تغذیه نوزادان شیرده: فواید بی نظیر شیر

 همه شواهد نشان می‌دهند که شیر مادران بی  خطر است. بنابراین متخصصان توصیه می کنند که همه مادران باید  حداقل تا دو سال به شیر دادن نوزاد خود ادامه دهند..

 شیرمادر بهترین تغذیه برای نوزادان شیرخوار است.  چرا که او را از هر نوع بیماری محافظت می کند. شیر مادر دارای آنتی بادی های حیاتی و مواد معدنی زیادی است که می‌تواند سیستم ایمنی کودک را در مبارزه با عفونت ها یاری دهد..

 اما  اگر مادر شیرده بیمار باشد و علائم بیماری ویروس کرونا را داشته باشد چه باید کرد؟

  تغذیه نوزادان همیشه در هر شرایطی حتی در همین شرایط کرونا ویروس باید در اولویت باشد. یک مادر حتی اگر علائم عفونت کرونا مانند تب و سرفه را نشان دهد؛ می‌تواند از شیر خود برای تغذیه نوزاد استفاده کند. فواید شیر آنقدر زیاد است که از خطرات عفونت بسیار فراتر می رود. با این حال این موضوع بسیار مهم است که مادر از تمام اقدامات توصیه شده پزشکی جهت پیشگیری از انتقال این ویروس پیروی کند. مادر باید مراقب باشد که با رعایت پروتکل های بهداشتی نه تنها به کودک بلکه به سایر افراد خانه هم این ویروس را انتقال ندهد

نکات بهداشتی مهم در مورد مادران شیرده مبتلا به کرونا ویروس عبارتند از:

  •  شستن مرتب دست ها با صابون به مدت ۲۰ ثانیه
  •  پوشیدن صورت و دست ها به کمک ماسک و دستکش
  •  تعویض مرتب لباس ها در طول روز
  •  استفاده از روسری تمیزیا  کلاه جهت پوشش موها (به هنگام شیر دادن نوزاد)

  اگر مادر مبتلا به کووید ۱۹ حال وخیمی داشته باشد

مادران شیرده و نوزادان شیرخوار به دلیل سن خود در معرض  ابتلا به بیماری شدید نیستند. با این حال کاملا واضح است که ویروس می تواند احساس و سلامت مادر را نا خوشایند کند. و برخی از مادران به شدت بیمار شوند. دراین  مواقع هم باید  تغذیه نوزادان شیرخوار را با شیر مادر ادامه داد. اما چگونه؟

مادر باید  با رعایت نکات بهداشتی شیر خود را در ظرف جداگانه قرار دهد و از شخصی که سالم هست بخواهد به کمک قاشق تمیز آن را به کودک  بدهد. اگر این امرمیسر نبود و  در فرهنگ شما مشکلی وجود ندارد می توانید ازمادر شیردهی که سالم هست؛ کمک بگیرید تا فرزندتان شیر بدهد. البته که باید همین فرد هم نکات بهداشتی را کاملاً رعایت کند..

و اگر این مورد هم برای شما امکان پذیر نبود بهترین روش اقدام کمک از مشاوره و پشتیبانی از یک کارمند بهداشت است.

آنچه که بسیار مهم است این است که شیر گاو و یا هر فرمول دیگری از شیر به جز شیر مادر برای کودک شیرخوار  مضر است. شیر گاو برای هر کودک کمتر از ۱۲ ماه مناسب نیست؛ زیرا تعادل مناسب غذایی ندارد. شیر دارای ترکیباتی است که با وجود مفید بودن؛ اگر به درستی تهیه نشده باشد؛ بسیار پر خطر است.

مثلاً ممکن است شیر سالم و بهداشتی نباشد؛ در این شرایط نوزاد دچار اسهال یا سوء تغذیه می شود.

از طرفی وقتی مادر از دادن شیر به نوزاد خودداری کنند به مرور زمان شیر مادر کاهش می‌یابد و ازسرگیری شیردهی به نوزاد سخت می شود

بیشتر بخوانید : علائم ویروس کرونا و پیشگری از آن

شیر دادن به کودک

تغذیه نوزادان شیرخوار و خانواده هایی با تمکن مالی ضعیف

بسیاری از خانواده ها در شرایط کنونی با  شرایط سختی روبرو هستند. از طرف دیگر بیماری کرونا بیش از پیش شرایط را سخت تر کرده است. که متاسفانه خانواده ها نمی توانند به خوبی مدیریت همه جانبه امور زندگی را بر عهده بگیرند..

اما آنچه حائز اهمیت این است که با وجود این سختی ها و مشکلات اقتصادی والدین باید دقت کنند که تغذیه نوزاد شیرخوار در این سن بسیار مهم است و اگر جدی گرفته نشود اثر بدی بر رشد  روحی و جسمی او در آینده خواهد داشت..

بنابراین توصیه این است که در این شرایط بهترین کار سرمایه گذاری بر تغذیه مادر است تا بتواند شیردهی نوزاد را حداقل تا دو سالگی انجام دهد.

تغذیه کودکان خردسال و کرونا ویروس

همانطور که گفته شد تغذیه نوزادان شیرخوار  تنها باید با شیر مادر باشد اما وقتی که کودک به شش ماهگی رسید؛برای رشد قوی و سالم علاوه بر شیر مادر به مواد غذایی دیگری نیاز دارد.

بعضی از این مواد غذایی عبارتند از: ماهی؛ مرغ؛گوشت؛ تخم مرغ و غیره ...

اگر در شرایط کرونا ویروس  اطمینان کافی ازبهداشت و سلامت انواع گوشت و تخم مرغ ندارید؛ حتماً سعی کنید؛ حبوبات را به همراه سبزیجات و میوه جات جایگزین کنید.

در ارتباط با مصرف تخم مرغ و گوشت ها نکته ای که  باید رعایت کنید این است که به خوبی پخته شوند و در حال حاضر بهتر است از آب پز کردن تخم مرغ جلوگیری کنید

جدا از شرایط بیماری کووید ۱۹ بسیاری از خانواده ها متاسفانه بر روی تغذیه کودکان خردسال دقتی ندارند. همان طورکه گفته شد کودکان بعد از شیر مادر باید از غذاهای مفید و طبیعی استفاده کنند.تغذیه اصلی برخی از این کودکان شامل چیپس؛ آبنبات؛ بستنی؛ نودل فوری و بسته های غذاهای فرآوری شده است که دارای نمک؛ قند؛چربی های ناسالم بدون ویتامین و مواد معدنی هستند که برای رشد کودکان اصلاً توصیه نمی شود.

همچنین نوشیدنی‌های شیرین شده و فراوری شده در سوپرمارکت ها که  توسط قند های مضر تهیه می شوند مانند مانند انواع نوشابه ها و انواع  آب میوه ها که برای رشد و سلامت کودک مفید نیسند.

بیشتر بخوانید : تهدید کرونا ویروس و افراد آسیب پذیر

تغذیه نوزادان شیرخوار و خطر ابتلا کوید ۱۹

به طور کلی نوزادان شیر خوار و کودکان خردسال تا مرحله رشد و تکامل خود را طی کنند دارای نگرانی‌های زیادی برای والدین هستند. اما کودکان به عفونت کرونا ویروس به صورت خفیف مبتلا می‌شوند و وقتی به بیماری کرونا ویروس یا سایر بیماری عفونی  مبتلا شوند بدن آن ها  ضعیف و  لاغر می‌شود و علائمی مانند تب سرفه را به همراه خواهند داشت. ا

ما اگر آنچه که تا کنون گفته شد و توصیه های پزشکی و بهداشتی را رعایت کنید یعنی اینکه تغذیه نوزادان شیرخوار فقط از شیر مادرباشد. روند بهبودی نوزاد شیرخوار به زودی صورت می گیرد و او علائم کمتری را تجربه می‌کند. همچنین شیر مادر برای آرامش نوزاد در شرایط بیماری بسیار تاثیرگذار است.

 در مورد کودکان خردسال علاوه بر شیر مادر بهتر است از غذاهای تازه و طبیعی مانند میوه‌جات و سبزیجات از جمله کلم بروکلی تغذیه کنند تا زودتر به حالت اولیه خود بازگردند.

 غذاهای پیشگیری کننده از عفونت

 غذاهای مفید زیادی وجود دارد که برای کودکان خردسال  مفید هستند. مواد غذایی می توانند سیستم ایمنی کودکان را تقویت کنند تا مانع از ابتلا به انواع عفونت ها شوند.

 اما همانطور که بیماری کووید ۱۹ یک بیماری جدید است؛ تحقیقات پیرامون آن کامل نیست.بنابراین خوردن غذاهای مفید می تواند کودک را در مقابل عفونت‌ها و ویروس ها تا حدودی مقاوم کند و مانع از ابتلا به بیماری های عفونی شود.

 رعایت تغذیه و نکات بهداشتی برای کودکان در دوران کرونا ویروس

 شستن دست ها به صورت مرتب به خصوص قبل از غذا الزامی است

  •  حداقل یک متر  فاصله اجتماعی رعایت شود
  •  استفاده از ماسک و دستکش برای کودکان هم ضروری است
  •  خوردن میوه جات و سبزیجات فراموش نشود
  •  مایعات به وفور مصرف شود. مثلآب و انواع آبمیوه های طبیعی
  • از خوردن تنقلات مضر خودداری شود.

اگر متوجه علائم وخیم و طولانی مدت از بیماری کرونا ویروس در مادر و نوزاد شیرخوار شدید؛ حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

منابع:

unicef.org

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد