چرا باید واکسن آنفلونزا ا دریافت کنیم

آنفلوانزا یک بیماری بالقوه جدی است که می تواند منجر به بستری شدن بیمار و یا حتی مرگ بیمار شود.میزان ابتلا به بیماری آنفلونزا در هر فصلی ممکن است؛ اما در زمستان این آمار بیشتر می شود.که سالانه ممکن است صد ها هزار نفر به این بیماری مبتلا شوند و نزدیک به ده ها هزار نفر  بر اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند.بنابراین واکسیناسیون فواید زیادی دارد. از جمله اینکه کاهش خطر ابتلا به بیماری های آنفلونزا را کاهش می دهد و مانع از مرگ و میر کودکان؛ سالمندان و بیماران خاص می شود.

واکسن آنفلوانزا چگونه  عمل می کند

واکسن آنفلوانزا حدود دو هفته پس از واکسیناسیون باعث ایجاد آنتی بادی در بدن می شود. این آنتی بادی ها بدن را در برابر عفونت ها و  ویروس های احتمالی که ممکن است به بدن وارد می شوند؛پادتن تولید می کنند که همین پادتن ها به مبارزه با عوامل بیماری زا می پردازند.

واکسن آنفلونزا خود دارای چند نوع است که یکی از انواع آن چهار ظرفیتی یا آنفلوانزای A (H1N1) ، که از چهار نوع ویروس مختلف محافظت می کند. همچنین برخی از واکسن های آنفلوانزا وجود دارد که از سه ویروس مختلف آنفولانزا محافظت می کند که در واقع واکسن سه ظرفیتی است. دو واکسن سه ظرفیتی به طور خاص برای افراد 65 سال به بالا طراحی شده است تا پاسخ ایمنی قوی تری ایجاد کند.

اثرات جانبی

چه کسی نباید واکسینه شود

واکسن های مختلف آنفلوانزا برای استفاده در گروه های سنی مختلف از سوی بهداشت جهانی تأیید شده است. علاوه بر این، برخی از واکسن ها برای گروه خاصی از افراد توصیه نمی شود. عواملی که می توانند برای واکسیناسیون یک فرد مناسب نباشند شامل موارد زیر هستند:

 • شامل سن
 • شرایط سلامتی (شرایط فعلی و گذشته)
 • حساسیت به واکسن آنفلوانزا

بنابراین توصیه می شود که اگر تاکنون واکسن آنفلونزا دریافت نکرده اید؛از تزریق خودسرانه آن خودداری کنید و سعی کنید با تجویز پزشک این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : علائم ویروس کرونا و پیشگیری از آن

چه زمانی باید واکسن بزنم؟

شما باید قبل از شروع ویروس های آنفلوآنزا؛  واکسن آنفلوانزا را بزنید، زیرا حدود دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها در بدن ایجاد شوند و از آنفولانزا محافظت کنند. برای واکسیناسیون در اوایل پاییز،یعنی  قبل از شروع فصل آنفولانزا ، برنامه ریزی کنید.  مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های واگیردار توصیه می کند که افراد تا پایان شهریور ماه و نهایتا از ابتدای مهرماه واکسن آنفلوانزا بزنند.بنابراین کودکان و سالمندان سعی کنند که زودتر اقدام کنند به این دلیل که کودکان مدرسه می روند و بیماری های همه گیر و واگیردار بین آن ها بیشتر است و سالمندان هم به طبع سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و معمولا دچار بیماری های دیگر مثل دیابت و بیماری های  قلبی نیز می باشند.

چرا هر ساله به واکسن آنفلوانزا احتیاج داریم

به دو دلیل نیاز هر ساله به واکسن  آنفلونزا داریم . که باید هر ساله این واکسن را در بدن خود تزریق کنیم.یکی از دلایل این است که  ایمنی فرد در برابر واکسیناسیون به مرور کاهش می یابد بنابراین برای یک محافظت بهینه نیاز داریم که هر سال یک واکسن آنفلونزا جدید دریافت کنیم.

نیاز دوم به این دلیل است که ویروس آنفلونزا از فصلی به فصل دیگر در حال تغییر است و واکسن های آنفلونزا از یک فصل به فصل دیگر به روز می شوند؛که بهتر از بدن حمایت می کنند.به طور کلی افراد ۶ ماه به بالا باید واکسینه شوند.

سرفه کردن

آیا واکسن آنفلوانزا بلافاصله تولید آنتی بادی می کند

جواب خیر است. همان طور که در بخش های قبل هم گفته شد؛حدود دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها در بدن تولید شوند و بدن را در مقابله ویروس ها و عوامل بیماری زا محافظت کنند.

آنفولانزا و COVID-19

آیا واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به COVID-19 را افزایش می دهد

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن آنفلوانزا خطر ابتلا به بیماری ویروس کرونا را افزایش می دهد. محققان کانادایی طی تحقیقی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که واکسن آنفلونزا خطر ویروس کرونا را افزایش نمی دهد.

آیا ممکن است با وجود دریافت واکسن باز هم به آنفلونزا مبتلا شویم

 بله حتی ممکن است زمانی که واکسن را دریافت کرده باشید باز هم به آن مبتلا شوید؛اما چرا؟

ممکن است در دوره ای که واکسن را تزریق کرده اید؛بدن شما ویروس آنفلونزا دریافت کرده باشد و یا در معرض آن قرار گرفته باشد و همان طور که گفتیم؛ واکسن آنفلونزا تقریبا بعد از دو هفته در بدن آنتی بادی تولید می کند.

ممکن است در معرض ویروس آنفلوانزایی قرار بگیرید که در واکسن آنفلوانزای فصلی که تزریق کرده اید؛ وجود نداشته باشد. ویروس های آنفلوانزا بسیار متنوع هستند؛ که هر ساله  در حال تغییر می باشند. واکسن آنفلوانزا برای محافظت در برابر سه یا چهار ویروس آنفلوانزا ساخته می شود که تحقیقات نشان می دهد؛ساخت این چند نوع واکسن معمولا از رایج ترین نوع ممکن جهت مقابله با ویروس های آنفلونزا هستند.

بیشتر بخوانید: تهدید کرونا ویروس و افراد آسیب پذیر

اگرمبتلا به انفلوانزا شویم؛واکسن آنفلونزا چه محافظتی برای ما ایجاد می کند

همان طور که در بالا گفته شد؛ممکن است؛ برخی از افراد واکسینه شده باز هم بیمار شوند. با این حال، در برخی از مطالعات نشان داده شده است که واکسن آنفلونزا  از شدت بیماری در افرادی که واکسینه می شوند؛ به شدت می کاهد. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که واکسیناسیون آنفلوانزا باعث

 • کاهش مرگ و میر
 • کاهش پذیرش در بخش مراقبت ویژه (ICU)
 • کاهش مدت اقامت در ICU
 • و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان

می شود. مطالعه دیگری در سال 2018 نشان داد که یک فرد بالغ واکسینه شده که در بیمارستان به خاطر آنفلوآنزا بستری شده بود؛ 59 درصد کمتر از فردی که واکسینه نشده بود، در ICU بستری می شود.  

خطر ابتلا به کرونا

عوارض جانبی واکسن آنفلونزا

در حالی که یک واکسن آنفلوانزا شما را در مقابل بیماری آنفلونزا مقاوم و محافظت می کند، اما عوارض جانبی متفاوتی هم دارد . ممکن است واکسن انفلونزا را به صورت تزریقی یا به صورت اسپری بینی(در ادامه توضیح می دهیم) دریافت کنید. اما وقتی واکسن را به بدن تزریق می کنید؛عوارض چندان زیاد نیستند و در کل از علائم خطرناک خود بیماری آنفلونزا بسیار اندک هستند.

 برخی از این علائم عبارتند از:

 • درد، قرمزی و / یا تورم در محل تزریق
 • سردرد (درجه پایین)
 • تب
 • دردهای عضلانی
 • حالت تهوع
 • خستگی

بیشتر بخوانید: چه کار کنیم تا بیمار نشویم ؟

اسپری بینی: ویروس های موجود در واکسن اسپری بینی  علائم شدیدی را ایجاد نمی کنند. در کودکان، عوارض جانبی ناشی از اسپری بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آبریزش بینی
 • خس خس
 • سردرد
 • استفراغ
 • دردهای عضلانی
 • تب (درجه پایین)
 • در بزرگسالان ، عوارض جانبی واکسن اسپری بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • گلو درد
 • سرفه

بروز این مشکلات،که بلافاصله پس از واکسیناسیون شروع می شوند؛ معمولاً خفیف و کوتاه مدت هستند. تزریق آنفلونزا، مانند سایر تزریقات ، گاهی اوقات می تواند باعث غش شود. در صورت احساس سرگیجه یا تغییر بینایی یا زنگ زدن در گوش، به فرد تزریق دهنده خود اطلاع دهید. مانند هر دارویی، احتمالاتی وجود دارد.اما اینکه  باعث ایجاد واکنش آلرژیک شدید، آسیب جدی دیگر یا حتی مرگ شود بسیار دور است. به خاطر همین بهتر است که واکسن را با تجویز پزشک دریافت کنید.

منابع:

www.cdc.gov

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد