ویروس های کرونا گونه ای از ویروس ها هستند که عموما سیستم تنفسی پستانداران، من جمله انسان، را تحت تاثیر قرار می دهند. آنها اصولا همراه با سرما خوردگی، سینه پهلو [1]( ذات الریه) و سارس[2] می باشند و می توانند روده را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

ویروس کرونا که توانایی آلوده کردن بالای طیور را دارا است برای اولین بار در سال 1937 میلادی از یک ویروس عفونی برونشیت در پرندگان مشاهده گردید.

این ویروس ها عموما باعث 15 تا 30 درصد سرماخوردگی های شایع می باشند.

در طول هفتاد سال گذشته، دانشمندان دریافته اند که ویروس های کرونا می توانند موش ها، سگ ها، گربه ها، بوقلمون ها، اسب ها، خوک ها و چارپان (بز و گوسفندو ...) را مورد حمله قرار دهد.

این مقاله بر روی گونه های مختلف این ویروس، علائم آنها، نحوه انتقالشان، و دو بیماری خطرناکی که می توانند بوسیله این ویروس ها ایجاد گردند یعنی سارس و سندروم تنفسی خاورمیانه[3]  تاکید و تمرکز خواهد داشت.

هر نفر میتواند 2 الی 3 نفر را بیمار کند

احتمال مرگ 2 نفر در 100 نفر میباشد حدود 2%

مشاهده علائم از 2 تا 14 روز طول میکشد (بعضی افراد تا 14 روز علائمی نشان نمیدهند)

حدود 28 کشور آلوده شده اند


حقایق سریع در مورد ویروس های کرونا

 • درمانی برای سرما خوردگی شایع وجود ندارد.
 • یک ویروس کرونا میتواند باعث بوجودآمدن سارس و سندروم تنفسی خاورمیانه میشود.
 • ویروس های کرونا گونه های بسیاری در حیوانات و انسان را تحت تاثیر قرار میدهند.
 • تا کنون شش نوع از این ویروس شناخته شده است.
 • سارسی که از کشور چین در سال 2002 به 37 کشور سرایت پیدا کرده ، 787 نفر را کشته است.

 

اینفوگرافیک اطلاعات ویروس کرونا

 

ویروس های کرونا چیست؟

ویروس های کرونای انسانی (HCoV) ابتدا در دهه 1960 میلادی در بینی بیمارانی مبتلا به سرماخوردگی یافت شد. دو گونه از این ویروس ها مسئول بخش زیادی از سرما خوردگی های شایع یعنی OC43  و 229E می باشند.

نام این ویروس ها به دلیل شکل تاج گونه تصویر آنها بر روی سطح دو بعدی می باشد. کلمه کرونا در لاتین به معنای تاج و حلقه می باشد.

در انسان، ابتلا به این بیماری معمولا در طول فصل زمستان و اویل بهار رخ میدهد. این پدیده که فردی که اکنون به یک سرماخوردگی که ناشی از ویروس کرونا بوده است، مبتلا شده است،  4 ماه بعد نیز دوباره به آن مبتلا شود، اصلا غیر عادی نیست.

این امر بخاطر آن است که پادتن های این ویروس برای مدت خیلی زیادی باقی نمی مانند. همچنین، پادتن های مخصوص یک گونه ازاین ویروس برای گونه های دیگر ناکارآمد هستند.

 علائم بیماری کرونا

علائم این بیماری

علائم و نشانه های بیماری های شبیه سرماخوردگی و آنفولانزا معمولا پس از 2 تا 4 روز بعد از ابتلا پدیدار میشوند و عموما بصورت خفیف هستند.

علائم عبارتند از :

 • عطسه
 • آبریزش بینی
 • خستگی
 • سرفه
 • در موارد نادر، تب
 • گلو درد
 • وخیم تر شدن آسم

ویروسهای کرونای انسانی بر خلاف راینو ویروس ، که عموما باعث سرماخوردگی هستند، نمی توانند به راحتی در آزمایشگاه کشت و بررسی شوند. و این ویژگی باعث میشود که یافتن تاثیرات   آن بر روی  سلامتی عمومی جامعه  سخت شود.

از آنجایی که درمان وجود ندارد، بنابراین برای پیشگیری از آن نیازمند مراقبت از خود و استفده از برخی داروها هستیم:

 • استراحت و اجتناب از خستگی مفرط
 • نوشیدن آب به اندازه کافی
 • پرهیز از دود و دم و مناطق آلوده به دود
 • استفاده از استامینوفن، ایبوپروفن و یا ناپروکسن بمنظور کاهش درد و تب.
 • استفاده از دستگاه بخار سرد و یا مرطوب کننده هوا

ابتلا به ویروس میتواند از طریق نمونه گیری از مایعات سیستم تنفسی، مثل مخاط بینی و یا خون تشخیص داده شود.

 

انواع مختلف این ویروس

ویروس های کرونای انسانی از لحاظ شدت بیماری که میتوانند بوجود آورند و همچنین شعاع پخشان با یکدیگر متفاوت هستند.

در حال حاضر 6 نوع مختلف از این ویروس ها که می توانند انسان را مبتلا کنند وجود دارد.

نوع رایج آن عبارت است از:

 • 229E (کرونا ویروس آلفا )
 • NL63 (کرونا ویروس آلفا )
 • OC43 (کرونا ویروس بتا )
 • HKU1 (کرونا ویروس بتا )

و دو نوع نادر آن، شامل MERS-CoV که بسیار خطرناک و موجب  سندروم تنفسی خاورمیانه میگردد، و SARS-CoV که مسئول بیماری سارس است.

 انواع وروس کرونا

شیوع و پخش این بیماری

تا کنون تحقیقات گسترده ای بر روی انتشار ویروس کرونای انسانی صورت نگرفته است.

هرچند اینگونه پنداشته میشود که ویروس ها از طریق مایع ترشح شده از سیستم تنفسی شیوع می یابد.

ویروس های کرونا به طرق زیر میتوانند انتشار یابند:

 • عطسه و سرفه کردن بدون اینکه جلوی دهان و بینی بصورت مناسبی گرفته شود، باعث میشود که قطره ها به درون هوا انتقال یابند و موجب پخش این ویروس شوند.
 • دست دادن با فردی که مبتلا است میتواند باعث انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر شود.
 • تماس با سطوح و وسایلی که آلوده به ویروس هستند و بطوریکه بعد از آن چشم یا بینی و یا دهان خود را لمس کنیم.
 • در موارد نادر، این ویروس میتواند از طریق مدفوع نیز انتقال یابد.

عموما مردم در فصل زمستان یا پاییز دچار این بیماری میشوند. هرچند که بیماری در باقی فصول نیز فعال است. جوان ها بیشتر در معرض ویروس کرونا هستند، و ابتلا به این بیماری میتواند بیشتر از یکبار هم رخ دهد. اغلب مردم در طول زندگیشان حداقل یکبار دچار این بیماری میشوند.

گفته میشود که توانایی جهش ویروس کرونا باعث شده است که این ویروس تا به این حد مسری شود.

بمنظور جلوگیری از شیوع، در زمان مشاهده علایم در خانه بمانید و استراحت کنید و از تماس با دیگر افراد پرهیز کنید. پوشاندن دهان و بینی خود با ماسک و یا دستمال، در هنگام سرفه یا عطسه مانع از انتشار این بیماری میشود. دستمال کاغذی های استفاده شده را به دور بیندازید و بهداشت خانه را رعایت کنید.

ویروس کرونا جدید 2019

در سال 2019، مرکز کنترل و پیشگیری، شروع به ردیابی انتشار یک ویروس کرونا جدید نمود. مسئولان این ویروس را ابتدا در ووهان چین تشخیص دادند. آنها این ویروس را ویروس کرونای جدید 2019 یا به اختصار (2019-nCov) نامگذاری کرند. بیشتر از هزار نفر در چین مبتلا به این ویروس شده اند. مسئولان حوزه سلامت چندین فرد دیگر مبتلا به  (2019-nCov) در دیگر نقاط جهان، شامل پنج نفر در ایالات متحده آمریکا، را تشخیص داده اند.

برخی از افراد اولیه مبتلا به این ویروس با حیوانات و بازار غذاهای دریایی ارتباط داشته اند. بر اساس این موارد، ابتدا این گونه به ذهن خطور میشود که حیوانات ناقل این ویروس به انسان هستند. اما شناسایی های اخیر افرادی که هیچ تماسی با بازار نداشته اند، ثابت میکند که انسان ها نیز میتوانند باعث انتقال این ویروس شوند.

در حال حاضر اطلاعات در مورد این ویروس بسیار کم است. در حالیکه هنوز شیوع این بیماری در بین انسان ها در ایران تاکنون رخ نداده، اما شیوع آن بسیار محتمل است. در گذشته، شرایط تنفسی که موجب پیشرفت ویروس هایکرونا مثل سارس و سندروم تنفسی خاورمیانه شده اند، از طریف ارتباط نزدیک شیوع یافته اند.

هرچند که برخی ویروس ها بشدت مسری هستند، اما در مورد این ویروس سرعت انتشار هنوز واضح و مشخص نیست. در حال حاضر مرکز کنترل و پیشگیری، ویروس 2019-nCov را در آمریکا، از درجه خطر پایینی برای مردم آمریکا تشخیص داده است.

علایم این بیماری از فردی به فرد دیگر متغیراند و ممکن است برخی و یا حتی هیچ یک از علایم بروز نیابد. هرچند که این بیماری میتواند منجر به وخامت و حتی مرگ نیز گردد. علایم رایج عبارتند از:

 • تب
 • تنگی نفس
 • سرفه

مطلع شدن از علایم این بیماری بعد از ابتلا، ممکن است بین 2 تا 14 روز طول بکشد.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای 2019-nCov موجود نیست. هرچند که دانشمندان در چین و استرالیا هم اکنون موفق به تکثیر این ویروس شده اند. این امر میتواند تشخیص اولیه و درمان، برای افرادی مبتلایی که هنوز علایم را از خود بروز نداده اند، را فراهم آورد.

ویروس کرونا چیست

سارس

سارس یک بیماری مسری است که بوسیله ویروس کرونای SARS-CoV ایجاد میگردد. این بیماری عموما منجر به بیماری خطرناک ذات الریه میشود. این ویروس در منطقه گوانگ دونگ در جنوب چین در نوامبر سال 2002  آغاز شد و نهایتا به هنگ کنگ رسید. از آنجا، به سرعت به سایر نقاط جهان انتشار یافت و 37 کشور را آلوده نمود.

SARS-CoV ویروس منحصربفردی است که میتواند بخش های بالا و پایین سیستم تنفسی را آلوده نماید و باعث ورم معده و روده شود.

علایم سارس در طول یک هفته بروز می یابند و با یک تب شروع میشود. در ابتدا افراد علایم شبیه آنفلونزا را نشان میدهند که عبارت است از :

 • سرفه خشک
 • لرز
 • اسهال
 • تنگی نفس
 • سر درد

ذات الریه، یک بیماری عفونی شدید مربوط به ریه، بعد از آن شروع به پیشرفت میکند. در وخیمترین حالت، سارس موجب از بین رفتن ریه، قلب و یا کبد میگردد.

در طول شیوع آن، ابتلای 8098 نفر به آن تایید شد که 774 نفر از آنها جان باختند. این مقدار تلفات متناظر با نرخ مرگ 9.6 درصد است. عوارض و بیماری های ثانوی در افراد مسن رایج تر است، و نیمی از افراد مبتلایی که سن آنها بیش از 65 سال بود جان به جان آفرین تسلیم گفتند. در نهایت در جولای سال 2003 این بیماری تحت کنترل درآمد.

سندروم تنفسی خاورمیانه

این بیماری که توسط ویروس کرونای MERS-CoV ایجاد میشود ابتدا در سال 2012 تشخیص داده شد. این بیماری تنفسی خطرناک ابتدا در عربستان سعودی بروز یافت و بعد از آنجا به سایر کشورها انتشار یافت. این ویروس به آمریکا نیز رسید و بزرگترین شیوع خارج از شبه جزیره عربستان آن در سال 2015 در کره جنوبی رخ داد.

علایم آن شامل تب، تنگی نفس و سرفه می باشد. بیماری از طریق ارتباط نزدیک با افراد مبتلا، انتشار می یابد. هرچند که، این بیماری مرتبط با افرادی است که به تازگی از عربستان بازگشته اند.

این بیماری موجب مرگ 30 تا 40 درصد افرادی که به آن ابتلا یافته اند میشود.

 

[1] Pneumonia

[2] Severe acute respiratory syndrome (SARS)

[3](MERS)  Middle East respiratory syndrome

نوشته شده توسط حسین گودرزوند چگینی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد