مکمل ورزشی ایده ای جذاب برای رسیدن به تناسب اندام

داشتن اندامی زیبا و مناسب، هدف بسیاری از انسان هایی است که در انواع باشگاه های بدنسازی ثبت نام می کنند. اما این افراد به مکمل ورزشی نیاز دارند، تا در کنار تمرینات ورزشی و برنامه های مناسب بدنسازی، بتوانند به هدف خود برسند.

همه ورزشکاران معمولی زمانی که قهرمانان بدنسازی و فیتنس را می بینند، با خود حسرت می خورند که ای کاش می توانستند به چنین اندامی برسند. تمامی ورزشکاران حرفه به سختی به این اندام ورزیده نرسیده اند. بلکه با تمرین و استفاده از مکمل ورزشی موفق شده اند در زمانی مناسب، چنین اندامی را بدست آورند.

دیو الیس یکی از متخصصین تغذیه دنیا، در مورد مصرف مکمل ها بیان نموده است که این مکمل های ورزشی انقدر که مردم تصور می کنند، برای رسیدن به تناسب اندام مناسب و مفید نیستند. از طرف دیگر الن کولمن متخصص و فیزیولوژیست ورزشی، نیز، در خصوص مکمل ورزشی گفته است، استفاده از این مکمل ها تنها هدر دادن پول می باشد.

حتی باید بگوییم استفاده از آنها می تواند خطرناک هم باشد. البته همه این موارد در صورتی اتفاق می افتد، که ورزشکاران اقدام به استفاده بیش از حد از مکمل های ورزشی نمایند. زیرا همیشه استفاده بی رویه از هر چیزی، عوارضی را به خود به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نکات تناسب اندام برای ورزشکاران مبتدی 

رایج ترین مکمل ورزشی در دنیا

مکمل های بسیاری در دنیا تولید می شود، که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. این مکمل ها به نمونه های گوناگونی تقسیم می شوند، که ما به تفسیر برخی از آنها خواهیم پرداخت.

بتاآلانین

استفاده از این مکمل برای رشته های ورزشی که به صورت توقف، شروع هستند بسیار مناسب است. مثلا ورزشکارانی که در حرفه فوتبال و بسکتبال فعالیت می کنند، می توانند با استفاده از این مکمل ورزشی به خوبی خودشان را تقویت نمایند.

مطالعاتی که بر روی این مکمل انجام شده است، نشان گر این مسئله می باشد که افرادی که ورزشکاران حرفه هستند، با استفاده از مکمل بتا آلانین، نتیجه بهتری دریافت نموده اند.

مکمل های ورزشی

کراتین

یکی دیگر از مکمل های ورزشی عالی کراتین است. افرادی که نیاز به سرعت بالایی برای انجام تمرینات ورزشی دارند، بهتر است از این مکمل ورزشی استفاده کنند. معمولا ورزشکارانی که در حرفه دو سرعت فعالیت می کنند، با استفاده از این مکمل رضایت بیشتری داشته اند. زیرا انرژی را افزایش داده و کمک میکند تا بدن فعالیت های شدیدتری را انجام دهد.

البته دکتر کولمن بیان نموده است که استفاده از این مکمل در ورزشکارانی که اقدام به دوی سرعت می نمایند، نتیجه ی عکس داشته و منجر می شود تا این ورزشکاران چاق شده و قادر نباشند با سرعت بالا دوندگی نمایند.

کافئین

کافئین مکملی فوق العاده عالی است که در بیشتر مکمل های ورزشی نیز وجود دارد یا استفاده می شود. در هر حرفه ورزشی استفاده از مکمل ورزشی کافئین دار بسیار توصیه می شود. حتی دکتر الیس در خصوص این مکمل بیان نموده است، که استفاده از آن می تواند انرژی فوق العاده ای را در فرد ایجاد نماید.

از این رو ورزشکاران بسیاری هستند که مایل به استفاده از این مکمل ورزشی می باشند. از طرف دیگر دکتر کولمن نیز در خصوص مزایای استفاده از کافئین چنین بیان نموده است که، استفاده از این مکمل برای کسانی که بیشتر تمرینات استقامتی انجام می دهند، بسیار مناسب می باشد.

اما کافئین در غذاها و نوشیدنی های بسیار زیادی وجود دارد. از این رو اگر همین نوشیدنی ها را در حین تمرین استفاده نمایید، می توانید انرژی لازم را برای بدن خود تامین کنید. مثلا در نوشابه های انرژی زا، شکلات های انرژی زا، سودا، مکمل ورزشی و ... مقادیر بسیار زیادی کافئین وجود دارد.

افرادی که به دنبال تناسب اندام هستند، اصولا درگیر این نیستند که از مکمل های ورزشی استفاده نمایند. بلکه افرادی که هدفی بیشتر از تناسب اندام را در ذهن می پرورانند، به دنبال این هستند که از مکمل ورزشی استفاده کنند.

اگر یک ورزشکاری که از آمادگی بدنی خوبی برخوردار باشد، بیش از حد از کافئین استفاده کند، بدون شک ممکن است دچار اضطراب و فشار گردد. از این رو استفاده از مکمل ورزشی باید مناسب و به اندازه باشد. با تمام این تفاسیر اگر به دنبال محرکی هستید که شما را از انرژی بیشتری برخوردار نماید، می توانید به استفاده از کافئین بپردازید. زیرا ریسک کمتری نسبت به دیگر مکمل ها خواهد داشت.

پروتئین وی

این پروتئین که در دسته های مکمل ورزشی جای گرفته است، بسیار برای عضله سازی مناسب می باشد. پروتئین های زیادی همچون سویا و کازئین برای عضله سازی استفاده می شود، اما پروتئین وی قدرت و تاثیر بیشتری برای رسیدن به عضلاتی زیبا در تناسب اندام دارد.

اصولا بیشتر ورزشکارانی که وارد حرفه های ورزشی می شوند، به سرعت پس از آغاز تمرینات، اقدام به استفاده از این ویتامین می نمایند. تا عضلات بدن خود را ترمیم نموده و هر چه سریع تر به تناسب اندامی فوق العاده دست یابند. البته باید بگوییم این پودر چندان سریع الاثر نبوده و نیاز به زمان برای اثر دارد. پس می توانید با استفاده از این مکمل ورزشی در طول تمرینات، نتایج موثر آن را شاهد باشید.

بیشتر بخوانید: کاهش وزن مناسب برای داشتن تناسب اندام 

مکمل های ورزشی و اسفناج ملوان زبل

برخی از مردم تصور می کنند مکمل ها همچون اسفناج هایی هستند که ملوان زبل استفاده می نمود. به یک باره و به زیباترین شکل ممکن به تناسب اندام رسیدن با این مکمل ها ممکن نیست. باید استفاده از این مکمل ها را در حین انجام تمرینات ورزشی شاهد باشید.

زیرا برخی از این مکمل ورزشی ها زمانی تاثیر گذار هستند، که عملکرد ورزشی ورزشکار نیز مزید بر علت آن شود. یعنی ممکن است یک مکمل خاص تنها بر یک ورزشکار خاص تاثیر گذار باشد. آن هم بسته به شرایط خاصی که تمرین ورزشکار به چه صورت بوده و چگونه منجر به تاثیر گذاری این مکمل شده است.

مناسبترین مکمل های ورزشی

نحوه استفاده مناسب از مکمل ها

اگر شما هم به عنوان یک ورزشکار تصمیم به استفاده از مکمل ورزشی گرفته اید، باید بدانید به چه صورت از آنها استفاده نمایید. زیرا همانطور که نمی توانیم منکر تاثیر این مکمل ها برای بهبود به عملکرد ورزشکاران باشیم، باید بگوییم قادر نخواهیم بود خطرات آن را نیز نادیده بگیریم.

اولین قدم برای خرید و استفاده از مکمل ورزشی مشورت با شخصی متخصص در این زمینه می باشد. بهتر است حتما با یک متخصص تغذیه در مورد خرید یک مکمل مناسب مشورت نمایید. در قدم دوم باید این نکته را بدانید که دلیل اصلی شما برای استفاده از این مکمل ها چه می باشد؟

معمولا بسیاری از ورزشکاران حتی یک دلیل منطقی برای استفاده از مکمل ندارند. تنها تصوری که از مکمل های ورزشی دارند، قوی شدن و رسیدن به تناسب اندامی فوق العاده است. این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز بدون هیچ هدفی اقدام به استفاده از مکمل های ورزشی ننمایید.

باید پیش از خرید یک مکمل ورزشی حتما در مورد آن اطلاعات لازم را بدست آورید. از طرف دیگر باید حتما مکملی را خریداری نمایید که از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

حتما اطلاع کسب نمایید که مکمل ورزشی که خریداری نموده اید، دارای مواد اضافه و هورمونی نباشد. زیرا این مواد می توانند خطرات جدی برای بدن شما به دنبال داشته باشند.

دکتر کولمن در مورد صنعت مکمل ها می گوید: "صنعت مکمل، صنعت وحش است" برای یک ورزشکار حرفه ای استفاده از یک مکمل آلوده می تواند پایان خط باشد. هم خط حرفه ای ورزش و هم خط زندگی.

نوشته شده توسط میترا محمدی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد