فرد می تواند اچ آی وی را از طریق خون، مایع منی و شیر مادر منتقل کند. با این حال، اچ آی وی نمی تواند در بزاق زنده بماند، بنابراین خطر ابتلا به اچ آی وی از طریق بوسه وجود ندارد.

اچ آی وی ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و می تواند بدن را در معرض عفونت ها و بیماری ها قرار دهد.

فرد می تواند HIV را از طریق مایعات خاص بدن مانند خون، مایع منی و شیر مادر منتقل کند. اچ آی وی نمی تواند در مایعات دیگر بدن مانند بزاق، اشک و عرق زنده بماند مگر اینکه خون حاوی اچ آی وی نیز باشد.

این بدان معنی است که افراد اگر کسی را که مبتلا به HIV است ببوسند در معرض خطر انقباض ویروس نیستند.

در این مقاله این افسانه وجود دارد که افراد می توانند از طریق بوسیدن به اچ آی وی مبتلا شوند. ما همچنین در مورد چگونگی انتقال HIV و انتقال آن صحبت خواهیم کرد.

گرفتن ایدز از طریق بوسیدن

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم تا بیمار نشویم؟ 

آیا فرد می تواند اچ آی وی را از طریق بوسیدن منتقل کند؟

فرد نمی تواند HIV را از طریق بوسیدن منتقل کند زیرا ویروس در بزاق وجود ندارد.
HIV

می تواند از طریق نواحی آسیب دیده در غشاهای مخاطی که واژن و راست روده را پوشانده است وارد بدن شود. دهان همچنین حاوی غشای مخاطی است، اما آنها حاوی سلولهایی نیستند که در برابر اچ آی وی آسیب پذیر باشند، مانند موارد موجود در واژن و روده.

بوسیدن فردی که با HIV زندگی می کند، کسی را در معرض ابتلا به اچ آی وی قرار نمی دهد. براساس منبع مورد اعتماد مراکز کنترل بیماری، فرد نمی تواند HIV را از طریق بزاق یا بوسه دهان بسته منتقل کند.

با این حال، CDC همچنین از منبع منبع معتبر گفته است كه در موارد بسیار نادر، فرد می تواند HIV را از طریق بوسیدن عمیق و دهان باز بگذارد.

نحوه انتقال اچ آی وی

تنها راهی که فرد می تواند با اچ آی وی منقبض شود از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن که حاوی اچ آی وی است. مایعات بدن که دارای HIV است می تواند شامل موارد زیر باشد:

• خون

• مایع منی

• مایع پیش سمینال

• مایعات رکتال

• مایعات واژن

• شیر مادر

در زیر، در مورد حالت های اصلی انتقال HIV صحبت می کنیم:

انتقال جنسی

انتقال اچ آی وی می تواند در طی رابطه جنسی مقعد یا واژینال بدون استفاده از کاندوم اتفاق بیفتد.انتقال اچ آی وی نیز از طریق رابطه جنسی دهانی وجود دارد.

انتقال ویروس HIV به فرد دیگر

انتقال HIV در هنگام رابطه جنسی هنگامی رخ می دهد که مایعات بدن حاوی اچ آی وی در تماس مستقیم با غشاهای مخاطی یا بافت آسیب دیده قرار گیرند.

رابطه جنسی مقعد خطر بیشتری از انتقال HIV نسبت به رابطه جنسی واژن دارد زیرا بافتهایی که مقعد را ترسیم می کنند بیشتر مستعد آسیب و خونریزی هستند.

توجه به این نکته مهم است که درمان موثر اچ آی وی می تواند بار ویروسی یک فرد را به سطوح غیر قابل کشف کاهش دهد. این بدان معنی است که افرادی که داروهای HIV را به درستی مصرف می کنند و بار ویروسی غیر قابل کشف را می گیرند و حفظ می کنند، در واقع هیچ خطری برای انتقال اچ آی وی از طریق رابطه جنسی ندارند.

بیشتر بخوانید: توضیحات تکمیلی در رابطه با ایدز و HIV 

سوزن

فرد می تواند با استفاده از سوزن یا سرنگ هایی که HIV در آن وجود دارد، اچ آی وی را منقبض کنید. HIV می تواند تا 42 روز در یک سوزن استفاده شده زندگی کند. به همین دلیل بهتر است از به اشتراک گذاشتن سوزن با هر کس خودداری کنید.

ویروس HIV  به چه صورت است؟

HIV نمی تواند در خارج از بدن زنده بماند و در مایعات دیگر بدن مانند بزاق ، اشک یا عرق وجود ندارد. این بدان معناست که فرد نمی تواند HIV را از طریق بوسیدن ، لمس کردن ، آغوش گرفتن یا به اشتراک گذاشتن صندلی توالت ، غذا یا نوشیدنی با شخصی که مبتلا به HIV است ، منقبض کند.

حالت اصلی انتقال HIV از طریق رابطه جنسی واژن یا مقعد بدون کاندوم است. اما ، افرادی که داروهای HIV را به درستی مصرف می کنند و بار ویروسی غیر قابل کشف را می گیرند و حفظ می کنند ، در واقع هیچ خطری برای انتقال HIV از طریق رابطه جنسی ندارند.

نوشته شده توسط اسمعیل اسماعیلی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
برچسب ها
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد