تجربه بی‌خوابی و ای‌اس‌ام‌آر

سال‌هاست که با بی‌خوابی مبارزه می‌کنم. به رختخواب پناه می‌روم، ناامید و خسته به دنبال خواب می‌گردم اما هرگز قادر به خاموش کردن مغزم نیستم. هجوم استرس، اضطراب و... جریان خوابم را به اختلال کشانیده و آزارم می‌دهد. گاها با امتحان کردن مکمل‌های ملاتونین یا سایر خواب آورها در تلاش هستم تا چرخه خوابم را تنظیم کنم. با آنکه تمایل ندارم وابستگی به قرص‌ها را تجربه کنم، سعی به کنار گذاشتن کافئین کرده و با ورزش بیشتر و مطالعه قبل خواب تلاش بیشتری کردم. تقریبا هیچکدام از آن‌ها جواب نداد... تا ای‌اس‌ام‌آر!

به پیشنهاد یکی از دوستانم سری به ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر زدم و پس از رد کردن میلیون‌ها ویدیو و افرادی که به طور استراتژیک پشت بلندگو آوا تولید می‌کردند، کنجکاو شدم. در ابتدا تصور کردم تنها یک بازی احمقانه است اما پس از 10 دقیقه به خوابی عمیق رفتم...

ام اس ار چیست

ای‌اس‌ام‌آر چیست؟

ای‌اس‌ام‌آر مخفف عبارت "واکنش ارادی اوج‌گیری حسی" می‌باشد. به احتمال زیاد خودتان یا فردی در شبکه‌های اجتماعی را دیده‌اید که چنین تجربه‌ای را آزموده است. به خاطر می‌آورید با صدای کوبیدن قلم‌موی باب راس روی بوم به خوابی آرام می‌رفتید؟ آیا تا به حال از آوای زد و خورد قطرات باران بر روی سقف احساس آرامش کرده‌اید؟ بنابراین شما هم تجربه ای‌اس‌ام‌آر را دارید.

ای‌اس‌ام‌آر آرامبخش، خواب آور و خوشایند است اما هستند افرادی که با شنیدن آواهای آن طنین صدا را در ستون فقرات، سر و کل بدنشان احساس می‌کنند.

کاهش استرس با ای‌اس‌ام‌آر

فاکتورهای اجرایی ای‌اس‌ام‌آر چیست؟

معمول‌ترین فاکتورهای اجرایی در ضربه زدن، خراشیدن و مچاله کردن نایلون‌ها تعریف شده است. بیشتر ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر در شبکه‌های اجتماعی با یک اجرای ساده آپلوده شده‌اند. کشیدن برس مویی بر روی بلندگو آواهای نرم و دلپذیری را به دنبال دارد.

افراد قادرند با سناریوی تسلی بخش، لمس فیزیکی و احساس شنیداری ای‌اس‌ام‌آر پدید آورند.

تماشای ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر

مزایای ای‌اس‌ام‌آر شامل چه مواردی است؟

ای‌اس‌ام‌آر در سطوح بالا قادر به آرام‌سازی افراد است. مطالعه‌ای از دانشگاه شفیلد نشان داده، افرادی که تماشای ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر را تجربه کرده‌اند دچار کاهش ضربان قلب، افزایش احساسات مثبت اعم از آرامش و ارتباطات اجتماعی می‌شوند.

مطالعه دیگری نشان داده، تماشای ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر افزایش سطح هیجان و کاهش سطح استرس و ناراحتی را به دنبال دارد.

یکی دیگر از مطالعات اذعان دارد تماشای اینگونه ویدیوها 80 درصد از شرکت کنندگان تحت تاثیر مثبت قرار داده و موجب تقویت خلق و خویشان شده است. این تحقیق نشان داده، این ویدیوها نه تنها به آرامش فردی کمک نموده، بلکه اختلالات خواب و بی‌خوابی را کاهش می‌دهد.

خواب راحت با ای‌اس‌ام‌آر

چرا ای‌اس‌ام‌آر به خواب بهتر کمک می‌کند؟

یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب تیک غیرارادی عضلات و یا حس سقوط حین خواب به شمار می‌رود. این تیک با تصور آنکه بدنتان در خطر است رخ می‌دهد. از آنجا که بدنتان آماده برخورد با هرگونه تهدید بوده شما را بیدار می‌کند.

حال چگونه باید با سقوط خوابگاهی مبارزه کنید؟ "مدیتیشن" یکی از راه‌های مبارزه با این اختلال خواب می‌باشد. مدیتیشن به شما کمک کرده تا سیستم عصبی و بدنتان از حالت سقوط به آرامش هدایت شده و با تجربه احساس امنیت خوابی آرام و عمیق را تجربه کند.

ای‌اس‌ام‌آر نیز قادر است بدن را آرام نموده و حالتی مشابه مدیتیشن رقم زده که در آن بدن در حالت استراحت و هضم قرار می‌گیرد.

این ویدیوها قادرند حواس فرد مضطرب را پرت کنند. در حالی که افکار شبانه فرد را بیدار نگه می‌دارد، رساله ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر این است که شنونده با تمرکز بر روی شنیدن از افکار خود دور شود و با احساس آرامش به خواب رود.

چه افرادی ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر تولید می‌کنند؟ و هدفشان چیست؟

حال، چه افرادی ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر تولید می‌کنند؟ کافی است سری به اینستاگرام بزنید و صفحات را بالا و پایین کنید یا سراغ کانال‌های یوتیوب بروید. همه افراد از سراسر دنیا گرد هم آمده‌اند تا با آپلود این ویدیوها آواها را به گوش مردم برسانند. با این حال به نظر می‌رسد آن‌ها با یک هدف واحد گرد هم جمع شده‌اند و آن هدف کمک به آرام‌سازی مردم است.

یکی از ای‌اس‌ام‌آرتیست‌ها اذعان دارد هرگز نتوانسته با تولید ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر خود را از بند اضطراب رها سازد اما با اینگونه تولید محتوا توانسته به بسیاری از افراد مضطرب کمک کند تا آرام شوند. او گفته است: "من از اضطراب و افسردگی ناشی از کمبودهای خانوادگی رنج می‌بردم. تولید محتوا به من کمک کرد تا از طریق همدردی با دیگران ارتباط برقرار کنم."

این تولیدکننده ویدیوهای ای‌اس‌ام‌آر با بیش از 182000 دنبال کننده و بیش از 28 میلیون بازدیدکننده بهبود اختلالات خواب از طریق این ویدیوها را تایید کرده است.

نوشته شده توسط مهگل مرتضوی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد