اگر سرتان به قدری شلوغ باشد که توان رفتن و ثبت نام در باشگاه محلی یوگا را نداشته باشید، انتخاب تمرین انفرادی گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید. توقف کلاس مطابق میل و اختصاص زمان بیشتر به تمرین از مزایای تمرین انفرادی یوگا محسوب می‌گردد. با این حال، کلاس خانگی و عدم کنترل تمرین انفرادی یوگا جزء مهم‌ترین مصائب این ورزش می‌باشد. این موضوع که ممکن است نتوانید طرز صحیح ژست‌های یوگا را انجام دهید، ممکن است کمی استرس آور باشد.

کلاس‌های خانگی و تمرینات انفرادی با تمام مزایای انحصاری خود از مربی برخوردار نیستند و مربی بالا سر شما به تنظیم حرکاتتان نمی‌پردازد. و فرم به طرز غیرقابل باوری حائز اهمیت می‌باشد. زیرا ما قصد نداریم با عدم کنترل تمرین انفرادی یوگا بر پایه نادرست ژست غلط بگیریم. این ژست‌های غلط ممکن است عضلات را سهوا تحت فشار قرار داده و به آن‌ها آسیب می‌رساند.

ما در این مقاله قصد داریم تکنیک‌های کمک کننده در جهت مثبتی را معرفی نمائیم که از عدم کنترل تمرین انفرادی یوگا نیز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: چالش 10 روزه یوگا برای لاغری

- آینه را نبین!

برای آنکه مطمئن شوید در جهت عدم کنترل تمرین انفرادی یوگا پیش نمی‌روید، به نصب آینه و چک کردن آن نیاز نخواهید داشت. نگاه کردن هرازگاه به آینه باعث عدم تمرکزتان شده و حین انجام برخی حرکات نظیر سیرساسانا، باکاسانا و هالاسانا گردنتان را تحت فشار و آسیب قرار می‌دهد.

تمرکز در یوگا

برای درک هماهنگی بدنتان به جای آنکه آینه را نگاه کنید، بر روی احساستان متمرکز شوید. و اگر مصر هستید، با گوشی خود ویدیو بگیرید و بعدا آن را تماشا کنید.

- حواست را جمع کن

برگزاری کلاس در خانه ملزوم به رعایت نظم و کنترل تمرین انفرادی یوگا می‌باشد. تمرکز حواس روی تمرین بدون حضور مربی امری دشوار است. مربی در کلاس مراقب شماست و شما مسئولیت بیشتری دارید. اگر حواستان با کوچکترین نشانه پرت می‌شوید، موبایلتان را روی حالت هواپیما بگذارید و یا آن را سایلنت کنید. و اگر آموزش یوگا را به صورت آنلاین تماشا می‌کنید، تمام تب‌های مرورگر را پاک کنید تا متمرکز باشید.

- در راستای هدفت حرکت کن

اگر فقط حرکت را انجام دهید، احتمالا دچار اشتباهات عدیدی خواهید شد. ژست‌ها را سرسری انجام ندهید. در عوض، دست‌ها و پاهایتان را با انرژی حرکت بدهید. از فضای مورد نیازتان آگاهی داشته باشید و ریشه پاهایتان را در عمق زمین احساس کنید. و برای ژست بعدی عجله نکنید. بیشتر افراد در اثر عجله به بدنشان آسیب می‌رسانند اما تمرکز روی ژست حین نگه داشتن یک آسانا به همان اندازه تغییر فرم از آساناها مهم است.

- عضلات را درگیر کن

وقتی یک آسانا را تجربه می‌کنید، مطمئن شوید عضلات مرتبط آن درگیر شده‌ است. آیا وقتی در ژست صندلی هستید، عناصر چهارگانه بدنتان می‌سوزد؟ آیا هسته بدنتان حین پلانک درگیر می‌شود؟ اگر پاسختان به این سوالات بله است، حرکات را در راستای کنترل تمرین انفرادی یوگا انجام می‌دهید. این‌ها تنها مثال‌های ساده‌ای هستند و برای تمام حرکات یوگا باید این نکته را در نظر بگیرید.

در حرکاتی که روی دو پا باید بایستید، مطمئن شوید که وزنتان به طور متعادل بر روی دو پا توزیع شده است.

هنگامی که به جلو خم می‌شوید، مطمدن شوید که سینه‌تان به موازات زمین قرار گرفته و کمرتان با پاها زاویه قائم ساخته است.

و هنگام خم شدن مطمئن شوید که کمرتان صاف قرار گرفته است. اگر پشتتان قوس دارد و کج است، آن را صاف کنید.

- به تنفست دقت کن

بگذارید نبض تنفستان فشارسنج باشد. اگر به اندازه کافی در حرکتتان عمیق نباشید، ممکن است روند منظم تنفستان را گم کنید و اگر بیش از حد درگیر حرکتتان شوید، نفستان کوتاه و سخت می‌شود. بنابراین صاف بایستید و منظم و عمیق تنفس کنید.

کنترل تمرین انفرادی یوگا

- هماهنگی مفاصلت را ارزیابی کن

در ژست‌هایی مانند پلانک و گربه اطمینان حاصل نمائید که مچ دست‌هایتان درست زیر شانه‌هایتان قرار گرفته است. و در جنگجو 2 و لانژ زانوی جلویتان را در راستای قوزک پایتان بگذارید. و برای حرکات چرخشی شانه‌هایتان را در راستای باسنتان قرار بدهید.

بیشتر بخوانید: کاهش وزن بدون تمرین امکان پذیر است؟

- به خودت سخت نگیر!

ملزومات یوگا اعم از مت و آجر قادرند حداقل تا زمانی که به تسلط کامل دست نیافتید، به شما کمک کنند. آجر یوگا با اشغال فضا دیگر بدنتان را اجبارا تحت فشار قرار نمی‌دهد.

اگر در طول تمرین عضوی از بدنتان تیر کشید و درد را احساس کردید، حرکت را آسان‌تر کنید. تفاوت بین درد و احساس را درک کنید. یک حرکت کششی سبک خوب است اما نباید در طول انجام آن آزار ببینید. این اصل یکی از اصول کنترل تمرین انفرادی یوگا به شمار می‌رود.

نوشته شده توسط مهگل مرتضوی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
برچسب ها
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد