تهدید کرونا ویروس :افراد سالمند

 کرونا ویروس یک بیماری جدید است. اگر چه در این چند ماه تحقیقات زیادی بر روی آن انجام شده است و آن را از خویشاوندان ویروس هایی چون سارس  و یا مرس ارزیابی کرده‌اند اما هنوز دلایل و شواهد تایید شده و محکم وجود ندارد تا راه مقابله با آن را به درستی بدانیم و آن را انجام دهیم.  بنابراین نمی‌توانیم میزان آسیب پذیری افراد یک جامعه را درجه بندی کنیم. ولی از آنجا که این بیماری بیشترین تاثیر را بر روی سیستم ایمنی می‌گذارد و نقص سیستم ایمنی می تواند زندگی فرد را به خطر بیندازد؛ سالمندان که به مراتب سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر در خطر هستند و به مراتب نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

 بنابراین افراد بالای ۶۵ سال به همراه بیماری های مزمن مانند بیماری های ریوی ؛سرطان؛ نارسایی قلبی؛نارسایی‌های کلیوی؛ بیماری های مغزی؛ دیابت و بیماری های مرتبط با نقص ایمنی بدن باید از اهمیت و مراقبت بهداشتی بیشترید برخوردار باشند.

 با در نظر گرفتن این عوامل در این بخش از مقاله به اقدامات ویژه افراد مسن جهت مقابله با تهدید کروناویروس  نکات مهمی را ارائه می‌دهیم.

 دسترسی کافی به داروها و مواد غذایی

 با توجه به تهدید کرونا ویروس سالمندان باید به داروهای مصرفی و مورد نیاز خود و همچنین مواد غذایی ضروری و اساسی دسترسی کافی داشته باشند. از آنجا  قرنطینه بهترین روش برای جلوگیری از تهدید کرونا ویروس است؛‌ بنابراین  بیرون رفتن از خانه محدود می شود. پس افراد سالمند باید داروهای مورد نیاز و مواد غذایی را برای چند هفته در خانه داشته باشند و افرادی که با سالمندان زندگی می کنند باید بر نوع و نحوه مصرف داروها اطلاعات ضروری داشته باشند که در صورت لزوم بتوانند به آنها کمک کنند.

 شستن و ضدعفونی کردن دست ها

 دست ها یکی از اعضای تاثیر گذار بدن هستند که در عین حال که می توانند هم کارآمد باشند و بیشتر کارها را برای ما انجام دهند. این خطر را هم دارند که می توانند به راحتی عامل انتقال بیماری به بدن باشند. بنابراین افراد سالمند باید قبل از مصرف غذا یا داروها به مدت ۲۰ ثانیه دست ها را بشویند. اگر شستن دست ها سخت است یا آب در دسترس نیست؛ مایع ضدعفونی کننده می تواند گزینه خوبی باشد؛ که بهتر است آن را در خانه قابل دسترس داشته باشند.

 جدا کردن افراد بیمار از افراد سالم

  ممکن است در یک خانه سه نسل از افراد کنار هم زندگی کنند. از آنجایی که کودکان و سالمندان آسیب پذیرتر هستند؛اگر  دچار سرماخوردگی شدند؛ بهترین روش این است که افراد بیمار را  در یک اتاق جداگانه قرار دهید و وسایل آشپزخانه مربوط به مصرف غذا و خوراکی ها را جدا کنید.

حمام و دستشویی را هر روز ضد عفونی کنید تا از انتقال بیماری جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید : علائم ویروس کرونا و پیشگری از آن

همکاری با یکدیگر

تهدید کروناویروس برای هر فردی ممکن است . پس در این شرایط  باید به یکدیگر کمک کنیم. این کمک کردن می تواند در همان شرایط قرنطینه گی هم انجام شود.

اکنون به لطف فضای مجازی به راحتی می توانید این  کمک را در حق یکدیگر داشته باشید. از طریق کانال های سلامتی به راحتی اطلاعات ضروری و ملزوم را کسب بکنیم و با دوستان خود از طریق  یک گروه   به اشتراک بگذارید. سعی کنید در آن از موارد ضروری و لازم اطلاع رسانی کنید و از هر گونه اطلاعات غیر ضروری و کاذب جلوگیری کنید تا عامل  استرس و نگرانی نباشید.

بدین طریق می ‌توانید از حضور در اجتماعات و رفت و آمدهای غیر ضروری خودداری کنید.اطمینان داشته باشید که ماندن در خانه کمک بزرگی به نابودی کرونا ویروس خواهد داشت.

تهدید کرونا ویروس و زنان باردار

اگر شما یک زن باردار هستید قطعاً تمایل دارید بدانید که این بیماری چگونه می تواند بر شما به عنوان یک زن باردار و همچنین کودک شما تاثیر بگذارد. در این بخش از مقاله به آسیب ها و مراقبت های لازم در دوران بارداری می‌پردازیم تا بدون نگرانی بتوانید این دوران را مدیریت کنید و آن را با موفقیت سپری کنید.

زنان باردار و احتمالات  کرونا ویروس

هیچ مدرکی در دست نیست که نشان دهد زنان باردار به احتمال زیاد و به طور جدی بیشتر از سایرین نسبت به این بیماری آسیب پذیرترند. اما زنان باردار به عنوان احتیاط ضروری در لیست افراد در معرض خطر متوسط قرار گرفته اند پس این احتمال دلیل بر این است که باید مراقبت های لازم را انجام دهید.

 این احتمال و مراقبت زیاد  به این دلیل است که زنان باردار توانند  گاهی در معرض ویروس هایی چون آنفولانزا قرار بگیرند.

 همانطور که گفته شد این بیماری جدید است و افراد آسیب پذیر باید بیشتر مراقبت کنند. پس در مورد زنان باردار هم هیچ مدرکی وجود ندارد که کرونا ویروس  باعث سقط جنین می شود و یا بر رشد کودک در دوران بارداری تاثیر می گذارد. اما طبق احتمالات و ضروریات باید مراقبت در این دوران نسبت به گذشته چند برابر باشد.

 حال سوالاتی در ذهن زنان باردار وجود دارد که که با وجود بارداری چه کار کنیم تا از تهدید کرونا ویروس در امان باشیم.

کرونا ویروس

 مراقبت های اولیه

 شاید این موضوع را ساده و غیر ضروری تصور کنید. اما یکی از دستورات بهداشتی اولیه برای جلوگیری از این ویروس خطرناک شستن مرتب دست ها است. شما در این دوران هرچند که برای شما سخت باشد؛ ناچار هستید دست ها را به صورت منظم به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.

فاصله اجتماعی را دو متر ( شامل ۴ قدم) از سایر افراد رعایت کنید از افرادی که علائم کرونا یا سرما خوردگی دارند دوری کنید.

دقت کنید شما باید اسکن ها و مراقبت های قبل از بارداری را مرتب انجام دهید و نزد پزشک خود بروید مگر اینکه گفته شود این کار ضرورتی ندارد.

نکات ضروری در مورد قرار ملاقات ها و اسکن ها

همانطور که گفته شد ممکن است ملاقات با پزشک و مراقبت های پزشکی برای شما که باردار هستید کاملاً ضروری باشد اما احتمال دارد با توجه به  شرایط کرونا ویروس معاینه از سوی پزشک تغییراتی صورت بگیرد. مثلا ممکن است:

 • اگر با ماما  قرار ملاقات دارید به صورت آنلاین و تماس تلفنی باشد
 • اگه مجبور به معاینه و یا اسکن هستید حتماً  دستکش؛ ماسک و رعایت فاصله گذاری  را فراموش نکنید
 • اگر بیمار هستید از رفتن به مطب پزشک خودداری کنید و او را از این موضوع مطلع کنید
 • برای اطلاع از نحوه مراقبت  متناسب با شرایط زندگی خود در این دوران(مشکلات روحی؛همسرداری و غیره..) با پزشک مشورت کنید. 

زنان باردار و علائم کرونا ویروس

در صورت بروز هرگونه علائم کرونا ویروس مانند:

 • حرارت بالا
 • سرفه شدید و مداوم
 • از بین رفتن حس بویایی
 • و مزه غذا

نکات زیر را رعایت کنید؛

 • در خانه بمانید و کسی را برای بازدید نپذیرید و خود را از سایرین مانند همسر و فرزند خود جدا کنید.
 • در  اسرع وقت آزمایش کرونا ویروس را انجام دهید تا مطمئن شوید که آیا به این بیماری مبتلا شده اید یا نه ..
 • در صورت لزوم هر کسی که با شما زندگی می کند این آزمایش را انجام دهد؛ بهتر است و می توانید با خیال راحت در خانه بمانید بدون اینکه مبتلا شوید.
 • با ماما مشورت کنید. آن ها به شما توصیه می کنند  چه کاری باید انجام دهید. ممکن است لازم باشد برخی از قرارها پزشکی را از طریق تماس های آنلاین انجام دهید.
 •  بسیاری از پزشکان در این شرایط خدمات آنلاین را راه اندازی کرده اند پس اگر در مورد بیماری خود شک دارید و یا نگران هستید حتما سوالات خود را از این طریق با آنها در میان بگذارید

 شرایط ضروری برای تماس ضروری با ماما

 •  کودک شما کمتر از حد معمول حرکت می کند
 •  نمی توانید کودک خود را در حال حرکت احساس کنید
 •  تغییر در الگوی معمول حرکت  کودک شما وجود دارد
 •  خونریزی از واژن دارید
 •  خیلی احساس نگرانی و اضطراب می کنید
 •  شما یک سردرد دارید که از بین نمی رود
 •  هنگام استراحت کردن یا دراز کشیدن تنگی نفس دارید

 با وجود این علایم و شرایط تا روز دیگر صبر نکنید و با ماما تماس بگیرید. اگر مامای خاصی مد نظر ندارید با پزشک عمومی یا همان خدمات آنلاین حتما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : سیستم ایمنی و کرونا ویروس ، تصورات درست و نادرست

 کرونا ویروس و زایمان

 این موضوع  بسیار مهم است  که به هنگام زایمان یک ماما و گروه زایمان در کنار شما باشند تا زایمان به خوبی  انجام شود.

اگر حال شما مساعد است می توانید در یک واحد مامایی یا یک مرکز زایمان مثل سایرین زایمان کنید.

 در صورت بروز عوارض و علائم کرونا در دوران بارداری توصیه می شود زایمان  در یک واحد به سرپرستی پزشک متخصص زنان و زایمان صورت بگیرد

 اگر مرکزی که قرار است زایمان انجام دهید به دلایل کرونا ویروس تغییراتی انجام متحمل تغییراتی شد؛ آرامش خود را حفظ کنید و با ماما صحبت کنید؛ تا شرایط جدید را توضیح دهد.

زنان باردار و همسران در شرایط کرونا ویروس

 داشتن شرایط زندگی  در کنار خود برای حس امنیت و آرامش شما در دوران بارداری و زایمان بسیار پر اهمیت است. در صورت وجود عدم هرگونه علائم بیماری در شما و همسرتان  می توانید از وجود همسر خود به هنگام بارداری و زایمان بهره ببرید تا حس امنیت و آرامش در شما دو چندان شود.

 اگر در حین زایمان یا بارداری شریک زندگی شما مبتلا به علائم کرونا ویروس شد برای سلامتی خود همسرتان و کودک تان مجبور هستید از یکدیگر دوری کنید تا این دوران با موفقیت تمام شود.

 وجود علائم کرونا ویروس موقع زایمان

 اگر علائم بیماری کرونا ویروس را دارید و به زایمان می روید به شما توصیه می شود که در یک واحد به سرپرستی پزشک متخصص (زنان و زایمان) زایمان را انجام دهید.

 شما در بخشی از زایمان که برای زنان مبتلا به کرونا ویروس انجام می شود به خوبی مورد مراقبت و سرپرستی قرار می گیرید.

 شما با یک صحنه کاملا ضدعفونی شده به همراه ماماها و تیم زایمانی رو به رو می شوید که  دارای پیش بند؛ ماسک و محافظ چشم هستند. این شرایط  برای حفظ امنیت شما؛ کودک شما و پرسنل مورد نظر است تا از گسترش عفونت جلوگیری شود. پس آرامش خود را حفظ کنید و با آن ها همکاری کنید.

 داشتن کرونا ویروس نباید بر روی نحوه زایمان طبیعی و یا سزارین تاثیر بگذارد

 شما نباید با وجود تیم پزشکی مورد نظر نگرانی داشته باشید؛ زیرا آن ها به خوبی مراقبت را انجام دهند تا از هر گونه خطر احتمالی جلوگیری کنند

 تهدید کرونا ویروس بعد از تولد

 بعد از به دنیا آمدن کودک شما باید تماس فیزیک با نوزاد خود را برقرار کنید؛مگر اینکه کودک شما حال ناخوشایندی داشته باشد و او را به بخش مراقبت های ویژه نوزادان منتقل کنند

همچنین شما باید به کودک خود شیر بدهید. هیچ دلیل و مدرکی وجود ندارد که شیر مادر به کرونا ویروس آلوده باشد و از دادن شیر به کودک خودداری کنید.دقت کنید که  شیر مادربه دلیل داشتن پروتئین و مواد معدنی این قابلیت را دارد که نوزاد را از ابتلاء به بیماری‌های واگیردار و مضر محافظت کند.

 اگر سوالی دارید حتما با ماما مشورت کنید و وضع انجام کارها ضروری بدون مشورت با پزشک و ماما خودداری کنید

سعی کنید دستورات پزشکی و بهداشتی  مادر و کودک را از طریق سایت های پزشکی و سلامت نیز دنبال کنید و آنها را مطالعه کنید.

به طور کلی تهدید کرونا ویروس برای هر فردی وجود دارد اما همان ظور که گفتیم؛ ویروس کرونا سیستم ایمنی انسان را مورد هدف قرار می دهد پس افراد زیادی هستند که به دلایل محتلف نقص سیستم ایمنی دارند و باید بیشتر از سایرین مراقبت کنند.

علاوه بر زنان باردار و سالمندان سایر افراد مانند کودکان؛ افراد با سیستم ایمنی ضعیف مثل افراد مبتلا به دیابت و نارسایی های قلبی و کلیوی مراقبت های بیشتری را می طلبند.

منابع:

nhs.uk

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد