفایی و پیشرفت نیاز به قوانین و مقررات دارند. مرزها را تعیین کرده و انتظارات خود را در یک جلسه خانوادگی روشن کنید. نظر و دیدگاه کودک خود را جویا شوید و ببینید که نسبت به   قوانین شما چه عکس العملی نشان می دهد. در ارتباط با قوانین سخت طوری رفتار کنید که متوجه شود با قوانینی که شما گذاشتید؛اتفاقات خوبی قرار است بیفتد مثلاً وقتی در تعطیلات هستید نیاز است که در کنار تفریح به تکالیف مدرسه خود حتماً رسیدگی کند این گونه مانع از  افت تحصیلی او می شود و معلمش از او راضی خواهد بود.

 مشکلات رفتار با کودک سرسخت

 داشتن فرزند سرسخت و مقاوم و رفتار با او کار ساده ای نیست و باید قبول داشت که  به عنوان خانواده وظایفی بر عهده داریم که باید کارها را هماهنگ کنید و مقررات  ویژه را نظم دهید

آنگاه خواهید توانست به خوبی تربیت آن‌ها را به ثمر برسانید. در ادامه به برخی از مشکلات کودک سرسخت اشاره می کنیم که روش مناسب را در ادامه آن ارائه می‌دهیم.

 به سختی غذا می خورند

  بیشتر کودکان به هنگام غذا خوردن دچار اضطراب می شوند. این اضطراب  وقتی   بیشتر می شود که کودک سرسخت هم باشد. برای جلوگیری از این مشکلات  از غذاهای مختلف کمک بگیرید و حتماً از علاقه آنها جویا شوید. برای این کار بهتر است برای تهیه  غذا در طول هفته در کنار  برنامه‌ای که می نویسید از نظر کودک خود جویا شوید.

و یا وقتی که می خواهید او را به خاطر انجام تکالیفش تشویق کنیم سعی کنید غذای مورد علاقه او را برایش تهیه کنید.

بیشتر بخوانید : معظلی به نام شرارت و یا همان اختلال سلوک در میان افراد

 به سختی تکالیف انجام می دهند

 کودک  سرسخت معمولاً وقتی عملی باب میلش نباشد شروع به سرسختی می کند. به خصوص در انجام تکالیفی که دوست ندارد؛ انجام دهد. اما دستور شما نباید مانند او سرسختانه باشد. خیلی از پدر و مادرها گمان می کنند اگر در مقابل انجام ندادن تکالیف فرزندشان سرسختی نکنند او تنبل می شود.

 اما این گونه نیست و در عوض باید  تکالیف او را به چند بخش تقسیم کنیم. مثلا بعد از انجام تکالیف بخش اول با او به سراغ کاری بروید که علاقه دارد این کار می تواند باغبانی یا غذا پختن باشد.

لباس پوشیدن کودک

به سختی لباس می پوشند

این  موضوع برای والدین کودک سرسخت کاملاً مشهود است به خصوص زمانی که برای رفتن به بیرون از خانه عجله دارید. اما کودک برای لباس پوشیدن  با شما لجبازی می‌کند. ناگهان شما  با خیل عظیمی از لباس‌هایش بر کف اتاق روبه رو می شوید.

  شما باید به کمد لباسی او نظم و ترتیب دهید  یعنی متناسب با هر فصلی   لباس های مورد نیاز او را در اختیارش قرار دهید. به او حق انتخاب دارید. یعنی از بین دو یا سه دست لباس ؛به او بگویید یکی از آنها را انتخاب کند.

 خیلی سخت می خوابند

 به هنگام خواب شب این کودکان  برای خوابیدن مقاومت می کنند و این سرسختی وقتی بیشتر می شود والدین  همراه با آنها عصبانی شوند. شما باید نیم ساعت قبل از خواب  شرایط خواب را فراهم کنید.

 •  کم کم لامپ های اضافی را خاموش کنید
 •  تلویزیون رو خاموش کنید
 •  خودتان باید گوشی ها را کنار بگذارید
 •  سعی کنید بیشتر آرامش  و سکوت برقرار باشد 
 •  از او بخواهید که در مورد یک اتفاق خوب در طول روز با شما صحبت کند 
 • دو کتاب داستان در اختیارش بگذارید و از او بخواهید یکی را انتخاب کند تا برایش داستان بخوانید

به طور کلی داشتن کودک سرسخت  کار مشکلی نیست اتفاقاً دارای  فواید زیادی است مثلا اگرکاری را  شروع کند تا  به اتمام نرساند؛ عقب نشینی نمی کند. پس بهتر است به جای غصه خوردن و عصبانی شدن تنها روش های تربیتی و رفتاری را بدانید.

منابع:

 parenting.firstcry

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد