عضله سازی و پرورش اندام بدون استفاده از هورمون

اجازه دهید از حاشیه پردازی بگذریم. بسیاری از مردم در دنیا هستند که به انجام تمرینات بدنسازی علاقه بسیار زیادی دارند. اما ژنتیک بدن آنها معمولی بوده و می توانیم بدترین ژنتیک را برای داشتن بدنی عضلانی، برای آنها تصور کنیم. این افراد برای عضله سازی و پرورش اندام نیاز به برنامه های خاصی دارند.

برخی از افراد چنان از ژنتیک بدنی برخوردار هستند که می توانیم به صراحت کامل به آنها لاغر مردنی بگوییم. حتی چنین افرادی نیز قادر هستند در کوتاه ترین زمان ممکن بدون استفاده از هیچ هورمونی، اقدام به عضله سازی و پرورش اندام نمایند. برای این عمل تنها کافیست چند نکته را در بدنسازی مد نظر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مکمل ورزشی ایده ای جذاب برای رسیدن به تناسب اندام 

8 نکته مهمی که باید در عضله سازی و پرورش اندام بدون هورمون بدانید

ارزوی داشتن اندامی متناسب، در میان تمامی انسان ها وجود دارد. اما بسیاری از ما نمی دانیم با چه روش ها و ترفند های می توانیم به عضله سازی و پرورش اندام برسیم. این که برخی به سراغ استفاده از مکمل های مختلف و داروهای هورمونی می روند، می تواند یکی از مهمترین دلایلی باشد، که این ورزشکاران نیز نمی دانند باید از چه راهکارهایی برای رسیدن به اندامی متناسب بهره مند شوند.

پرورش اندام

1- قوی تر شدن عضلات بدن

برای موفقیت در عضله سازی و پرورش اندام نیازی نیست شما هر هفته تمرینات بدنسازی مختلفی را امتحان کنید. با این کار منجر به تقویت عضلات خود نخواهید شد. در اصل بدترین روش ممکن را برای رسیدن به تناسب اندام و پیشرفت انتخاب می کنید.

علاوه بر آن از آنجایی که هر وزنه ای از قدرت متفاوتی برخوردار است، پس این کار شما منجر به این نخواهد شد که شما به عضله سازی و پرورش اندام مناسب دست یابید. اگر قصد دارید عضلات خودتان را گیج کنید، کافیست هر بار وزنه هایی را که بلند می کنید، را با دو یا سه وزنه کم یا زیاد کنید.

این عمل به راحتی عضلات بدن شما را گیج خواهد نمود. بهتر است به جای این عمل، به دنبال قوی تر کردن عضلات بدن خود باشید. یکی از ورزشکاران یونان باستان، روش جالبی را برای تقویت عضلات خود انتخاب نمود. این فرد که میلو نام داشت، در رشته کشتی گیری قهرمان بود.

برای عضله سازی و پرورش اندام تصمیم گرفت هر روز یک گوساله تازه متولد شده را بر روی دوش خود حمل کند. هر روز گوساله بیشتر از روز قبل رشد می نمود، و میلو مجبور بود هر روز وزن بیشتری را بر روی دوش بگیرد. این حرکت رفته رفته منجر شد تا عضلات بدن میلو تقویت شوند.

به قدری که او به عنوان قوی ترین فرد در زمان خود شناخته شد، و موفق شد شش بار در مسابقات المپیک مدال کسب کند. شاید برای بسیاری از ما این قصه بیشتر داستانی تخیلی به شمار رود. اما همین داستان در خود راضی را نهفته است، این که برای عضله سازی و پرورش اندام کافیست هر روز وزنه ای بیشتر از روز قبل انتخاب کنید.
این عمل می تواند روشی ساده و قدرتمند برای رسیدن به عضلات قوی به شمار رود. پس همه روش های سخت و پیچیده ای را که در انواع مجلات بدنسازی مختلف می خوانید، دور بریزید. به هیچ عنوان سعی نکنید عضلات بدن خود را گیج کنید. یا از آسیب رساندن به اعضای بدن خود دوری نموده و از پف کردن انها بپرهیزید.

بدون شک این روش های عضله سازی و پرورش اندام قادر نخواهند بود برای شما موفقیت چشمگیری به دنبال داشته باشند. حتی ممکن است شما را از رسیدن به هدفی که به دنبال آن هستید، دور کند.

تمرینات سخت عضله ساز

2. انتخاب وزنه های آزاد در تمرینات

حتما شما هم در باشگاه های مختلف دستگاه های اسمیت را مشاهده نموده اید. این دستگاه ها به ورزشکاران کمک می کنند تا به راحتی اسکات بزنند. شاید باور این مسئله برای برخی سخت باشد، که اگر اسکات را با استفاده از دستگاه اسمیت انجام دهند، می توانند از بیشترین وزنه ها بهره مند شوند.

در حالی که در اسکات زدن با وزنه های آزاد، این افراد حتی قادر نخواهند بود نیمی از آن وزنه را بزنند. این یعنی قدمی موثر به سمت عضله سازی و پرورش اندام. زمانی که یک وزنه ای بیشترین فشار را به بدن انسان وارد می کند، یعنی قادر است در عضله سازی بیشتر تاثیر بگذارد.

نکته خاصی که در استفاده از وزنه های آزاد می توانیم به آن اشاره کنیم، این است که در استفاده از این وزنه ها، ورزشکار باید خود تعادل وزنه ها را رعایت کند. قدرتی که در عضله سازی و پرورش اندام با وزنه های آزاد وجود دارد، بدون شک روشی عالی و موثر برای رسیدن به تناسب اندام بدون هورمون خواهد بود.

حتی در تحقیقاتی که صورت گرفته است، درگیری عضلات در اسکات زدن با وزنه های آزاد، 43 درصد بیشتر از اسکات زدن با دستگاه های مخصوص است. که همین مسئله موفقیت بیشتری را نیز برای ورزشکاران به دنبال خواهد داشت.

پرورش اندام و بدنسازی

3. انجام تمرینات ترکیبی در عضله سازی و پرورش اندام

حتما شما هم با افرادی مواجه شده اید، که دارای بالاتنه ای قوی و پایین تنه ای لاغر و زشت هستند. این افراد بیشتر بر روی یک عضله خاص تمرین می کنند. که تناسب اندام را از آنها دور می نماید. بهترین روش برای عضله سازی و پرورش اندام استفاده از تمرینات ترکیبی است.

زیرا در این این روش شما تنها به رشد یکی از عضلات بدن خود نمی پردازید. بلکه تمام اندام و عضلات بدنتان را درگیر می نمایید. مثلا زمانی که شما اقدام به استفاده از تمرینات سنگین و ترکیبی می نمایید، در انجام پرس سینه، بازوهای شما که میله را کنترل می کند نیز، درگیر می شود.

پس فقط عضله سازی و پرورش اندام عضلات سینه را انجام نمی دهید. بلکه شما ماهیچه های پشت بازو خود را نیز درگیر عضله سازی می نمایید. تمرینات ترکیبی تمامی عضلات بدن شما را به صورت مساوی و برابر پرورش می دهد. در حالی که تمرینات دیگر تنها قادر هستند، یک بخش از بدن شما را به قدرت برسانند.

اگر علاقه مند هستید که از بازوهای بزرگی برخوردار باشید، کافیست هالتر بزنید و از انجام حرکات پیچشی خود داری کنید. یا اگر به دنبال آن هستید که عضلات سینه خود را تقویت کنید، بهتر است پرس سینه انجام داده و از دمبل های پروانه ای دوری کنید. عضله سازی و پرورش اندام نیاز به دانش کافی و لازم دارد.

تناسب اندام ورزشکارانه

بیشتر بخوانید:  قبل بدنسازی این غذاها را نخورید!

4. هالتر زدن را فراموش نکنید

بدون شک بهترین قهرمانان بدنسازی در دنیا، تنها با دمبل زدن به چنین اندامی دست نیافته اند. این افراد از دیگر روش های تمرینی نیز برخوردار بوده و استفاده کرده اند. مثلا استفاده از هالتر بدون شک در عضله سازی و پرورش اندام موثر است. می توان استفاده از هالتر را به عنوان تمرینات کمکی استفاده نمود.

بسیاری از ورزشکارانی که هدفشان رسیدن به اندامی همچون ارنولد است، تصور می کنند که این فرد تنها با دمبل زدن به چنین اندامی دست یافته است. در حالی که باید بگوییم چنین مسئله ای غیر ممکن است. زیرا استفاده از دمبل به تنهایی، روش تمرینی تنبلانی است که تنها در مقابل تلویزیون نشسته اند، و با یک جفت دمبل می خواهند به عضله سازی و پرورش اندام برسند.

بهتر است استفاده از دمبل را کنار بگذارید و هالتر زدن را در برنامه ورزشی خود پر رنگ نمایید. به هیچ عنوان نباید شما دمبل ها را جایگزینی برای هالتر به شمار آورد. زیرا با این عمل، قادر نخواهید بود به بدنی که آرزوی آن را دارید دست یابید. عضله سازی و پرورش اندام نیاز به هالتر زنی دارد.

نوشته شده توسط میترا محمدی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد