رابطه جنسی ناموفق: رضایت جنسی چیست

 وقتی صحبت از رابطه جنسی و رضایت جنسی  می‌شود  ممکن است این رضایت  برای دو طرف اتفاق بیفتد  و یا تنها یکی از طرفین رضایت جنسی را تجربه کند که متاسفانه مورد دوم بیشتر صورت  می‌گیرد.

 ژاکلین مندز روانشناسی است که تحقیقات خود در این حوزه انجام داده است. که رضایت جنسی  فقط در تخت خواب و حین رابطه جنسی نیست. این  رضایت باید بسیار قبل تر در رابطه بین زن و مرد شکل بگیرد. آنها باید ابراز محبت و مهربانی را نسبت به هم در تمامی شرایط  و لحظات زندگی به خوبی بدانند و از هر فرصتی که به دست می آورند به یکدیگر انرژی منتقل کنند؛ یکدیگر را ببوسند؛ لمس کنند و عاشقانه نگاه کنند و حرف بزنند.

 این اعمال در واقع پیش نمایش  یک رابطه جنسی موفق است که باید همیشه در زندگی حکمفرما باشند تا رضایت جنسی اتفاق بیفتد.

  مردان باید ظرافت زنانه را و نحوه ارتباط و صحبت و تقاضای خود را به درستی بیاموزند  و زنان  هم باید به خوبی  روحیات مردانه را بشناسند تا بتوانند خلق و خو  و حس آن ها را به درستی درک کنند.

استرس و رابطه جنسی ناموفق

 گاهی رابطه جنسی ناموفق دلیلش در بین طرفین نیست. مشکل از بطن زندگی است.زمانی که ما درگیر خرید یک خانه هستیم یا مشکل های مالی و اقتصادی داریم و یا ممکن است یک به دلیل یک بیماری دچار استرس  شده باشید که شما را نسبت به رابطه جنسی سرد کند و مهم تر اینکه این موضوع را خودتان به خوبی درک نمی کنید و گمان می کنید که مشکل در برقراری رابطه است و  یا شاید  به  آخر رابطه رسیده اید.

شرارت های تکنولوژی

شاید باورتان نشود  که بخش اعظمی  از نارضایتی های رابطه جنسی بر سر شرارت های تکنولوژی است  که نسبت به آن بی اطلاع هستیم. ما در عصری زندگی می‌کنیم که توسط تکنولوژی زمانه محاصره شده ایم.

 چشم  باز می کنیم؛ گوشی موبایل؛ تلفن؛ تلویزیون؛ تبلت؛ لپ تاپ؛ رایانه ها و غیره... ما را محاصره کرده اند و از زندگی کردن در دنیای واقعی  بازداشته اند.

بسیاری از روانشناسان و اندیشمندان و فلسفه دان ها معتقدند انسان امروزی باید خودش به فکر چاره برای خود باشد و بتواند در این محاصره تکنولوژی خود را نجات دهد. او باید به  یک مدیریت درست برسد تا بتواند دست شریکش را  در دست بگیرد و ابراز علاقه و صمیمیت را شجاعانه ابراز کند.

افکار غلط و اشتباه

به طور کلی اولین کاری که باید برای دوری از یک رابطه جنسی ناموفق انجام دهید  این است که ذهن خود را از فضای استرس زا و شلوغ  دور کنید. شما باید متمرکز و آرام باشید تا بتوانید رابطه جنسی خوب را تجربه کنید.

روانشناسان اذعان می کنند که متاسفانه افراد با دیدن فیلم های پورن گمان می کنند که به مهارت های لازم جهت رسیدن به  ارگاسم دست پیدا کرده اند و می‌توانند هر آنچه را که در فیلم پورن می بینند در دنیای واقعی اعمال کنند.

بسیاری از مردان در سنین بسیار پایین و شروع جوانی با اختلال نعوظ روبه ‌رو می‌شوند؛ که موضوع اختلال نعوظ را بعداً به هنگام برقراری رابطه جنسی با همسر خود در زندگی متوجه می شوند و آن موقعی است که دچار سرخوردگی می شوند. دلیل این مسئله  این  است که ذهن آن ها به گونه ای تربیت شده است  که فقط به هنگام دیدن فیلم پورن به رضایت و ارگاسم جنسی دست می یابد.

همسران موفق در رابطه جنسی: سه دلیل مهم و اصلی

 طی مطالعاتی که در مورد رضایت جنسی در بین زوجین انجام شد اظهار داشتند که بعد از وفاداری این رابطه جنسی است که مهمترین بخش از پیوند ازدواج ها را مستحکم تر می کند.

 این رابطه جنسی است که طرفین را به یکدیگر وصل می کند و  می‌توانند به نوعی عشق خود را به یکدیگر ابراز کنند.. مطالعاتی در این زمینه طی ۲۰ سال گذشته تا به الان انجام شده است که  به وضوح نشان می دهد متاسفانه تعداد دفعات رابطه جنسی در بین زوجین در طول یک ماه رو به کاهش است.

 و کیفیت و نحوه رسیدن به مرحله ارگاسم بسیار ناامید کننده است. با این حال در میان برخی از زوج ها افرادی را می توان پیدا کرد که به طور خاص تعداد دفعات رابطه جنسی در بین آنها در طول یک ماه رو به افزایش است. این گروه کسانی بودند که کارها و وظایف خانه را با یکدیگر مشترکاً انجام می‌دادند و صمیمیت در بین آنها بیشتر بود.

 در ادامه سه روش مهم و اساسی ارائه می‌شود تا توضیح دهیم که چرا به اشتراک گذاشتن کارها و وظایف خانه در جهت صمیمیت جنسی زوجین مفید است.

 اشتراک گذاری عادلانه است که منجر به صمیمیت و رضایت بخشی می شود

 از آنجا که روابط آنها بر پایه تقسیم ‌کار استوار است؛زوجین این ترتیب کارهای خانه را عادلانه تر از برنامه های معمولی (که در آن تنها زنان کارهای خانه را انجام دهند ) می یابند.

  مهمتر اینکه  انصاف و عدل در رابطه به مرور زمان افزایش می یابد و کم کم منجر به رشد همین صمیمیت در سایر مسائل مثل رابطه جنسی می شود.

حس انصاف و مساوات در زندگی زناشویی بسیار مهم و با ارزش است. چرا که عدم انصاف موجب نارضایتی می‌شود و نارضایتی کم کم به همه جای زندگی رخنه می کند و به دنبال آن نارضایتی منجر به رابطه جنسی ناموفق خواهد شد که  در نهایت ممکن است زوجین یکدیگر را ترک کنند.

اما  سوال این است؛ آیا زوجین  تمایل دارند؛ با توجه به موارد گفته شده در جهت روابط منصفانه برای نجات زندگی خود اقدامی انجام دهندو اعتقادی به انجام کار های خانه به صورت مشترک دارند؟

 اشتراک در کارهای خانه عامل شروع رابطه جنسی لذت بخش است

 شاید مهمترین عنصر روابط مشترک برای یک رابطه جنسی نحوه ارتباط صحیح با یکدیگر باشد. که با به اشتراک گذاشتن کارهای خانه به منظور هماهنگی فعالیت ها و انتظاراتی یکدیگر نیازدارید که ارتباط موثر را آغاز کنید.

 ارتباط باید با مهارت و تمرین همراه باشد و انرژی و حس مثبت را به طرفین منتقل کند. طبق سنت قدیم این مردها هستند که رابطه جنسی را آغاز می کنند و  و فاعل این عمل آنها هستند. اما  موضوعی که بسیار مهم است؛ این است که زنان باید از حالت منفعل خود در رابطه خارج  شوند و از مسائلی تحت عنوان حیا و عفت که  در رابطه جنسی به خود معنا گرفته اند؛ کاملا خارج شوند و خود را از این افکار رها کنند.

 به گونه‌ای که  مانند مردان اقتدارگرایی را حین رابطه حس کنند  و همانند مردان حس و نیاز خود را ابراز دارند. همکاری در رابطه جنسی منجر به صمیمیت بیشتر و رابطه طولانی مدت خواهد شد.

اشتراک گذاری مستلزم کار گروهی و اساس یک رابطه جنسی خوب است

بر خلاف عرف که باید کارهای خانه فقط  توسط یک نفر و آن هم زن خانه انجام شود؛ باید به خوبی آگاه بود که  که مشارکت در انجام کارهای منزل منجر به یک حس تیمی در بین طرفین می شود.

کار گروهی و حس تیمی یعنی اینکه به وقت خوشی؛ به وقت خطر و به وقت سختی پشت یکدیگر هستیم و این همان مهر و صمیمیت است که باید در بین زوجین باشد. این صمیمیت به مرور زمان بیشتر و بیشتر می‌شود که خود یکی از خصوصیات و اجزاء لاینفک رابطه جنسی  خوب است.

این موضوع باید برای زوجین روشن شود که صمیمیت به معنای این است که دقیقا از یکدیگر چه می خواهند و چگونه باید یکدیگر را شاد و خوشحال کنند تا از رابطه جنسی آنگونه که باید لذت ببریند.

 رابطه جنسی ناموفق و زنگ های هشدار

به منظور عدم رضایت در رابطه جنسی در بین  زوج ها بررسی های عمیق پزشکی و روانشناسی بسیاری انجام شده است که ماحصل آن ها شامل زنگ هشدار هایی است که زوج ها باید بیشتر به آن دقت کنند.

 گفتن خواسته ها به وضوح

بسیاری از زوج ها آشکارا با یکدیگر درباره لذت ها؛خواسته ها و توقعات خود صحبت نمی کنند. مشاوران روابط جنسی روابط عمومی بیان می کنند که اهمیت سلامتی جنسی فرد باید ابتدا از سمت خودش قابل درک باشد.

به طور مثال در کشورهای جهان سوم زنان معمولاً در ابراز علاقه و خواسته‌های خود در رابطه جنسی سکوت می‌کنند و از خواسته های خود می گذرند. تربیت برگرفته از عرف اجتماعی است که روانشناسان معتقدند این مسئله باید به گونه‌ای حل شود که زنان بدانند گفتن علایق و خواسته ها هیچگونه تضادی با هنجارهای اجتماعی ندارد و آنها را نقض نمی کند.

کنترل آسیب

در بعضی موارد همان طور که در بخش های قبلی هم گفته شد نارضایتی جنسی منجر به طلاق می شود.اما کارشناسان توصیه می کنند که یک مرد و همچنین یک زن نباید منتظر بمانند تا مسائل آنگونه که می خواهند پیش بروند. برای شروع و کنترل اتفاقات و مشکلات از علائمی که منجر به رنج شریک جنسی شما می شود؛ به خوبی آگاه باشید.

نارضایتی جنسی در بیشتر مواقع می تواند منجر به اضطراب؛ کمبود اعتماد به نفس واسترس در فرد شود. حتی گاهی در ارتباط با رابطه جنسی ناموفق ممکن است طرفین نسبت به هم حالت خصمانه بگیرند و روابط به شکست ختم شوند.

وجود نارضایتی و عصبانیت مانع از نزدیک شدن؛ لمس شدن؛حرکات صمیمی می شود.در نهایت  طرفین رابطه هستند که باید خودشان  کنترل امور را به دست بگیرند و خواسته‌های خود را روشن و واضح بدون هیچ شرمی ابراز کنند.

جلسات مشاوره

در حالی که مهم است مرد زندگی نسبت به نیاز همسر خود ا حساس مسئولیت کند و همچنین برعکس زنان در رابطه هم باید این مسئولیت را داشته باشد. متاسفانه بسیاری از افراد مهارت لازم را در این زمینه را  ندارند و کارشناسان توصیه می کنند تنها جایی که می توانند به این زوج ها کمک کنند تا به راحتی حرف بزنند؛جلسات مشاوره جنسی است که در کشورهای جهان سوم این موضوع رابه شدت دست کم می گیرند.

رابطه جنسی ناموفق: مشروبات و دخانیات

در برخی موارد پای دخانیات و مشروبات در میان است. مواردی که بیشتر توسط مردان استفاده می شود و منجر به زود انزالی و اختلال نعوظ می شود و همین اختلالات در  مردها و مشکلات زود انزالی به شدت بر روی زنان تاثیر سوء می‌گذارد.

برخی از مردان به هنگام رفتن به رختخواب به دلیل استرس یا عدم اعتماد به نفس دست به استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات می زنند که متاسفانه در جهت رسیدن به یک رابطه جنسی موفق هیچ گونه تاثیری  نخواهد داشت.

توصیه می شود در صورت وجود رابطه جنسی ناموفق درزندگی خودبه صورت طولانی مدت حتما از مشاوره خانواده و مشاوره های جنسی کمک بگیرید

منابع:

psychologytoday.com

insidehook.com

hindustantimes.com

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد