فهرست: (روی عنوان مورد نظر کلیلک کنید)

 1.  پیش از بارداری: روز اول تا هفتم
 2.  روزهشتم تا پانزدهم
 3.  روزهای  شانزدهم تا بیست و سوم
 4.  روز های بیست و چهارم تا سی ام
روز اول روز دوم روز سوم روز چهارم روز پنجم
روز ششم روز هفتم روز هشتم روز نهم روز دهم
روز یازدهم روز دوازدهم روز سیزدهم روز چهاردهم روز پانزدهم
روز شانزدهم روز هفدهم روز هجدهم روز نوزدهم روز بیستم
روز بیست و یکم روز بیست و دوم روز بیست و سوم روز بیست و چهارم روز بیست و پنجم
روز بیست و ششم روز بیست و هفتم روز بست و هشتم روز بیست و نهم روز سی ام

پیش از بارداری: روز اول تا هفتم

روز اول:  قرصهای ضد بارداری را قطع کنید

قاعدتا اگر قصد مادر شدن دارید باید قرص ها یا به طور کلی روش های که برای جلوگیری از بارداری مصرف می کردید؛ اکنون آن ها را ترک کنید. معمولا بعد از اولین قاعدگی طی دو هفته بارداری اتفاق می افتد اما برخی از خانم ها ممکن است بلافاصله بعد از اولین نزدیکی باردار شوند و برخی حتی تا چند ماه طول بکشد.

 روز دوم: مولتی ویتامین را شروع کنید

مولتی ویتامین را هیچ گاه فراموش نکنید. به این دلیل که یکی از بهترین مکمل های مورد نیاز برای جریان بارداری است و شما می توانید از این ماده بهره کافی را ببرید.

در داروخانه ها انواع مولتی ویتامین موجود است و در قالب های گوناگون مثل قرص جوشان؛ کپسول و یا شربت وجود دارد.

انتخاب استفاده از هر یک بستگی به شما دارد که با کدام راحت تر هستتید؛ برخی با شربت ها بهتر ارتباط برقرار می کنند به این دلیل که قرص و کپسول مشکلات معده را به همراه خواهد داشت.

و همچنین می توانید از چند مارک استفاده کنید تا در نهایت متوجه شوید کدام یک بیشتر برای شما سودمند بوده است.

ماه های بارداری

روز سوم: اسید فولیک را اضافه کنید

علاوه بر ویتامین قبل از بارداری که بهترین نوع آن مولتی ویتامین می باشد. باید اسید فولیک یا مکمل فولات را نیز اضافه کنید. یعنی باید روزانه بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید.

بسیاری از ویتامین ها برای قبل از بارداری تقریبا در این محدوده قرار می گیرند که بعد از بارداری متناسب با تجویز پزشک ممکن هست نیز بیشتر شوند.

اسید فولیک برای رشد جنین به خصوص مغز و اعصاب و همچنین آمادگی بدن شما و جلوگیری از خستگی بسیار ضروری است.

 روز چهارم پیش از بارداری: خوب تغذیه کنید

منظور از تغذیه خوب یک تغذیه کامل و بی نقص شامل همه ویتامین ها؛ پروتئین ها و مواد معدنی است که باید روزانه به بدن شما منتقل شود.

حتی اگر بودجه شما این اجازه را می دهد می تواندی از غذا های ارگانیک استفاده کنید تا سموم کمتری وارد بدن شما شود.

بارداری و ورزش

 روز پنجم: لطفا ورزش فراموش نشود

ورزش برای زنان باردار بسیار ضروری است و باید حداقل بین ۴ تا ۵ بار در هفته ورزش کنید.حرکات ساده مثل نرمش بهترین نوع ورزش در دوران بارداری است و تقریبا چیزی حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته باید ورزش کنید.

بیشتر بخوانید : درمان آکنه بارداری به چه صورت است؟

برای شروع از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه شروع کنید با راه رفتن و پیاده روی از درب منزل تا یک نقطه نسبتا دور که برای شما میسر باشد.

اگر چالش بیشتری دوست دارید مسافت را طولانی تر کنید.

همچنین اگر شما ورزشکار حرفه ای هستید و قبلا ورزش می کردید بهتر است بین ۱۵۰ تا ۳۰۰دقیقه در روز ورزش کنید.

فعالیت های ورزشی جدی تر مثل دوچرحه سواری یا دویدن می تواند بسیار عالی باشد البته سعی کنید این ورزش ها را با یک همراه مثل همسر خود انجام دهید.

 روز ششم:  سلامت جسمی را بدست آورید

سلامت جسمی کامل از معیار های اصیل برای شروع بارداری است اگر بدن شما در دچار ضعف یا بیماری باشد قاعدتا برای باداری به مشکل بر می خورید.

پس بهتر است یک چکاب کامل از بدن خود نزد پزشک متخصص زنان انجام دهید.تا در صورت نیاز بیماری برطرف شده و بتواندی دوران خوبی را سپری کنید.

مثلا برخی از زنان ممکن است مشکل کم کاری تیرویید داشته باشند و این موضوع بر روی رشد جنین بسیار تاثیر دارد یا اگر مشکل دیابت است باید حتما تحت مراقبت های پزشک باشید تا با تجویز دارو های مناسب بارداری سالم پیش برود.

در مورد کلسترول و فشار خون نیز به همین منوال است و باید کنترل شوند.به طور کلی در مورد هر نوع بیماری با پزشک مشورت کنید.

روز هفتم: واکسن ها را بررسی کنید

همان طور که در مطلب قبلی گفته شد سلامت جسمی بسیار مهم و ضروری است یکی از این شرایط که سلامت جسم مادر را تضمین می کند چک کردن واکسن هایی است که باید به موقع دریافت کرده باشید. مثل کزاز؛ سرخچه و غیره..

واکسناسیون سلامت شما و کودک تان را تضمین می کند.

 روزهشتم تا پانزدهم

 روز هشتم: مشورت با پزشک متحصص زنان

عوامل بسیاری زیادی وجود دارد که شما را ملزم می کند حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید عواملی مثل سن؛ مسائل مربوط به بارداری های قبلی ممکن است برای شما سوالاتی را ایجاد کند که تنها پزشک می تواند پاسخگو باشد.

برخی از این سوالات می تواند با وضعیت جسمی شما همپوشانی داشته باشد مثلا اگر در سنین بالاتر از ۳۵ سال قصد بارداری دارید و مشکلات فشار خون و کلسترول هم موجود است این دو حالت کاملا نیاز مبرم به مشورت با پزشک را دارد.

در ضمن غربالگری برای بیماری های مقاربتی هم جز معاینات اساسی قبل از بارداری است که به شدت ضروری است.

مشاوره با پزشک در دوران بارداری

 روز نهم: چرخه خود را پیگیری کنید

اکنون وقت آن رسیده که دوران قاعدگی خود را چک و بررسی کنید. معمولا هر دوره قاعدگی ۲۸ روز یکبار اتفاق می افتد ولی ممکن است بین ۲۱ تا ۳۵ روز هم صورت بگیرد. اگر بالای این محدوده شما قاعدگی و خونریزی نداشتید این موضوع نشان دهنده اسن است که مراحل به طور طبیعی در حال انجام است که البته با انجام آزمایش هم می توانید به طور حتم متوجه بارداری شوید.

با کنترل چرخه های قاعدگی اگر در ماه های ابتدایی دچار لکه بینی و خونریزی شدید بهتر است که حتما با پزشک متخصص صحبت کنید که در بسیاری از موارد نگران کننده نیست و نشانه ای از لانه گزینی جفت می باشد که در برخی از خانم ها با لکه بینی  اتفاق می افتد.

 روز دهم : دوری از مواد سمی

مقادیربسیار زیادی از مواد سمی و عفونی در محیط زندگی همه ما وجود دارد که در دوران بارداری بیش از ماه های گذشته مورد نیاز است که از استشمام و تماس با آن ها خودداری کنیم.

برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

اجتناب کردن از عطر های مصنوعی

مراقبت همه جانبه به هنگام تمیز کردن و ضدعفونی کردن منزل 

 پرهیز از برخی مواد آرایشی( مثل انواع رژلب ها که دارای سرب هستند)

برخی از کار های ضروری که باید انجام دهید:

 • با استفاده از آب و سرکه برای تمیز کردن منزل استفاده کنید

 • غذاهای ارگانیک بخورید

 • مواد پاک کننده لباسشویی بدون عطر را انتخاب کنید

 • محصولات آرایشی که حاوی سدیم؛ جیوه و پارابن هستند اصلا استفاده نکنید

 • از غذا های کنسرو شده حتی الامکان خودداری کنید

روز یازدهم : استرس را کاهش دهید

استرس یکی از بیماری های روحی – روانی مضر می باشد که برای جسم انسان بسیار مضر و خطرناک است برای همین موضوع بهتر است که استرس را در این دوران بیش از گذشته کنترل کنید.

اگر می دانید که استرس شما در حد طبیعی یا به مقداری افزایش یافته است؛ بهتر است که برنامه های مدیتیشن و یوگا را حتما در برنامه روزانه خود بگنجانید.

ولی اگر تحت فشار روحی هستید و این مشکل منجر به استرس روزانه  شما شده بهتر است با یک متحصص و یا روانشناس و یا همان پزشک متخصص زنان صحبت کنید تا راهکار درست را به شما پیشنهاد دهد.

بیشتر خوانید : ورزش در دوران بارداری فراموش نشود!

استرس به راحتی جسم شما را درگیر می کند و بر روی جنین تاثیر می گذارد.

یوگا در بارداری

 روز دوازدهم : یوگا را امتحان کنید

یوگا برای باروری شما فواید زیادی دارد. استفاده از یک تمرین منظم یوگا ممکن است به احساسات بد و اضطراب شما به کمک تنفس و تصورات شیرین تاثیر خوبی بگذارد.جهت سرگرمی در دوران باداری و سلامت روح و جسم بهتر است در یکی از کلاس های یوگا ثبت نام کنید.

 روز  سیزدهم : به دندانپزشک مراجعه کنید

در حالی که تمام معاینات خود را انجام می دهید ، بهتر است که به دندان های خود نیز نگاهی بیندازید. در دوران بارداری ، هورمون های بدن ممکن است بر لثه ها و دندان های شما تأثیر بگذارد. عادت های خوب مسواک زدن پیش  از بارداری می تواند به از بین بردن درد لثه  و دندان ها در دوران حاملگی کمک کند.

ترک سیگار و الکل در بارداری

روز چهاردهم: ترک سیگار، الکل و مواد مخدر

استعمال دخانیات ، استفاده از مواد مخدر و نوشیدن الکل از جهات مختلفی می تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. سیگار کشیدن کودک را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار می دهد ، جریان خون را محدود می کند و حتی ممکن است باعث زایمان زود رس شود.یا همچنین  نوشیدن الکل  ، کودک را در معرض انواع سموم خطرناک قرار می دهد که منجر به سقط جنین یا نقص تولد شود.  

روز پانزدهم : رابطه جنسی برقرار کنید

از همان ابتدای بارداری  به طور کلی در مقابل کار هایی که حال شما را خوب می کند؛ مقاومت نکنید اگر رابطه با همسر و عادات عشق ورزی به مانند قبل می تواند استرس شما را کم کند و حال شما را در دوران بارداری خوب می کند و هیچ مشکلی در دوران بارداری از لحاظ جسمی ندارید و همه چیز به خوبی پیش می رود رابطه جنسی را با همسر خود برقرار کنید.

 روزهای  شانزدهم تا بیست و سوم

روز شانزدهم : به وزن سالم خود برسید

 شاخص توده بدنی شاخص توده بدنی خود را بشناسید. اگر شما اضافه وزن و چاقی دارید باید حتما از نظر جسمی بررسی شود تا کاهش وزن به درستی صورت بگیرد و دچار سو تغذیه نشوید.

همچنین اگر دچار کاهش وزن هستید بهتر است که با پزشک صحبت کنید تا با تجویز دارو و برنامه غذایی صحیح به دور از چربی و قند های ناسالم به افزایش وزن ایده آل برسید.

 روز هفدهم :  بررسی تاریخچه پزشکی خانواده

برای آنکه سلامت کودک خود را تضمین کنید و از نگرانی هایی که برای سلامتی کودک در آینده دارید؛ خلاص شوید. بهتر است که تاریخچه ژنتیکی خود را و همسرتان را بررسی کنید.

برای این مورد نیاز است تا از یک مشاوره ژنتیک کمک بگیرید تا به کمک آزمایش های خونی به شما کمک کند تا در دوران بارداری با تغذیه مناسب و یا روش های پزشکی از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

بارداری

 روز هجدهم : نسخه های پزشک را تا انتها پیش ببرید

در ارتباط با نسخه هایی که پزشک برای شما تجویز می کند باید به طور کامل آن را پیگیری کنید و مکمل ها و دارو های مصرفی را به موقع مصرف کنید تا اگر در صورت مصرف و پیگری شرایط شما همچنان نامتعادل بود با مشورت پزشک روش های دیگری  را امتحان کنید.

 روز نوزدهم : برای مشکلات خانوادگی راهنمایی بگیرید

در صورت هر گونه خشونت خانوادگی و بحث های روزمره با همسر و یا سایر اعضای خانواده بهتر است؛ به هنگام غربالگری های قبل از بارداری آن را با مشاور پزشکی در میان بگذارید .

بیشتر بخوانید : چه غذاهایی باید در دوران بارداری خورده شود؟

 روز بیستم : خوب بخوابید

به طور کلی خواب برای هر انسانی ضروری و مورد نیاز است اما دردوران بارداری به دلیل تحولات هورمونی و تغییرات فیزکی خواب مادر با مشکل مواجه می شود. برای این موضوع بهتر است؛ تغذیه خود را طبق آنچه که در ابتدای مقاله آورده شده است دنبال کنید و از کمک پزشک خود برای خواب راحت استفاده کنید.

در صورت نیاز از یک روانشناس متخصص بهره مند شوید.

 روز بیست و یکم : کافئین را محدود کنید

 نوشیدن قهوه و انواع آن همچنین چای در دوران بارداری باید به شدت کاهش یابد زیرا کافئین یکی از عواملی است که به راحتی خواب شما را به هم می زند. بنابراین مقدار آن را به شدت محدود کنید.

یک فنجان در روز کافی است.

روز بیست و دوم

 درصد بیشتری از بدن شما از آب تشکیل شده است و برای انجام بسیاری از فعالیت های شیمیایی بدن به آب زیادی نیاز دارید. برای همین مادران باردار باید بین ۷ تا ۸ لیوان آب در روز مصرف کنند.

 روز بیست و سوم : اطلاعات خود را بالا ببرید

بهتر است به هنگام آمادگی برای بارداری اطلاعات خودتان را هم در این زمینه بالا ببرید تا با روند بارداری خود بیشتر آشنا شوید و با برطرف شدن انواع سوالات نگرانی های شما نیز کاهش یاید.

وقتی اقدام به بارداری می کنید برخی از تخمک ها وارد لقاح می شوند و به زیر لوله فالوپ می روند تا خودشان را به رحم برسانند و در آنجا لانه گزینی را اختیار کنند اما نیمی از آن ها بارور نمی شود و با چرخه قاعدگی از بین می روند.

 و تنها یکی از تخمک ها آماده ورود به رحم می شود و در ادامه جنین شکل می گیرد.

 روز های بیست و چهارم تا سی ام

 روز بیست و چهارم

درست است که بخش عمده ای از یک بارداری به عهده زن است اما بخش دیگر این وظیفه نیاز به سلامت فیزیکی و روحی مرد رابطه دارد که سی درصد ناباروری ها بر روی مرد است.

بهتر است همسر شما:

 • از سلامت  جسمی خوبی برخوردار باشد
 • تغذیه مناسب و کافی داشته باشد
 • سیگار؛ الکل و سایر مواد مخدر را کنار بگذارد

تقویت سیستم ایمنی بدن در بارداری

 روز بیست و پنجم : تقویت سیستم ایمنی

در دوران بارداری ، شما مستعد ابتلا به سرماخوردگی ، آنفولانزا و بیماریهای دیگر هستید. با داشتن یک رژیم غذایی سالم و  و استراحت ، به سیستم ایمنی خود کمک بیشتری کنید.برای این منظور بهتر است از ویتامین سی و انواع آنتی اکسیدان ها و همچنین انواع ویتامین دی استفاده کنید..

 روز بیست و ششم : در رابطه با خود و دوران پیش از بارداری اطلاعات کسب کنید

در دوران بارداری زنان باردار بیش از ماه های دیگر زندگی خود میل به خوردن انواع غذا ها و حتی تنقلات دارند. شما باید در این دوران بسیار فعال تر از قبل باشید و اطلاعات خود را در مورد مراقبت های بارداری؛ بخصوص تغذیه خود بالا ببرید. از نکات اینترنتی و یا مجله ها و کتاب ها کمک بگیرید.

مثلا اگر از غذا های پاستوریزه استفاده می کنید بهتر است که حتما تاریخ انقضا و ترکیبات مصرفی آن را بخوانید.

یا اینکه چه چیز هایی برای رشد کودک شما بسیار ضروری است و مواد غذایی سالم و مورد نیاز در دوران پیش از بارداری چه موادی می توانند باشند.  

روز بیست و هفتم : شغل شما چه می شود

اگر شما خانم شاغلی هستید می توانید به کار خود ادامه دهید مثلا اگر معلم هستید و یا کارمند این موضوع مشکلی نیست اما در همان محیط کار سعی کنید اگر بیش از اندازه نشسته اید حتما راه بروید و  به خود استراحت بدهید.

اما اگر شغل شما سخت است مثل پرستاری و نیاز است که مدام سرپا باشید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید همچنین از بلند کردن اجسام سنگین به شدت پرهیز کنید.

 روز بیست و هشتم : کارهای دیوانه وار انجام دهید

هنگامی که باردار هستید تعدادی فعالیت وجود دارد که می توانید انجام دهید که برای خود شما و کودک شما ضرری ندارد و به شما هیجان می دهد.البته این فعالیت سلیقه ای است و باید با احتیاط بیشتری انجام دهید. مثل اسکیت سواری که می تواند مفرح بخش باشد.

روز بیست و نه

مهم است قبل از بارداری آنچه را که در برنامه بیمه درمانی شما وجود دارد بررسی کنید. تقریباً 1 میلیون زن هر ساله بدون مراقبت های پیش ز بارداری زایمان می کنند. که به دنبال آن مجبور می شوند تعداد دفعاتی که باید به پزشک مراجعه کنند کاهش دهند. بنابراین شرایط پیش از بارداری و تولد برای آن ها سخت خواهد بود.

روز  سی ام : برقراری ارتباط روحی

اگر در طول این چند روز نامبرده از لحاظ روحی و روانی خسته شده اید بهتر است که با شریک زندگی خود ارتباط صمیمانه ای برقرار کنید زیرا این ارتباط برای شما در طول این نه ماه به شدت مورد نیاز است که کسی به عنوان همدم و همراه کنار شما باشد.

پس با همسر خود صادق و صمیمی باشید.

منابع:

healthline

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد