سن و کرونا ویروس

بر اساس آمار ها و تحقیقاتی که در این مدت تقریبا کوتاه به دست آمده است؛ افراد بالای ۶۵ سال در معرض خطر هستند و این بیماری می تواند برای آن ها تهدید کننده جان باشد.اگر بخواهیم به صورت دقیق تر محدوده سنی در معرض خطر را بگوییم؛ سنین بین ۶۵ تا ۸۴ سال در معرض خطر مرگ کرونا ویروس قرار دارند وحدود ۴ درصد از مرگ و میر های این بیماری را شامل می شوند و بالای ۸۵ سال این درصد بالا تر می رود و چیزی حدود ۱۰ الی ۲۷ درصد را تشکیل می دهد.

 اما دلایلی که باعث می شود بیماری کووید ۱۹ عامل مرگ  و میر در این سنین باشد به خاطر وجود بیماری های قلبی و دیابت است. طبق گزارش های پزشکی سیستم ایمنی بدن در مقابله با پاتوژن ها نیز با افزایش سن کاهش می یابد و افراد مسن را در معرض عفونت های شدید ویروسی قرار می دهد.

دیابت

به نظر می رسد دیابت قندی  با خطر ابتلا به عفونت شدید COVID-19 نیز مرتبط است. شایع ترین شکل دیابت که در برابر کرونا ویروس نمی تواند مقاومت کند؛ دیابت نوع 2 است.  وقتی که سلول های بدن به هورمون انسولین پاسخ نمی دهند.

با این وجود دانشمندان نمی دانند که آیا دیابت بطور مستقیم می تواند یک عامل اصلی برای تشدید بیماری کرونا  باشد یا عوامل دیگری مانند بیماری های قلبی و عروقی و همچنین بیماری کلیه هم می تواند در این امر دخیل باشند.

این در حالی است که در مطالعات گذشته افرادی که دیابت نوع ۲ داشتند؛ شرایط وخیم تری نسبت به بیماری آنفلوانزا و ذات الریه نشان داده اند.

اما اینکه چرا افرادی مبتلا به دیابت  نسبت به بقیه واکنش بیشتری به بیماری کرونا ایجاد می کنند؛ دلایلی چون التهابات مزمن؛افزایش فعالیت انعقادی و اختلال در پاسخ سیستم ایمنی و آسیب احتمالی مستقیم به لوزالمعده بی تاثیر نیستند.

هنوز تحقیقات در مورد تهدید های بیماری کرونا برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف ها کامل نیست. اما همین التهابات مزمن و کاهش مقاومت سیستم ایمنی باعث کاهش گلبول های سفید می شوند و همین موضوع منجر به افزایش عفونت ها از جمله کرونا ویروس خواهند شد.

 البته این موضوع را هم باید گفت که همه مبتلایان به دیابت و به خصوص دیابت نوع ۲ در خطر یکسان نیستند. کسانی که قند خون خود را کنترل می کنند و اهمیت می دهند کمتر از بقیه در مقابل این بیماری آسیب پذیر می شوند.

درمان کرونا

بیماری قلبی و فشار خون بالا

براساس گزارش انجمن قلب آمریکا، افرادی که شرایطی ویژه در سیستم قلبی- عروقی دارند، مانند بیماری قلبی و فشار خون بالا، معمولاً عوارض بدتری از COVID-19 را خواهند داشت. البته تنها افراد مبتلا به بیماریهای قلبی در معرض خطر نیستند افراد سالم هم می توانند با وجود قلب سالم در معرض خطر باشند.

به عنوان مثال ، اولین مرگ كرونا ویروس در امریکا در مورد زنی ۵۷ ساله که قلب سالم با وزن طبیعی داشت و همچنین او اهل ورزش بود. اما این ویروس به عضله قلبش حمله می کند و او را به کام مرگ می فرستد.

طبق مطالعاتی که  اخیرا بدست آمده است؛ نشان از آن دارد  که ویروس کرونا با حمله مستقیم به ریه ها میزان اکسیژن بدن را کاهش می دهد تا جایی که قلب برای پمپاژ کردن خون اکسیژن شده به سراسر بدن به زحمت می تواند این کار را می کند.حتی در برخی از مواقع این ویروس می تواند به طور مستقیم به قلب حمله کند و منجر به واکنش هایی شود که کارکرد قلب را به  مخاطره می اندازد.

بیشتر بخوانید: تهدید کرونا ویروس و افراد آسیب پذیر

سیگار کشیدن

افرادی که سیگار می کشند ممکن است مستعد ابتلا به عفونت شدید COVID-19 باشند، به این معنی که آنها با افزایش خطر ابتلا به پنومونی، سایر اعضای بدنشان که مسئول حمایت از تنفس و اکسیژن رسانی مثل ریه است؛ به خطر می اندازند.در یک مطالعه ای که در چین در بخش مراقبت های ویژه انجام شد؛ نشان داد که ۷/۴ از افراد حاضر در این بخش از افراد سیگاری هستند که با مرگ دست و پنجه نرم کرده اند و یا به کام مرگ رفته اند.

 بر اساس همین مطالعات دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دود سیگار می تواند از چند ناحیه منجر به خطرات آسیب پذیر در برابر کرونا ویروس شود.اولین علت به این خاطر است که افراد سیگاری در برابر بیماری های ویروسی آسیب پذیر ترند زیرا به مرور زمان سیستم ایمنی آن ها تضعیف می شود و در نهایت دفاع از ویروس در بدن آن ها به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

همچنین مصرف سیگار  باعث افزایش تعداد گیرنده های ACE2 در ریه ها می شود. ویروس کرونا به راحتی به  این گیرنده ها وصل می شود و ریه ها را به راحتی از بین می برند.

تاثیر سیگار بر کرونا

چاقی

طی چندین مطالعه اولیه ارتباط بین چاقی و تشدید بیماری COVID-19 را در این افراد نشان داده است. یک مطالعه که بر روی  گروهی از بیماران COVID-19  که سن آنها کمتر از 60 سال سن بود؛ در نیویورک  انجام شد. این مطالعه  نشان داد که افرادی که چاق بودند، دو برابر افراد غیر چاق در بیمارستان بستری بودند و 1.8 این افراد که در بیمارستان بستری بودند؛ در بخش مراقبتهای ویژه بستری شدند.

این موضوع به دلیل ارتباط اضافه وزن با بیماری هایی چون قلبی – عروقی؛ دیابت و فشار خون بالا همراه است که در بخش های قبلی توضح داده شد.همچنین برخی از دانشمندان معتقد هستند به طور کلی جاقی می تواند خطر ابتلا به بیماری های عفونی را بالا ببرد.همان طور که در مورد انواع بیماری های مثل  آنفلوانزا خوکی و سایر بیماری های عفونی ثابت شد که افراد چاق در برابر این بیماری ها آسیب پذیر تر هستند. به این دلیل که ظرفیت ریه با افزایش التهاب کاهش می یابد در نتیجه اکسیژن رسانی سخت تر می شود و بیماری التهابی خود را بیش از سایرین در بدن افراد چاق نشان می دهد.

گروه خونی

به نظر می رسد گروه خونی می تواند در برابر کویید ۱۹ از مقاومت های متفاوتی برخوردار باشد.اما در این زمینه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.طی مطالعه ای که در بیمارستان ووهان چین انجام شد. دریافتند که افراد مبتلا در گروه A (A-مثبت ، A-منفی و AB-مثبت ، AB-منفی) در مقایسه با انواع غیر گروه A در معرض خطر بالاتر از تشدید بیماری هستند.همچنین طی مطالعات خود دریافتند که افراد با گروه خونی O (منفی O و O مثبت) از خطر ابتلا به عفونت  کمتری نسبت به سایرین برخوردار هستند.

 اما اینکه چرا نوع گروه خونی می تواند در تشدید کرونا ویروس دخیل باشد؛ کاملا مشخص نیست اما طبق فرضیاتی که بدست آمده به این نتیجه رسیده اند که گروه خونی یک فرد نشان می دهد که چه نوع آنتی ژن خاصی سطح سلول های خونی را پوشش دهد. این نوع آنتی ژن ها برای کمک به مبارزه با عوامل بیماری زا؛ آنتی بادی های خاصی تولید می کنند. به خاطر همین  ممکن است که برخی آنتی ژن ها مقاوم تر از سایر آنتی ژن های گروه های خونی دیگر باشند.

عوامل ژنتیکی

 بسیاری از عوامل زمینه ای و بیماری های مزمن در  افراد می تواند علائم COVID-19 را بدتر کند، اما چرا برخی از افراد سالم ممکن است بدون سابقه هیچ نوع بیماری در برابر بیماری های عفونی مثل کرونا ویروس مقاومت خیلی کمی نشان دهند و حتی جان خود را از دست بدهند.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که به دلیل تفاوت ها در ساختار های ژنی افراد ممکن است برخی دارای سیستم ایمنی قوی و برخی دیگر ضعیف باشند که منجر به افزایش و یا کاهش مقاومت افراد در برابر عوامل بیماری زا می شود.

 به خاطر همین است که تمامی افراد باید در شرایط کنونی که کرونا ویروس جان همه را تهدید می کند؛ با دقت بیشتری با آن رفتار کنند. زیرا این بیماری کاملا جدید است و مطالعات در مورد این بیماری دقیق و کامل نیست و قطعا در آینده با دقت بیشتری توسط دانشمندان ریشه یابی  می شود. پس بهتر است تا زمان واکسینه شدن در برابر این بیماری مهلک تمامی نکات ایمنی را رعایت کنیم تا از خطر آن در امان باشیم.

 بیشتر بخوانید: سیستم ایمنی و کرونا ویروس

منابع:

 www.livescience.com

 

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
حسنی
حسنی
سن زیاد برای کرونا خطرناکه اما جونا ام میگیرم
19:35 چهارشنبه 02 مهر 1399