پیشگیری از دیابت

 با توجه به شایع بودن بیماری دیابت و مشکلاتی که این بیماری به همراه دارد؛ ولی خبر خوب این است که با کمک  روش های مهم و قابل پیشگیری می توانید از ابتلا به آن پیشگیری کنید. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت در صورت عدم رعایت نکات سلامتی بیشتر در معرض بیماری های قلبی – عروقی و مغزی قرار می گیرند.

 اما همان طور که گفته شد روش های پیشگیری وجود دارد که یکی از این روش ها  تغییر سبک زندگی است. مثلاً اگر اضافه وزن دارید؛ وزن خود را به کمک ورزش کم کنید؛ یعنی  حداقل چیزی حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته باید ورزش کنید و اجازه ندهید دو روز پیاپی بدون فعالیت بمانید.

اگر می توانید از یک مشاور تغذیه کمک بگیرید تا غذاهای مورد نیاز شما را  به کمک یک برنامه ورزشی منظم  ارائه دهد. بسیاری از کارشناسان تغذیه و پزشکان عدم تحرک را عامل اصلی دیابت می‌دانند.مثلا اگر شغل شما به گونه‌ای است که بیشتر ساعات روز پشت میز هستید؛ به عنوان یک کارمند باید هر بیست دقیقه یک بار پیاده روی کنید و یا یک کار غیر از کار اصلی انجام دهید تا از حالت سکون و یکنواختی خارج شوید..

 دیابت چگونه بر قند خون تاثیر می گذارد:

 لوزالمعده محل ساخت انسولین است. انسولین جهت انتقال گلوکز به سلولهای بدن بسیار ضروری است. وقتی مبتلا به  دیابت می شوید لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند.بدین گونه سلول‌های بدن نمی‌توانند به این حجم نیازها پاسخ دهند و به دنبال آن سلول ها بدون آن نمی توانند فعالیت انجام دهند. بیشترین نوع دیابت که مبتلایان زیادی دارد دیابت نوع ۲ است که البته دیابت نوع یک و دو هرکدام دلایل و زمینه های خاص خود را دارند.

اندازه گیری قند خون

 دیابت نوع یک

 دیابت نوع یک یک بیماری خود ایمنی است سیستم ایمنی سلول های موجود  در لوزالمعده را که مسئول ساخت انسولین هستند؛از بین می‌برد و به دنبال آن بدن نمی‌تواند انسولین لازم را برای سلول ها فراهم کند یا  به درستی از انسولین تولید شده؛ استفاده کنند؛ این دیابت زمینه ژنتیکی دارد.

 دیابت نوع دو

  همانگونه که در ابتدای مقاله  گفته شد دیابت نوع ۲ را می توان به کمک رژیم غذایی سالم و ورزش های مناسب کنترل یا پیشگیری کرد در صورت مبتلا بودن به کمک داروهای خوراکی قابل کنترل است و در برخی مواقع از طریق تزریق انسولین قابل کنترل می باشد.

 دیابت بارداری

  این نوع دیابت در دوران بارداری اتفاق می‌افتد این بیماری حتی در زنانی هم که قبل از بارداری به دیابت مبتلا نبوده اند می‌تواند تأثیر بگذارد. در این دوران ممکن است بدن نتواند از ان انسولین ساخته شده استفاده کند. اما این دیابت بعد از تولد نوزاد از بین می رود . برای پیشگیری از این موضوع باید در این دوران از ورزش ساده کمک بگیرید و فعالیت را فراموش نکنید. بسیاری از دیابت های حاملگی به خاطر عدم تحرک و افزایش وزن خارج از حد طبیعی اتفاق می افتد.

دیابت در بارداری

دیابت و عوارضش

 •  مشکلات چشمی 
 •  نابینایی 
 •  بیماری‌های قلبی
 •  سکته 
 • مشکلات سیستم عصبی
 •  از دست دادن اندام
 •  بیماری های کلیوی
 •  و ناتوانی جنسی

 به جز دیابت بارداری دیابت نوع یک از نوع مداوم است که نمی‌تواند درمان شود چرا که ریشه ژنتیکی دارد و تقریباً در هر قسمت از بدن موجب بیماری های جدید می شود. برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است که از مراقبتهای بهداشت و سلامت استفاده کنید.اگر این مراقبت ها به صورت جدی و همیشگی باشد به راحتی می توان از بیماری های  تهدید کننده  جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید : آیا دیابت نوع 2 می تواند تبدیل به دیابت نوع 1 شود؟

حقایقی در مورد دیابت

 در مورد دیابت حقایق زیادی موجود است که توسط کارشناسان و پزشکان در ۳۰ سال اخیر به دست آمده است.این بخش از مقاله به نکات مهم و کلیدی برخی از این حقایق اشاره می‌کنید؛ که شاید برای شما جالب باشد. البته خواندن این بخش  اختیاری است..

 شیوع دیابت در کشورهای کم درآمد؛ ضعیف و متوسط سرعت در حال افزایش است عامل اصلی نابینایی؛ نارسایی کلیوی؛  سکته قلبی؛ سکته مغزی و قطع عضو تحتانی است.

 در سال ۲۰۱۶ طی تخمینی که انجام گرفت نتیجه حاصل این بود که نزدیک به دو میلیون مرگ و میر ناشی از قند خون بالا قبل از ۷۰ سالگی بوده است.

 بهترین راه حل هایی که پزشکان و متخصصان تغذیه  از آن به عنوان راه‌ حل‌های اصلی  برای پیشگیری  نام می‌برند رژیم غذایی و ورزش و غربالگری های منظم است.

 دیابت نوع ۲ بیشتر نتیجه اضافه وزن و عدم تحرک است و به دیابت وابسته به انسولین است.این  دیابت بیشتر اکتسابی می باشد؛ اما به طور کلی دو نوع دیابت یک و دو زمینه ژنتیکی دارند.

علائم دیابت نوع ۲ مانند علائم دیابت نوع یک است اما ممکن است در یک سری از موارد با یکدیگر متفاوت باشند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

تا همین اواخر یعنی دو دهه پیش این بیماری فقط  در بزرگسالان دیده می شد؛ اما اکنون در بین کودکان و نوجوانان هم دیده شده که به دلیل عدم تحرک و عدم استفاده درست از امکانات و تکنولوژی امروزه است.

نوع یک همانطور که گفته شد یک بیماری ژنتیکی است و معمولاً با شروع کودکی شناخته می شود به دنبال آن نیاز به تجویز روزانه انسولین فعلاً برای این نوع دیابت راه پیشگیری وجود ندارد..

علائم دیابت نوع ۱ شامل

 •  بیش از حد ادرار
 •  تشنگی
 •  گرسنگی
 •  کاهش وزن
 • تغییر در دید
 •  و خستگی

 است این علائم ممکن است به طور ناگهانی بروز کنند.

نکته حائز اهمیت این است که بر خلاف تصور عموم این بیماری واگیردار نیست.

دیابت؛ موارد ضروری و درمان

وقتی مبتلا به دیابت هستیم بی چون و چرا معاینات؛ آزمایشات و خدمات خاص را باید انجام داد تا  بتوانیم به موقع از مراقبت‌های لازم برخوردار شویم. هر بیمار دیابتی بسته به عواملی مثل سن وزن شرایط سلامتی و بیماری های روحی و روانی باید هر چند وقت یک بار به پزشک متخصص مراجعه کند

 ۱۴مورد ضروری بهداشتی - سلامتی در ادامه این مقاله در نظر گرفته شده است که با مطالعه و انجام این موارد نیز به شما کمک می شود تا از عوارض جدی دیابت مثل از دست دادن بینایی و  مشکلات دیگر  در امان باشید.

آزمایش خون

 این  ۱۴ مورد حیاتی و ضروری جهت معاینه و بررسی عبارتند  از:

 •  بررسی فشار خون
 •  بررسی کلسترول خون
 •  بررسی کردن پا  و مشکلات آن
 •  غربالگری چشم
 •  مربوط به کلیه
 •  مشاوره رژیم غذایی
 •  حمایت عاطفی و روانی
 •  دوره های آموزش دیابت
 •   ویزیت مرتب توسط پزشک متخص
 •  مراقبت در برابر آنفولانزا و بیماری های واگیردار
 •  مراقبت های اساسی به هنگام بستری شدن در بیمارستان
 •  درمان مشکلات جنسی
 •   قطع کردن جدی  سیگار
 •  مراقبت های دوران بارداری

 برای کاهش تاثیرات مخرب دیابت در کنار هر یک از عوامل بالا تر  بهتر است شما  به عنوان یک بیمار دیابتی از میزان قند خون خود مطلع باشید کارهایی که شما باید در مورد بیماری خود و شرایط فیزیکی و روحی بدانید کاملاً ضروری است. همچنین همکاری همه جانبه سلامتی باید داشته باشید؛ در این صورت  می توانیم نتیجه بگیریم ۱۴ مورد بالا  برای شما نتیجه بخش خواهد بود.

بیشتر بخوانید : علائم دیابت نوع 2 چیست؟

 دیابت و فشار خون

 فشار خون بالا خطر ابتلا به عوارض دیابت مانند مشکلات قلبی؛بیماری‌های کلیوی و آسیب جدی به چشم را افزایش می دهد. این موضوع به این دلیل است که فشار بر رگ های خونی قلب آسیب جدی وارد می کند. بنابراین قلب شما عنوان یک عضو حیاتی و حساس  آسیب می بیند یا حتی ممکن است شما فشار خون بالا داشته ولی همچنان احساس سلامتی داشته باشی که این موضوع مخفیانه به قلب شما آسیب وارد می کند.

 برای همین باید فشار خون اندازه گیری شود و در صورت بالا بودن درمان شود شما باید حداقل سالی یک بار فشار خود را کنترل کنید برای همین بهتر است که مرتب به پزشک خود مراجعه کرده تا یک پرونده سلامتی برای شما ما آماده کند.

 اینگونه هر بار که شما به آنها مراجعه می کنید  با توجه به فشارخون  ثبت شده؛ تشخیص می دهند که  وضعیت سلامتی شما رو به بهبود است یا خیر؛  و اگر و اگر نیاز به بهبودی است؛ چه روشهایی را باید انجام دهید. همچنین شما باید بدانید که در صورت لزوم و بالا بودن فشار خون چه اعمالی رو انجام دهید؛شما باید متناسب با وزن خود؛ فعالیت و ورزش  انجام دهید؛ متناسب با چربی خون رژیم غذایی خود را کنترل کنید  و مناسب با سطح فشار خون داروهای خود را به موقع مصرف کنید. به طور کلی تمامی موارد در رابطه با فشار خون و نحوه مدیریت آن را باید بدانید..

 مراقب کلسترول خون خود باشید

 کنترل مناسب  قند خون؛فشار خون و کلسترول خون  برای کاهش خطر و عوارض جدی بسیار مهم است. کلسترول نوعی چربی در خون است؛ که  به راحتی می ‌تواند  رگهای  خونی را مسدود کند و مانع از رسیدن خون به اعضای مهم بدن مانند قلب و مغز شود.همانطور که ذکر شد کلسترول شما  باید  حداقل سالی یکبار بررسی شود

مواظب چشمان خود باشید

 فردی که مبتلا به دیابت است بیشتر در   معرض آسیب جدی چشم است. میزان قند خون بالا به رگ های خونی صدمه وارد می کند که بر عملکرد صحیح چشم تاثیر می گذارد اما با این اوصاف به راحتی  می‌توانید مانع از این خطر بزرگ شویم.

غربالگری چشم را  سالی یک بار انجام دهید. در صورت هرگونه مشکل به چشم پزشک اطلاع دهید تا متناسب با مشکل شما درمان مورد نظررا تجویز کند. همچنین خوب است بدانید که یکی از عواملی که به شدت بر روی چشمان بیماران دیابتی تاثیر می گذارد ؛سیگار کشیدن است این موضوع به قدری جدی است که پزشکان توصیه می کنند سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنند.

 مراقبت های خود را فراموش کنید

 ابتلا  دیابت  یعنی اینکه شما بیشتر در معرض خطر بیماریهای مربوط به پا هستید.

 مشکلات پای خود را جدی بگیرید؛ این موضوع به حدی مهم است که در صورت عدم کنترل دیابت و عدم دقت کافی به سلامتی پا ممکن است منجر به قطع عضو پا شود. در صورت بی حسی و گزگز مور مور شدن بهتر است با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید.

 سلامتی کلیه ها را بررسی کنید

  یک سوم مبتلایان به دیابت به مشکلات کلیوی مبتلا می شوند. این امر به این دلیل است که فشارخون بالا به رگ‌های خونی کلیه آسیب می رساند و آنها را از انجام وظایف خود باز می‌دارد.

 ممکن است در ابتدا متوجه هیچ مشکلی در کلیه ها نشوید و روند بیماری کلیوی به مرور اتفاق بیفتد برای همین لازم است که حداقل سالانه کلیه ها را مورد معاینه قرار دهید.

تغذیه برای مشکل دیابت

 رژیم غذایی خود را کنترل کنید

 به طور کلی از بهترین غذاهایی که شما می توانید مصرف کنید غذاهای کم چرب و کم نمک یا حتی بی نمک است.اینگونه شما می توانید کلسترول و  فشارخون خود را در حد طبیعی نگه دارید و مشکل برای سلامتی شما  ایجاد نشود.

در کنار پرهیز کردن مواد غذایی که توسط خود شما انجام می‌شود اگر برای شما مقدور است بهتر می باشد که از یک مشاور تغذیه کمک بگیرید به کمک یک متخصص تغذیه وزن شما کنترل و بررسی می شود و اگر نیازبه کم کردن وزن  داشته باشید. دستور رژیم غذایی متعادل را تجویز می کند.

دقت کنید منظور از پرهیز کردن  بدین معنا نیست که شما دیگر نمی‌توانید از غذا خوردن لذت ببرید. اگر میزان چربی و نمک هر یک از غذاهای مصرفی کنترل شود. مانند بقیه می‌توانید از غذا خوردن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید : راهکارهای پیشگیری از مشکلات قلبی

وضعیت خود را به طور کامل  شرح دهید

بیماران مبتلا ناچارند به صورت طولانی مدت و  در طول زندگی  با این بیماری زندگی کنند قاعدتاً نباید از آن برای خود  غول وحشتناک  بسازیم و  لذت زندگی را از خود سلب کنیم برای این کار بهتر است با پزشک یا مشاوره که پرونده سلامتی شما را ماهیانه بررسی می‌کنند به راحتی  همه این مسائل و مشکلات روحی و جسمی را در میان بگذارید آنها به خوبی می دانند که در شرایطی که  شما دارید؛ بهترین کار چیست. شما حق دارید از کمک های روانشناسی هم بهره مند شوید. خانواده را فراموش نکنید؛ سعی کنید با احساس محبتی که به آنها دارید از آنها کمک بخواهید تا در شرایط سخت در کنار شما باشند.

سعی کنید از برنامه های آموزشی که در اینترنت؛سایت های سلامتی و همچنین تلویزیون برای بیماران دیابتی برگزار می کنند؛ غافل نشوید.

در ضمن شما تنها نیستید که این بیماری را دارید. پس سعی کنید در انجمن ها و گروه های مربوط به  افراد دیابتی شرکت کنید تا در کنار هم و با به اشتراک گذاشتن اطلاعات مفید زندگی سالم و فرحبخشی را داشته باشید.

دوره آموزشی فراموش نشود

 معمولاً پزشکان و مشاوران سلامت دوره های آموزشی هر ماه برگزار می کنند در این دوره ها اطلاعات کافی ارائه می شود شما با شرکت گروه ها می توانید به طور کامل راجع مراقبتهای لازم کسب کنید

 حتی اگر سوالی  دارید؛ می توانید؛ همانجا سوال کنید تا رفع ابهام شود.

متخصصان دیابت را بشناسید

برای رسیدن به یک روند طبیعی در زندگی فردی کسی که دیابت دارد بهتر است کادر پزشکی که شما را درمان می‌کنند به خوبی بشناسید. سعی کنید با متخصص مورد نظر  ارتباط خوبی برقرار کنید. تا به راحتی  سوالات خود را  از او بپرسید.

گاهی متخصص مورد نظر در دسترس نیست و شما نیاز به راهنمایی دارید. در این مواقع شما باید با مشاوره پزشکی صحبت کنید. پس بهتر است با او نیز ارتباط خوبی داشته باشید

دیابت و بیماری ها

آنفولانزا و بیماری‌های واگیردار را  بهتر بشناسید

آنفولانزا جز بیماری های فصلی است که بیشتر  در فصل زمستان اتفاق می‌افتد. و این موضوع برای کسانی که بیماری های خود ایمنی  مثل دیابت را دارند نیاز به مراقبت های ویژه است.زیرا سیستم ایمنی آنها ضعیف است. برای این موضوع  بهتر است راجع به آنفولانزا و بیماری‌های واگیردار بیشتر اطلاع داشته باشیم مثلاً چگونه منتقل میذشود چه کار کنیم دستگاه ایمنی خودمان را مقابل این بیماری ها  تقویت کنیم.

به خاطر اینکه آنفولانزا به راحتی سطح قند خون شما را تغییر می دهد به دنبال آن چشم ها و سایر نقاط بدن تحت تاثیر قرار می گیرند.

پس بهتر است نسبت به آنفولانزا واکسینه شویم و تا حد امکان پیشگیری را  جدی بگیریم..

نحوه مراقبت در بیمارستان

گاهی به هر دلیلی ممکن است در بیمارستان برای یک  اتفاق  یا یک بیماری دیگری بستری شویم؛اگرجهت مشکل دیابت به بیمارستان بروید؛ که متخصصان می دانند؛ چگونه از شما مراقبت کنند و اطلاعات شما را به خوبی می دانند..

اگر برای مشکل دیگری به بیمارستان رفته اید؛ بهتر است پزشک مورد نظر از دیابت شما باخبر باشد تا در صورت لزوم نیاز اگر به داروی خاص بود برای شما مشکلی صورت نگیرد.

مشکلات جنسی خود را مطرح کنید

دیابت خطر ابتلاءبه مشکلات جنسی را در مردان و زنان افزایش می‌دهداین موضوع می تواند به معنای بیماریهای مثل اختلال نعوظ باشد.مسائل اختلال جنسی وقتی اتفاق می‌افتد که سطح قند خون بالا می رود و رگ های خونی را در ناحیه تناسلی آسیب می زند و خون رسانی را با مشکل مواجه می‌کند.استرس و ناتوانی های جنسی سلامت و طراوت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.ممکن است صحبت کردن راجع به مسائل جنسی با پزشک کمی مشکل باشد اما بهتر است که آنها مشکلات را بدانند و از طرفی آن ها به خوبی به مشکلات افراد دیابتی آگاه هستند ..

 سیگار را باید ترک کنید ترک کنید

 همانطور که در ابتدا گفته شد چاره ای ندارید که سیگار را برای همیشه ترک کنید افراد دیابتی بیشتر در معرض سکته های قلبی و مغزی هستند. که با سیگار کشیدن این وضعیت حادتر می‌شود با سیگار کشیدن جریان خون شما برای رسیدن به قلب و مغز مسدود می شود زیرا رگ های خونی مسدود شده اند.

  اگر فردی سیگاری هستید چاره ای جز تسلیم شدن ندارید  و اگر ترک سیگار و دخانیات برای شما مشکل است از مراکز درمانی ترک اعتیاد کمک بگیرید این گونه برای سلامتی جسمی و روحی شما هم اتفاق خاصی نمی‌افتد.

قبل از بارداری مشاوره بگیرید

 وقتی قرار است مراقبت ها و مدیریت های پزشکی چندین برابر می‌شوند و باید محتاطانه تر عمل کنید تا برای شما و فرزندتان اتفاقی پیش نیاید. اگر شما مبتلا به دیابت هستید ممانعتی برای بارداری شما وجود ندارد.

اما چگونه قرار است روند نه ماهه را طی کنید؛ بسیار مورد اهمیت است. کاملا ضروری است که هر ماه شما از لحاظ جسمی و روحی معاینه شوید تا به خوبی نه ماهه بارداری طی شود. مطالعات پزشکی نشان می دهد که بسیاری از دیابت های بارداری  به دلیل افزایش وزن و عدم فعالیت می باشد که کاملاً باید مراقب وزن خود و به طور کلی سلامت جسمی خود باشید

منابع:

medicalnewstoday

diabetes

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد