برنامه های کمک به شاد بودن

چگونه شاد باشیم: عادات روزانه

شاد باشیم و لبخند بزنیم

وقتی شما خوشحال هستید؛ دوست دارید و تمایل دارید که لبخند بزنید شاد بودن مثل یک خیابان دو طرفه است وقتی لبخند میزنید این عمل باعث می شود که مغز شما هورمون دوپامین آزاد کند که همین  هورمون عامل  انتقال حس خوب و آرانش به سلول های بدن است و همین انتقال منجر به شادی شما می شود.

 همین شادی را بهتر است هر روز صبح جلوی آینه برای خود رقم بزنید.  یعنی قبل از آنکه تلویزیون را روشن کنید یا به سراغ گوشی خود و خبر های  نه چندان دلچسب آن بروید؛  لبخند بزنید و از یک موسیقی آرام باب میل خود استفاده کنید.

با ورزش کردن شاد باشیم

این سوال چگونه شاد باشیم جز سوالاتی است که خودمان جوابش را می‌دانیم ؛ اما باید قبول کرد که بیشتر مواقع تنبلی می کنیم.

سود و فایده ورزش بر کسی پوشیده نیست؛  اما چرا در انجام آن کوتاهی می کنیم جز سوالاتی است که باید از خودمان بپرسیم. ورزش علاوه بر تقویت جسم و در واقع قبل از تقویت جسم تاثیر خود را بر روی مغز و ترشح هورمون های مغزی می گذارد.

ترشحات مغزی شامل هورمون هایی هستند که منجر به انرژی بالا؛ اعتماد به نفس و پیشگیری از افسردگی و اضطراب می شوند  و همین عوامل منجر به شاد بودن ما می شوند.

‏ نیازی نیست شما حتماً ورزش را در باشگاه انجام دهید یا یک صخره را بالا بروید یک ورزش ساده یا همان نرمش صبحگاهی تاثیر شادی را  می تواند بر روح و جسم شما بگذارد.

برای شروع ورزش بهتر است از این تمرین ها استفاده کنید

 • هر شب بعد از صرف شام پیاده روی روی کنید
 • روز خود را با ۵ دقیقه کشش های ساده آغاز کنید
 • فعالیت هایی که خیلی دوست دارید و مدتهاست انجام  نداده‌اید؛ مثل رقصیدن یا بولینگ  و غیره ..حتماً در طول روز وقت بگذارید و انجام دهید

خواب خوب

خواب خوب متضمن شاد بودن است

خواب پیش مقدمه هرگونه فعالیت روزانه است پس آن را دست کم نگیرید و خوب بخوابید. اگر جز افرادی هستید که در طول روز حسرت ۵ دقیقه چرت زدن را دارید؛ خواب شما در شبانه روزنا کافی است.

در این قسمت چند نکته کاربردی جهت رسیدن به یک خواب استاندارد ارائه می دهیم.

 • اگر جزو افرادی هستید که دیر به رختخواب می روید؛ باید  ساعت خواب خود را به  ۵ دقیقه به عقب بکشید تا به  یک ساعت طبیعی و استاندارد برسید یعنی شما به یک قانون خواب مثل ساعت ۱۲ اعتقاد پیدا کنید.
 • برای رفتن به رختخواب ساعت گوشی خود را روی یک آهنگ ملایم تنظیم کنید
 • قبل از خواب از حمام کمک بگیرید یک دوش پنج دقیقه ای یک معجزه اساسی بر روی خواب شما می گذارد.
 • ۲ ساعت قبل از خواب از خوردن و نوشیدن غذاهای سنگین خودداری کنید و در عوض از نوشیدنی های ملایم مثل شیر یا آب میوه طبیعی استفاده کنید.
 • از خوردن مشروبات الکلی و کشیدن سیگار حداقل در طول شب دست بکشید
 • اتاق خواب شما باید تاریک خنک و بی سر و صدا باشد
 • برای تخت خواب خود و ملحفه هایش سعی کنید؛ سرمایه گذاری کنید چون روی خواب شما به شدت تاثیرگذارند
 • هیچ وقت اتاق خواب خود را برای سایر کارها مانند مطالعه کردن انتخاب نکنید.بگذارید مغز شما اتاق ‌خواب را تنها به عنوان استراحت گاه شما در ذهن حفظ کند.
 • قبل از خواب چرت نزنید اگر چرت دارید کارهایی مثل مسواک زدن یا نوشتن برنامه فردا را انجام دهید تا چرت زدن از سر شما بپرد و در ساعت مشخص خود بخوابید.
 • اگر به طور مداوم برای یک خواب خوب مشکل دارید حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

غذاهای مقوی ذهن بخورید

برای شاد بودن و اینکه چگونه شاد باشیم؛ باید بدانید که چه چیزهایی باید بخورید و چه چیزهایی نباید بخورید.غذا مقوی علاوه بر اینکه تاثیر خوبی بر روی جسم دارند بر روی ذهن هم بسیار موثر هستند.

مثلاً کربوهیدرات ها سروتونین آزاد می کنند و همین سروتونین تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از استرس و اضطراب و در نهایت حس شادی ما دارد.

البته باید یادآور شد که کربوهیدرات ها ساده و پیچیده در غذاهایی چون سبزیجات ؛ میوه جات و غلات به وفور یافت می شوند و سعی کنید از خوردن کربوهیدارت مصنوعی (مثل قندهای مصنوعی؛ نوشابه ها و فست فود ها و سایر غذا های فراوری شده) به شدت پرهیز کنید چرا که هیچ گونه تاثیر و سودی ندارد.

گوشت بدون چربی؛مرغ؛ حبوبات و لبنیات سرشار از پروتئین هستند. این مواد غذایی دوپامین و نوراپی نفرین  را آزاد می کنند؛ که تاثیر بسیار زیادی بر روی انرژی و تمرکز ذهن دارند.

غذاهای سرخ شده و فراوری شده می‌توانند بر روی آرامش و انرژی شما تأثیر سو بگذارند.

بیشتر بخوانید : تاثیر کافئین بر فیزیک و روان انسان

شاد باشیم:  انتخاب برنامه غذایی بهتر

به جای خوردن کیک و انواع شیرینی جات مصنوعی به هنگام صبح سعی کنید در ابتدا از یک آبمیوه طبیعی گوارا استفاده کنید که  می‌تواند برای شما یک بمب انرژی باشد.

اگر برای شما مقدور است سعی کنید و به وعده های  غذایی اصلی مثل صبحانه؛ ناهار و شام  هفته ای یک  خوراکی  مفید و تازه اضافه کنید.

 سپاسگزار باشید

  چگونه شاد باشیم وابسته است به یک سری اتفاقات ساده که  شما به تنهایی و بدون هیچ گونه هزینه ای می توانید هر روز انجام دهید. سپاسگزار بودن می تواند بر روی روحیه و انرژی شما در طول روز تاثیرگذار باشد.

مطالعه ای اخیرا انجام شد که  نشان داد تمرین کردن در قدردانی و سپاسگزاری می تواند تاثیر چشمگیری  بر احساس امید و خوشبختی بگذارد.

برای این کار می توانید هر روز با تشکر کردن از خدای مهربان به خاطره نعمت های مادی و معنوی این کار را انجام دهید.سپاسگزاری کردن از کسی که امروز به شما کمک کرده یا موهبتی صورت گرفته می تواند بر روحیات شما تاثیر  مثبت بگذارد.

این سپاسگزاری به مرور منجر به سلسله اتفاقات خوب می شود که زندگی را به سوی شادی حرکت می دهد.

با خود و دیگران مهربان باشید

تحقیقات نشان می دهد که انجام اعمال محبت آمیز می تواند به شما کمک کند احساس رضایت بیشتری داشته باشید.یک مهربانی ساده مثل درست کردن قهوه برای همسر یا دوست خود؛ تماشای تلویزیون با اعضای خانواده  به ایجاد محبت و همدلی نقش دارند که در نهایت همه این موارد به انتقال حس خوب در شما تأثیرگذار هستند.

تاثیر تنفس عمیق را فراموش نکنید

در طول روز ممکن است به هر دلیلی دچار تنش شوید؛احساس کنید که اعتماد به نفس خود را از دست داده اید؛یا آنطور که باید محکم و استوار نیستید.

مطالعاتی که تحقیقات اخیر روانشناسی انجام شد؛ تاثیر عمیق تنفس که در بیشتر مواقع آن را دست کم می گیریم ؛ خود را به خوبی نشان داد. افرادی که دچاراسترس و تنش شده بودند با تمرین بر روی تنفس عمیق و تمرکز بر روی آن به تغییر حالت از استرس به وضعیت عادی  دست یافتند.

فواید تنفس عمیق

 • استرس را کاهش می‌دهد
 • کم کم عادت می‌کنید به صورت ناخودآگاه در مواقع استرس زا تنفس عمیق را انجام دهید
 • آرامش را به شما برمی گرداند
 • راحت تر می توانید تمرکز کنید

به هنگام تنفس عمیق اگر ممکن است چشم های خود را ببندید و به یک واقعه خوب که دوست دارید؛ اتفاق بیفتد تمرکز کنید

لحظات شاد بودن

لحظه های ناخوشایند را تصدیق کنید

یک نگرش مثبت به طور کلی روش خوبی است اما به هر حال نمی‌توانیم جلوی اتفاقات بد را بگیریم

نحوه مقابله و برخورد با اتفاقات بد باید چگونه باشد؟

در ابتدا نباید سعی کنیم که وانمود کنیم برای ما اتفاق بدی نیفتاده است و یا اینکه خود را  خوشحال جلوه دهیم.

سعی کنیم واقعه بد را در زندگی تصدیق کنیم؛ بپذیریم و آن را تجربه کنیم. سپس بعد از آن تمرکز کنید بر روی این که چگونه واقعیت را فراموش کنیم تا حالمان  بهبود یابد.

تمرکز و تمرین می تواند یک تنفس عمیق باشد؛ پیاده روی باشد؛ ملاقات با یک دوست باشد؛یک مسافرت باشد ویا  رفتن به کلاس یوگا باشد.

بیشتر بخوانید : تربیت فرزندان،چگونه پدر و مادر مدرن باشیم

احساسات خود را یادداشت کنید

برخی مواقع ذهن؛ فکر و مغز شما درگیر یک سری اتفاقات؛ احساسات و مواردی شده که باعث شلوغی و عدم تمرکز می شوند در این مواقع باید چه کار کرد؟

اولین کاری که باید انجام دهید آزاد کردن ذهن است.این آزاد کردن می تواند ورزش باشد ؛ پیاده روی باشد. اما روشی که همیشه جواب داده  است؛ نوشتن همه دغدغه‌های ذهن خود بر روی یک کاغذ می باشد اینگونه مغز شما حس تخلیه و سبکی خواهد داشت و به  راحتی می تواند به تمرکز خود ادامه دهد.

چگونه شاد باشیم:  عادت های هفتگی

  محیط زندگی خود را منظم نگه دارید

 اتاق شلوغ؛ خانه بی نظم مانع از برنامه‌ریزی درست می شود که همگی منجر به کم حوصلگی و مانع از شادی شما می شوند.

 پس  بهتر است روی این موضوع یعنی منظم کردن اطراف خود وقت بگذارید این  کار را هفتگی می توانید انجام دهید. البته اگر آدم  خیلی بی نظمی باشید یک بار در هفته کافی نیست.

 برای رسیدن به یک برنامه مدون هفتگی بهتر است برای تمیز کردن نقاط مختلف خانه از زمان بندی استفاده کنید. به طور مثال برای تمیز کردن اتاق خواب ۲۰ دقیقه وقت بگذارید و برای آشپزخانه ۳۰ دقیقه وقت بگذارید.

 این برنامه ریزی زمانی به شما هدف می دهد و در کنار آن هیجان و انرژی بهتری جهت تمیز کردن خانه به شما منتقل می کند.

دیدن دوستان را فراموش نکنید

 انسان یک موجود  اجتماعی است. داشتن دوستان نزدیک می‌تواند موجب خوشحالی و شادی شود. برای ملاقات با دوستان بهتر است یک زمان مشخص را در آخر هفته تنظیم کنید. یا اگر قرار است تماس تلفنی طولانی با دوستان داشته باشید؛ این مورد رو هم در آخر هفته در یک جای مناسب از برنامه بگنجانید.

 اما اینکه باید چگونه شاد باشیم؛در ارتباط با دوستان سعی کنید طوری با هم تعامل برقرار کنید که موجب حس شاد در شما شود. برای تعامل خوب بهتر است کتاب های مربوط به برقراری روابط با دوستان را فراموش نکنید و حتماً مطالعه ماهانه در این رابطه را داشته باشید.

 خیلی خوب است که بتوانید در گروه‌های اجتماعی فعال مثل انواع ورزش ها کوهنوردی؛ والیبال؛ فوتبال؛ بولینگ یا کلاس های موسیقی شرکت کنید.

  به طور کلی یک زمان به خصوص در آخر هفته را برای دور هم جمع شدن و لذت بردن  از اوقات خود اختصاص دهید.

موبایل و سایر وسایل ارتباط جمعی را خاموش کنید

 شاید برای شما سخت باشد که بخواهید موبایل خود را خاموش کنید  و چند ساعت به آن کاری نداشته باشید. به خصوص که کار شما از فضای مجازی استفاده از موبایل باشد.

 اما باید دقت کنید که موبایل شبکه‌های اجتماعی و استفاده بیش از حد از برنامه‌های تلویزیونی تا حد زیادی می تواند بر خلق و خوی شما تاثیر بگذارند زیرا شما   را از زندگی واقعی دور می‌کند؛زندگی که شما باید در آن باشید؛ تا شاد و خوشحال باشید.

 اگر شما وابسته به فضای مجازی است؛ بهتر است بیشترین زمانی را که قرار است در این فضای مجازی به سر ببرید به آخر هفته موکول کنید و در طول هفته در زمان های خاص مثل دو ساعت قبل از ناهار؛ ۴ ساعت در بعد از ظهر یا  ۳ ساعت قبل از خواب شب گوشی خود را خاموش کنید.

 این عمل به شما کمک می کند که به گوشی خود وابسته نباشید.

 در ارتباط با تلویزیون بهتر است که فقط سریال هایی که واقعاً به آنها علاقه دارید در طول هفته با یک برنامه‌ریزی منظم نگاه کنید. و از دیدن برنامه‌هایی که هیچگونه سودی برای شما ندارند خودداری کنید و از وابستگی به برنامه‌هایی تلویزیونی خود را آزاد کنید.

 وارد طبیعت شوید

 با توجه به  یک مطالعه  علمی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد؛ گذراندن زمان  به مدت ۳۰ دقیقه در هفته در فضای باز و سر سبز می تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند.

 فضای سبز می‌تواند پارک محله؛حیاط خانه یا هر جایی باشد فقط سعی کنید با آن ارتباط برقرار کنید.

 مراقبه را کشف کنید

 شاید تاکنون فقط راجع به مراقبه و اعمال مدیتیشن چیزهایی شنیده باشید اما نسبت به آن ها یا اعتقادی نداشته اید یا حوصله  انجام آن ها را نداشته اید.

 اما باید بدانید که طی مطالعات علمی گوناگون مراقبه موجب تمرکز؛انرژی و تقویت روحیات معنوی می شود که این سه ترکیب تاثیر زیادی بر روی چگونه شاد بودن ما دارند.

شما مراقبه را می توانید با شرکت در کلاس انجام دهید یا  می توانید با نشستن در یک گوشه آرام خانه و با انجام تنفس عمیق و افکار آرام به مدت پنج دقیقه انجام دهید و به یک حس خوب برسید.

البته با یک جستجوی ساده در اینترنت از شرایط انجام مراقبه آگاه شوید.

درمان های روحی را انجام دهید

شاید در طول هفته با اتفاقات و شرایطی رو به رو شوید که برای شما چندان خوشایند نباشند. اما نوع واکنش شما نسبت به آنها خیلی مهم است. می توانید زانوی غم بغل بگیرید و همپای اتفاقات بد خود را غمگین و افسرده کنید و یا می توانید تفکر و تامل کنید و آن را مشابه با اتفاقاتی که تا الان داشتیه اید و توانسته اید به خوبی از پس آن بر بیایید؛  حل کنید.

اگر مشکل به گونه ای است که از حل کردن آن عاجز شده اید می‌توانید از مشاوره های تلفنی که قیمت مناسب تری دارند؛ کمک بگیرید.اما به طور کلی شما به عنوان یک انسان با توجه به داشتن تجربه های کوچک و بزرگ می توانید با کمی تامل مشکل را به خوبی حل کنید بدون آنکه آسیبی به جسم و روان خود  وارد کنید.

چگونه شاد باشیم: عادت های ماهانه

کمک های خیرخواهانه فراموش نکنیم

درست است با وجود شرایط اقتصادی که اکنون وجود دارد؛ شاید پس انداز  پول در طول ماه به سختی صورت بگیرد. اما اگر بدانید که هر چقدر اندک پولی را که پس انداز می کنید واز همان مقداری را  به امور خیریه اختصاص دهید؛ چقدر در حفظ روحیه شاد شما  موثر است و حتی می تواند بر جوان ماندن شما تاثیر بسزایی داشته باشد؛ حتما آن را انجام می دهید.

از خانه بیرون بزنید

ماندن در خانه به صورت طولانی مدت بر روی روحیات شما تاثیرات خوبی نخواهد گذاشت. طبیعتا وقتی روحیه شما بیمار باشد؛جسم شما را هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

متاسفانه عده ای دوست دارند فقط با دوستان خود به مسافرت بروند. اما داگر کسی نیست که با او به مسافرت بروید؛خوب است خودتان به تنهایی اقدام کنید که به یک مسافرت سه روزه بروید یا تصمیم بگیرید یک شب را به رستوران بروید و لذت ببرید.لذت بردن از تنهایی خود و پر کردن اوقات تنهایی خود می‌تواند یکی از تکنیک‌های شخصی در زندگی باشد که بر روی شاد بودن شما تاثیر دارد.

بیشتر بخوانید : خود درمانی برای اضطراب به چه صورت است؟ ( تصویری )

یک لیست فکری تهیه کنید

همانطور که در مورد افکار و احساسات روزانه گفته ش؛د بهتر است که برای خود لیست فکری ماهانه تهیه کنید واز کار های شخصی که در یک ماه باید اتفاق بیفتد یا دوست دارید انجام دهید؛ روی کاغذ بنویسید.

مثلاً دراین ماه شما باید در ارتباط با کار شغلی خود فلان فایل را کامل کنید و تحویل دهید یا در این ماه باید در فلان تاریخ با دوستتان به مسافرت کویر بروید.

برنامه ماهانه به راحتی ذهن شما را منسجم کرده و از شلوغی و پراکنش ذهنی جلوگیری می ‌کند.

شاد بودن در زندگی

چگونه شاد باشید: عادات سالانه

زمانی را برای تامل بگذارید

همیشه آغاز سال جدید موقعیت خوبی است تا وقت بگذارید برای اینکه اهداف سالانه خود را بنویسید و  کارهایی که در سال قبل انجام داده اید و کارهایی که باید انجام می دادید اما به هر دلیلی انجام نشده؛ بررسی کنید.

اما نیاز نیست؛حتما سال جدید باشد تا اهداف خود را بر روی کاغذ بنویسید.در هر مقطع زمانی که هستید کافی است یک برگه بردارید و اهدافی را که قرار است در باقیمانده ماه های سال انجام دهید؛ بنویسید.

اهدافی که در سال گذشته قرار بوده که انجام دهید اما صورت نگرفته به همراه دلیل عدم انجام آن در مقابلش بنویسید.

وقتی اهداف خود را یادداشت کردید آنرا در دسترس قرار دهید و گاهی به آن نگاه کنید تا فراموش نکنید. در نهایت اهداف خود را اولویت بندی و دسته بندی کنید تا در ذهن شما به صورت منظم قرار بگیرد.

مراقب سلامتی خود باشید

شما این جمله را مرتب می شنوید؛ از تلویزیون؛ از فضای مجازی و اطرافیان که همیشه در مورد بیماریها و سلامتی هشدار می دهند. اما شما چقدر به این جمله اهمیت می دهید یا بهتر است بگوییم چقدر سلامتی برای شما اهمیت دارد؟

برای داشتن زندگی شاد باید:

 • سالانه یک بررسی کلی از سلامت جسمی خود داشته باشید
 • مطابق با سن خود مراقبت های سلامتی را جدی بگیرید
 • حتماً سلامت دهان و دندان را مهم بدانید وسالانه به دندانپزشک مراجعه کنید
 • بینایی جزمهم ترین بخش های سلامتی است و نیاز به مراقبت زیاد دارد

از کینه ها بگذریم

 درست است نوشتن و صحبت کردن راجع به آن راحت است اما این موضوع را بدانید که داشتن کینه نسبت به هم نوع خود حتی کسانی که شما را بسیار آزار داده‌اند در اولین گام به سلامت روحی و جسمی شما آسیب وارد می کند.

طی مطالعاتی که در سال های اخیر بر روی بیماران سرطانی انجام شده است؛ نشان داده است که بسیاری از این افراد متاسفانه قبل از ابتلا به این بیماری از بیماریهای روحی؛ حسرت های درونی و همچنین کینه های شخصی در عذاب بوده اند. پس بهتر است با یکدیگر مهربان تر باشیم

منابع:

healthline.com

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد