کبد بیمار و افزایش وزن

 با توجه به خستگی ها بی خوابی هایی که در ابتدای مقاله به آنها اشاره کردی بهتر است مشکل  اصلی را در عضو مهم و اساسی مثل کبد جستجو کنیم . کبد عضو در بدن است . گرچه خیلی کمتر به آن دقت می‌کنیم و به سلامتی آن اهمیت می دهیم اما  کبد  در دفع سموم  و  در انتقال چرخه انرژی در بدن بسیار موثر و مهم است.

 به خاطر همین است که افراد بعد از تصفیه کبد و رسیدگی به سلامت کبد  به یک انرژی حیرت انگیز دست می یابند.

 کبد دهها کار مهم انجام می دهد از جمله کار های مهم و اصلی عبارتند از:

 •  ناخالصی‌های مضر را  فیلتر می کند
 •  قند و چربی که میخوریم به انرژی تبدیل می کند
 •  هر غذایی که می خورید به طریقی وارد این عضو می شود

 با وجود این همه فایده  اگر به سلامت کبد دقت نکنیم مواد مضر به مرور می‌توانند سیستم کلی را تحت تاثیر قرار دهند و به دنبال آن دیابت و فشار خون بالا را به همراه داشته باشند و  در نهایت افزایش وزن اتفاق می‌افتد.

 کاهش وزن و سم زدایی کبد

 اولین کاری که باید برای کاهش وزن انجام دهید این است که  به کبد خود بیشتر اهمیت دهید و به آن استراحت دهید. اما  استراحت کبد به چه معناست؟

 استراحت کبد بدین معنا است که از خوردن مواد قندی مضر و فست فودها و مشروبات الکلی و هرگونه ماده مضر خودداری کنیم. در زمان استرس خود را کنترل کنیم و آرامش دهیم که به شدت روی کبد تاثیر بد می گذارد.

 برای این کار شما می توانید خوردن مواد اسید آمینه های مهم استفاده کنید؛ این مواد مفید هوس شما را به خوردن خوراکی های مضر در طول روز کاهش می دهند.

 استفاده از سبزیجات هیچ وقت نباید فراموش شود به طریقی که ۵۰ درصد از رژیم غذایی شما از سبزیجات تشکیل شود.

به مقدار متوسط هم مصرف میوه جات؛ پروتئین  ها مانند ماهی و نشاسته  فراموش نشود.

 غذای روزانه کبد برای کاهش وزن

 بسیاری از افراد با رعایت نکات غذایی؛ انجام ورزش و خوردن انواع قرص های لاغری  جواب لازم را برای کاهش وزن دریافت نمی کند. و حتی افزایش وزن بیشتری به دست می آورند.

 ریشه این مشکل در سلامت کبد است؛ کبد که می تواند عامل کاهش وزن یا افزایش وزن باشد .برای این منظور یک دستور غذایی ساده و کلی برای سلامتی کبد و کاهش وزن در نظر گرفته ایم که عبارتند از:

صبحانه؛ برای  صبحانه نصف آب لیمو تازه را به همراه آب ولرم و مقداری عسل بنوشید و  و نیم ساعت بعد غلات سبوس دار را با یک لیوان شیر بنوشید.

ناهار؛ ناهار شما می تواند مرغ و یا ماهی باشد. البته سالاد سبزیجات به همراه چند قطره روغن زیتون و آبلیمو تازه فراموش نشود.

تنقلات: اگر شما جزء این دسته از افراد هستید که تنقلات می خورید؛ حتماً تنقلات را از مواد غذایی سالم انتخاب کنید. مثل انواع آجیل

بعد از ظهر ‏: می توانید از یک صبح  سوپ ساده سبزیجات استفاده کنید.

 شام: بهترین ماده غذایی که بسیار  در روند کاهش وزن  موثر می باشد؛ خوردن  سبزیجات نیمه پز می باشد در کنار بخارپز کردن سبزیجات می توانید از یک تکه مرغ یا ماهی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : کاهش وزن بدون تمرین امکان پذیر است؟

کاهش وزن با تثبیت قند خون

 حفظ وزن متعادل و رسیدن به کاهش وزن گاهی اوقات به شدت چالش‌برانگیز می شود. پیشنهاد بسیاری از  متخصصان تغذیه استفاده از کربوهیدرات ساده به جای کربوهیدرات های پیچیده  یا همان قند های مصنوعی است  که در موادفراوری شده بسیار یافت می شوند.

 بسیاری از پزشکان معتقدند بدن هنگام قطع  کردن قند های مضر  به یک استراحت و وزن ایده آل می رسد.

 برای عدم مصرف کربوهیدرات مضر چه باید کرد؟

 تحقیقات زیادی نشان داده است کبد با خوردن انواع سبزیجات  و انواع مواد پروتئینی  کم کم عادت می کند که با خوردن مواد غذایی ساده و سالم لذت ببرد.

 به شرطی که این مواد غذایی هر روز مصرف شوند. که با خوردن آن ها کاهش وزن سریع اتفاق بیفتد و تنظیم و تولید میزان انسولین به یک قاعده مشخص دست می یابد  و از دیابت که  یکی از عاملان افزایش وزن است؛ جلوگیری می کند.

به طور کلی خوردن مواد غذایی سالم مثل سبزیجات ؛میوه جات؛ ماهی و چربی‌های سالم قبل از کربوهیدراتو قند های مضر مثل انواع شیرینی جات به  کاهش۳۷ درصد انسولین می شود و میزان انسولین را در وضعیت ثابت نگه می دارد. همچنین غذای سالم عامل اصلی کاهش گرسنگی باشد و این قابلیت را دارند که تا ۳ ساعت گرسنگی را به تأخیر بیندازند.

کاهش وزن با دارچین

بر خلاف شیرین کننده های مصنوعی و غذاهای بسته بندی شده که دارای کربوهیدرات مضر هستند و عامل بالارفتن انسولین می باشند. تحقیقات زیادی نشان می دهد که  دارچین جزو ادویه جات دارویی است که عامل تثبیت کننده انسولین است و باعث سوزاندن چربی و کاهش وزن می شود. پزشکان توصیه می‌کنند اگر جزو افرادی هستید که هر روز قهوه می خورید بهتر است نصف قاشق چای خوری دارچین را به قهوه خود اضافه کنید.

شام سالم

شام سالم با سبزیجات بخارپز

پزشکان توصیه می‌کنند؛سبزیجات برای یک شام مقوی و سالم بسیار مناسب هستند که گرسنگی را به مدت ۳ الی ۴ ساعت به تاخیر می اندازند و  به دنبال آن کاهش وزن سریع تر و اتفاق می‌افتد.

 رابطه جنسی و کاهش وزن

 شاید این موضوع برای بسیاری از کسانی که این مقاله را می خوانند  کمی عجیب باشد  اما رابطه جنسی  و رابطه‌اش با کاهش وزن سال‌هاست  مورد تایید پزشکان قرار گرفته است.

 رابطه جنسی خود یک ورزش است.  این فرضیه در سال ۲۰۱۳ در یک مطالعه علمی در قالب تاثیر رابطه جنسی بر روی کاهش وزن بر روی ۲۱ زوج بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سال انجام شد

 در طی این مطالعه از زوجین  خواسته شد که به مدت ۴ هفته و هفته ای یک بار رابطه جنسی برقرار کنند. گرچه این رابطه به کمک یک رد یاب که توسط تیم تحقیقاتی مدیریت می شد؛ میزان انرژی مصرفی را در هر رابطه به دست می آورد.

 تیم تحقیقاتی به نتایج قابل قبولی دست یافت.  مردان به هنگام رابطه جنسی  به طور متوسط ۱۰۱ کالری و  زنان ۶۹ کالری می سوزاندند.  مطالعه به این نتیجه رسید که میانگین این دو معادل پیاده روی در حالت آرام است و رابطه در رده ورزشهایی  با شدت متوسط ارزیابی کردند.

 با ذهن غذا بخورید و وزن کم کنید

 عجیب نیست وقتی قرار است این ذهن شما باشد که غذا می خورد و به دنبال آن کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

اما با ذهن  غذا خوردن یعنی چی؟

 خوردن با ذهن در واقع شرایطی  است که در آن افراد به چگونگی و جایی که غذا می خورند توجه می کنند. این عمل باعث می شود تا افراد بتوانند از غذایی که می خورند لذت ببرند و وزن سالم را حفظ کنند  و یا حتی به  کاهش وزن دست یابند.

 از آنجا که بیشتر افراد  زندگی شلوغی دارند معمولاً تمایل دارند که در سرعت و شلوغی و دورهمی غذا بخورند. مثلاً زمانی که در اتوبوس یا ماشین هستند؛ زمانی که دور هم هستند و گفت و گو می کنند و  بیشترین حالت زمانی است که تلویزیون تماشا می‌کنند و تمامی موارد برای اکثرا  اتفاق می‌افتد.

 همین عوامل باعث می‌شود که ما با ذهنی ناآرام غذا بخوریم و همین ذهن ناآرام تاثیر بسزایی بر استرس اضطراب و در نهایت افزایش وزن خواهد داشت.

 اما تکنیک های لازم برای داشتن ذهن آرام جهت غذا خوردن به این صورت است:

 •  نشستن پشت میز و توجه به غذای روی میز
 •  تمام حواس پرتی موقع غذا خوردن را کم کردن مثل خاموش کردن تلویزیون و کنار گذاشتن گوشی
 •  آهسته غذا خوردن چراکه باعث دادن طعم خاص به غذا و در نهایت کاهش وزن می شود زیرا به مغز زمان کافی می‌دهد که سیگنال های پرشده را تشخیص دهد و این عامل می تواند در جلوگیری از خوردن زیاد ممانعت کند
 •  غذاهای مغذی را انتخاب کنید تا ذهن شما به آنها عادت کند

 خوردن پروتئین برای صبحانه جهت کاهش وزن

 خوردن پروتئین برای صبحانه می‌تواند هورمونهای اشتها را تنظیم کند و به افراد کمک کند که احساس سیری کامل داشته باشند. یکی از این هورمون های سیری سیستوکینین  می باشد  انتخاب یک پروتئین خوب برای یک صبحانه کامل می تواند

 •  تخم مرغ
 • جو دوسر
 •  کره بادام زمینی یا کره گردو
 • فرنی
 • یا ساردین 

 باشد

 به طور کلی روش هایی که در این مقاله برای کاهش وزن ارائه شد شاید جزو روش هایی باشند که تاکنون در سایر مقالات چندان به آن پرداخته باشند اما بسیار کاربردی و اساسی است که تاثیر زیادی در کنار سایر  دستورالعمل های کاهش وزن مثل ورزش کردن و سایر رژیم های غذایی  دارند.

 در بخش نهایی این مقاله به یکی از کاربردی ترین روش ها جهت کاهش وزن می پردازیم شاید بدون آن کاهش وزن به راحتی اتفاق نیفتد. ورزش یکی از اصولی ترین و اساسی ترین کارهایی است  که اگر می‌خواهیم به  کاهش وزن  برسیم حتماً باید روزانه آن را انجام دهیم

بیشتر بخوانید : بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای لاغری

 ورزش کاردیو

 آنچه در این ورزش مورد اهمیت است؛ تمرینات قلبی -عروقی؛هوازی و استقامتی است که در مدت پایدار گروه های عضلانی متعددی از بدن را در حرکات  منظم تحت تاثیر قرار می دهد. این تمرینات  قلب را منظم و پرانرژی می‌کند نفس های شما را عمیق تر می کند؛ نفس های عمیق تر می توانند قلب را  سالم تر از قبل نگه دارید؛زیرا اکسیژن بیشتری را به آن خواهند رساند.

 در کنار آن وقتی قلب و عروق سالم داشته باشید می توانید ورزش های بیشتری انجام دهید و در نهایت به کاهش وزن سریعتر دست پیدا کنید

 فعالیت های هوازی عبارتند از

 • پیاده روی آهسته و سریع
 • کلاس های ایروبیک
 •  بالا رفتن از پله ها
 •  بسکتبال
 •  تنیس
 •  دوچرخه سواری
 • قایقرانی
 •  فوتبال
 • رقصیدن

  اما چرا این ورزش ها برای شما و کاهش وزن مفید است؟

هر چه سن بالاتر می‌رود میزان ظرفیت قلب و ریه جهت نگهداری اکسیژن کمتر می شود. این ورزش ها میتوانید این ظرفیت استقامت شمارا بالا ببرند و بیشتر به ورزش های استقامتی بپردازید. چراکه اندامهای اصلی شما قدرت مند می شوند اکسیژن بیشتری دریافت می کنند  و به هنگام ورزش خسته نمی شوید و زودتر به کاهش وزن دست پیدا می کنید

ورزش های هوازی همچنین به سوزاندن کالری و تنظیم اشتها وکنترل وزن کمک می کنند. فشار خون را پایین می آورند و قند خون را کنترل می کنند. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد اگر میزان انسولین تنظیم نباشد به مرور می‌تواند مورد افزایش وزن قرار بگیرد. پس بهتر است ورزش های هوازی را جدی تر دنبال کنید اگر کاهش وزن سریع را می‌خواهید.

تمرینات هوازی همچنین باعث بالا رفتن حافظه و تفکر و مانع از  آلزایمر می‌شوند. درد مفاصل به مرور زمان  کاهش می‌دهد و در چربی سوزی چربی های موجود موثر است

پیاده روی مقدمه‌ای بر انواع ورزش های هوازی

قدم زدن سریع و تنها ۲۲ دقیقه در روز به شما کمک می کند که به هدف خود یعنی دو نیم ساعت ورزش در هفته  دست پیدا کنیم در این فرایند که شما پیاده روی می کنید خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و افزایش وزن را به شدت کم می کند

پیاده روی نیازی به مهارت آموزش و تخصص خاصی ندارد تنها یک جفت کفش راحت می خواهد و تقریبا همه جا امکان پذیر است

شما می توانید پیاده روی را وقتی می خواهید به خرید بروید؛انجام دهید یا زمانی که ناهار خورده اید یا شام را میل کرده اید برای هضم بهتر غذا و همچنین سوخت چربی های اضافی می توانید ورزش پیاده روی ساده را انتخاب کنید. که هم  روان شما را آرام می کند و خوابی خوب را به ارمغان می آورد و همین که خیلی زودتر به کاهش وزن دست پیدا می کنید.

منابع:

businessinsider

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد