مرتبا مسواک بزنید اما نه به صورت تهاجمی

حفظ دندان های سالم و مسواک زدن

همه ما به خوبی می دانیم یکی از روش های مهم و مفید برای سلامتی دندان ها مسواک زدن به مدت دو بار در روز است. تنها مسواک زدن است که باکتری ها و پلاک های دندانی را می تواند از بین ببرد.

اما برای رسیدن به فواید حاصل  از مسواک زدن یک شرط وجود دارد که این شرط؛ روش صحیح مسواک زدن است.

 در ابتدا باید با استفاده از حرکات دایره ای آرام مسواک زدن را شروع کنید  و مراقب مسواک زدن در قسمت جلویی ، پشت و بالای هر دندان باشید. این روند بین 2 تا 3 دقیقه طول خواهد کشید. همچنین از حرکات سریع مسواک به سمت جلو و عقب به شدت پرهیز کنید.

 مسواک زدن با حرکات تند و استفاده از مسواکی که زبر و خشن است و استاندارد نیست به راحتی به مینا دندان و لثه آسیب وارد می کند. که به مرور باعث حساسیت دندان و آسیب دائمی مینا دندان و فرسایش و خونریزی لثه می شود.

 انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده از مسواکی را که موهای نرم و لطیف دارد؛ نیز توصیه می کند. اعضای انجمن همچنین اظهار داشتند كه افراد باید هر 3 ماه یک بار مسواك خود را عوض كنند.

بیشتر بخوانید : چگونه بیشتر بخوریم تا لاغری را تسریع بخشیم؟

از فلوراید استفاده کنید

فلوراید از عنصری در خاک زمین به نام فلورین درست می شود. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فلوراید به جلوگیری از حفره های دهانی که بر اثر مصرف مواد قندی حاصل می شود؛ کمک می کند و یک ماده رایج در خمیر دندان و دهانشویه است.

 اما برخی از محصولات دندانپزشکی فلوئورید ندارند و بعضی از افراد اصلاً از آن استفاده نمی کنند.

شواهد حاکی از آن است که فقدان فلوراید می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود ،حتی اگر فرد در حفظ دندان های سالم خود بسیار کوشا باشد.

همچنین بررسی اخیر نشان داده است که  اگر افراد از مسواک زدن و نخ دندان هم استفاده کنند بدون فلوراید دچار حفره های دندانی خواهند شد.

البته در بسیاری از کشور های توسعه یافته فلوئورید را به منبع آب خود اضافه کرده اند. که این موضوع توصیه بهداشت جهانی نیز هست اما در کشور های در حال توسعه از جمله کشور خودمان اهمیتی داده نمی شود.

 برای این کار می توانید با پیگری و یا تماس با منطقه خود از وجود فلوراید در آب مصرفی خود مطلع شوید.متاسفانه همچنین در بسیاری از بطری های آب با مارک حاوی فلوراید خبری از این عنصر مهم و اساسی نیست.

مسواک زدن

 روزی یکبار نخ بکشید

نخ دندان می تواند پلاک و باکتری ها را از بین دندان ها خارج کند ،در واقع جایی که مسواک قادر به دستیابی به آن نیست؛ نخ دندان این کار را می کند. همچنین با از بین بردن باقی مانده مواد غذایی که در بین دندان ها گیر افتاده اند ، می تواند از بروز بوی بد دهان جلوگیری کند.

اگرچه مطالعات با قدمت طولانی در مورد فواید نخ دندان زیاد نیست اما همچنان انجمن دندانپزشکی امریکا از فواید نخ دندان بسیار توصیه می کند و افراد باید حداقل روی یکبار نخ بکشند.

 اکثر متخصصان بهداشت دندانپزشکی توصیه می کنند قبل از شستشو  و مسواک زدن دندان ها با کمک نخ و حرکات رو به بالا و پایین لا به لای دندان ها را تمیز کنید. همچنین این حرکات باید به آرامی باشد و از برخورد نخ دندان به لثه به شدت خودداری کنید که باعث درد و آسیب به لثه می شود و از طرفی هم پلاک را از بین نمی برد.

بیشتر بخوانید : 10 ورزش موثر برای لاغری

سالی یک بار مراجعه به دندانپزشک

کارشناسان توصیه می کنند که افراد هر 6 ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنند. در طی معاینه معمول دندانپزشکی ، یک متخصص بهداشت دندان ها را تمیز می کند و پلاک و جرم های دندانی را از بین می برد.

دندانپزشک علائم بصری حفره ها ، بیماری لثه ، سرطان دهان و سایر موارد مربوط به سلامت دهان و دندان را بررسی می کند. بعضی اوقات ممکن است از اشعه X دندان برای بررسی حفره ها استفاده کنند.

نتایج یک مطالعه جدید تأیید کرده است که کودکان و نوجوانان باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند تا به جلوگیری از حفره ها کمک شود. با این حال ، بزرگسالانی که هر روز بهداشت دهان و دندان خود را در الویت قرار می دهند کمتر در معرض خطر ابتلا به سلامت دهان و دندان قرار دارند. اما اگر هر ۶ ماه یکبار سخت است؛ سعی کنید سالی یکبار را نزد دندانپزشک متخصص بروید.

 افراد می توانند در مورد اینکه چند بار به معاینه نیاز دارند با دندانپزشک خود صحبت کنند. پاسخ ممکن است بسته به سابقه سلامتی فرد ، سن و سلامت کلی دندان ها متفاوت باشد. اما هرکسی که متوجه تغییراتی در دهان خود می شود باید به دندانپزشک مراجعه کند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند ، و این باعث می شود بدن برای بهبودی بافت ها از جمله بافت دهانی در بدن دچار مشکل شود. انجمن دندانپزشکی امریکا سیگار کشیدن را به عنوان یک عامل خطر برای بیماری لثه عنوان می کند ، همچنین این انجمن هشدار می دهد که افرادی که سیگار می کشند ممکن است بعد از یک عمل دندانپزشکی بهبودی کند را تجربه کنند.

استعمال سیگار همچنین روی ظاهر دهان تأثیر می گذارد و منجر به زرد شدن دندان ها و زبان می شود و منجر به بوی بد دهان و دندان خواهد شد که صحبت کردن را برای فرد سخت می کند و بر اعتماد به نفس او تاثیر می گذارد.

استفاده از خدمات دندان پزشکی

دهانشویه را در نظر بگیرید

برخی مطالعات نشان می دهد که دهانشویه های خاصی می تواند به سلامت دهان و دندان کمک کنند. به عنوان مثال ، یک بررسی نشان داد که دهانشویه حاوی کلرهگزیدین ، ​​یک ماده ضد باکتری ، به کنترل پلاک و لثه کمک می کند. براساس یک آنالیز پزشکی ، دهانشویه هایی که با روغن های اساسی خاص ترکیب شده اند نیز مؤثر هستند.

ممکن است افراد برای بهترین نوع دهانشویه از دندانپزشک سوال کنند اما دقت کنید که بهترین نوع دهانشویه نیز نمی تواند جایگزین نخ دندان و مسواک باشد تنها به عنوان یک مکمل می تواند روش مناسبی باشد.

دهانشویه ها همچنین می توانند بوی بد دهان و سایر مشکلات دندانپزشکی را تا حدودی بر طرف کنند.

بیشتر بخوانید : خود درمانی برای اضطراب به چه صورت است؟

محدود کردن غذا های قندی و پرنشاسته

مصرف قند می تواند منجر به حفره شود. مطالعات زیادی انجام شده که نشان می دهد مصرف شکر تاثیر بسزایی در ایجاد حفره و پوسیدگی دندان های ایجاد می کند.برای بیشتر آشکار شدن مضرات قند و شکر می توانید به مقاله ای تحت عنوان ترک مصرف شکر در همین سایت مراجعه کنید.

مقصر اصلی پوسیدگی دندان ها انواع شیرینی جات و دسر ها هستند اما به طور کلی غذا های فراروری شده  و تصفیه شده هم می توانند به اندازه کافی آسیب برسانند.

سازمان بهداشت جهانی  توصیه می کند که افراد مصرف قند خود را به کمتر از 10 درصد کالری روزانه  محدود کنند. مطالعات زیادی در مورد بررسی و تاثیر قند ها بر دندان ها به این نتیجه رسیدند که پایین آمدن این میزان به 5 درصد می تواند خطر حفره ها و سایر مشکلات دندانپزشکی را کاهش دهد.

کارشناسان همچنین اظهار داشته اند که غذاهای نشاسته ای مانند نان ، چیپس و ماکارونی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند.  انجمن دندانپزشکی امریکا توضیح می دهد که این غذاها در دهان ماندگار شده و به قندهای ساده تقسیم می شوند ، که باکتریهای سازنده اسید از آن تغذیه می شوند. این اسید می تواند باعث پوسیدگی دندان شوند.

به جای غذاهای نشاسته ای می توانید مقدار زیادی میوه و سبزیجات سرشار از فیبر و همچنین محصولات لبنی بدون قند را در رژیم غذایی خود جایگزین کنید.

نوشیدن آب به جای نوشیدنی های شیرین

نوشیدنی های شیرین قندی منبع درجه یک قندهای اضافه شده و فراوری شده در رژیم غذایی معمولی افراد هستند.کسانی که نوشیدن نوشابه ، آب میوه یا سایر نوشیدنی های قندی را در برنامه روزانه خود دارند؛ این مواد می توانند خطر بیشتری برای حفره ها ایجاد کنند.انجمن دندانپزشکی امریکا همچنین توصیه می کند که در طول روز آب یا چای یا قهوه خود را بدون مواد قندی بنوشید و فقط نوشیدنی های شیرین شده حاوی شکر را در وعده های غذایی اصلی در حجم کم بنوشید.

نوشیدن الکل

حفظ دندان های سالم و نکاتی برای بچه ها

دندانهای اولیه کودک،که بعضی اوقات این دندان ها را دندان های شیری کودک می نامند ، به اندازه دندانهای دائمی آن ها اهمیت دارند. دندان های شیری در واقع محل نگهداری دندان های دائمی کودکان هستند پس باید به شدت مراقبت شوند.

اگر کودکی دندان خود را به خاطر پوسیدگی از دست بدهد می تواند فضای رشد دندانی را مختل کند و رشد صحیح دندان را در بزرسگالی دشوار کند.

با توجه به این موضوع مهم کودکان از دوران نوزادی نیاز به مراقبت های دندانی دارند که در ادامه به برخی از نکات اصلی که نیاز به دقت و توجه دارند؛ ارائه می کنیم.

 •  لثه های کودک را هر روز قبل از اینکه حتی دندان داشته باشد با مقداری آب به صورت آرام شست و شو دهید. این موضوع باعث از بین رفتن مواد قندی می شود و از طرفی کودک با نحوه شستشو دهانی آشنا می شود.
 • نوزادان و کودکان نوپا نباید با بطری یا فنجان های شیر و یا نوشیدنی دیگر به تختخواب بروند و بخوابند. شیر و آب حاوی قند هایی هستند که برای مدت طولانی می توانند باعث آسیب به لثه و پوسیدگی دندان شوند.
 •   هنگامی که دندان های کودک نمایان شد سعی کنید دو بار در روز مسواک زدن را به آن ها یاد بدهید. مسواک باید نرم باشد و از خمیر دندان فلوریدا استفاده کنید.این خمیر دندان بر روی مسواک باید اندازه یک دانه برنج باشد و برای کودکان بین سه تا شش سال بهتر است اندازه یک نخود از خمیر دندان استفاده شود.
 • والدین باید تا زمانی که کودک به طور کامل نحوه مسواک زدن را یاد نگرفته است و یا هنوز نسبت به مسواک زدن سهل انگاری می کند؛ از او مراقبت کنند و مطمئن شوند که هر روز دندان های کودک مسواک می شوند.
 • در هنگام استفاده از خمیردندان مراقبت کنید که خیلی زیاد از آن بر روی مسواک استفاده نکنند.
 •  انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه می کند که کودکان بین ۶ ماهگی تا یک سالگی حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنند.
 • والدین و مراقبان نباید با قرار دادن وسایل غذا خوری و یا وسیله ای مثل پستانک را به اشتراک بین خود و کودک بگذارند. این کار باعث انتقال باکتری های ایجاد کننده حفره بزرگسالان به کودک منتقل می شود.

مراقبت از دندان کودکان

 حفظ دندان های سالم و حرف آخر

همان طور که در ابتدا مقاله هم گفته شد؛ مراقبت های دندانپزشکی از کودکی تا بزرگسالی به شدت مورد نیاز است.برای این کار باید:

 • روزانه مسواک بزنید
 • نخ بکشید
 • از محلول فلوراید استفاده کنید
 • سیگار را برای همیشه ترک کنید
 •  مصرف مواد قندی را به حداقل برسانید
 • و حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

همه این موارد به سلامتی دهان و دندان و حفظ دندان های سالم کمک می کند.

 

منابع:

www.medicalnewstoday.com

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد