تربیت فرزندان ، رسیدن به تعادل :

همه ما دوست داریم فرزندانمان را به بهترین روش تربیت کنیم که او صاحب اعتماد به نفس،عزت نفس شود و همچنین اقتدارگرا باشد؛ و به جای ترس از شما ، حرف شما را گوش کند و احترام بگذارد.

اما آیا می توان همه این موارد را در تربیت فرزندان گنجاند.فرزند شما در حال رشد است ، در کنار رشد فیزیکی ، او در حال رشد روحی و عقلی می باشد و اتفاقا این بخش ازرشد فرزند شما نیاز به مراقبت و دقت بیشتری دارد.اما چیزی که مهم است این است که باید رویکرد شما دوست داشتنی و منعطف باشد.

به طورمثال اگردوست دارید فرزند شما با اعتماد به نفس باشد، باید او به خوبی این موضوع درک کند؛ که برای رسیدن به خواسته هایش از کوچکترین موضوع تا بزرگترین موضوع باید تلاش کند تا هدف خود را به دست آورد.اینگونه است که او با کسب هدف به طور ناخودآگاه اعتماد به نفس را کسب می کند.

یا مثلا برای کسب احترام از سوی فرزندان نیاز است که ابتدا انتظارات خود را تجزیه و تحلیل کنید و این انتظارات متناسب با توان و انرژی فرزند شما باشد. مثلا زمانی کودک شما آماده رفتن به رختخواب می شود؛ از او بخواهید که اسباب بازی هایش را جمع کند و سپس درآماده کردن تخت خوابش به شما کمک کند.

یا زمانی که فرزند شما درمدرسه درگیریک مشکل درسی و یا مشکلی با دوستانش شده بهتر است که ابتدا توضیح مسئله را از او بخواهید که برای این کار نیاز است شما با او بیشترشبیه یک دوست باشید تا یک مادریا یک پدر!

بیشتر بخوانید : معظلی به نام شرارت و یا همان اختلال سلوک در میان افراد

 سپس از  فرزندتان بخواهید که یک راه حل برای شما بیاورد. سپس با کمک او راه حل را موشکافی کنید که آیا برای حل مشکلش کارساز است یا نه؟

 اینگونه اوهم صاحب کسب تجربه می شود و هم اینکه به شما نزدیکترمی شود و احترام متقابل را یاد می گیرد و درادامه این روند تربیتی او از شما فاصله نمی گیرد چون او بیشترشما را دوست خود می داند.

نکته: این موضوع را بدانید که هیچ راه قطعی و کاملا درستی برای بزرگ کردن و تربیت فرزندان وجود ندارد، ارتباط صمیمی شما با فرزندتان این مسیررا میسّر می کند و راه حل های مفید را پیش روی شما می گذارد.

 چگونه کودک خود را بخوابانیم:

نوزادان الگوهای خواب متفاوتی دارند و نمی توان یک قانون کلی برای والدین وضع کرد که باید آنها را بدین گونه خواباند.

درارتباط با نوزادان هیچ قانونی وجود ندارد و ناچاراً نیاز است که والدین اصلا دخالتی در خواب نوزاد نداشته باشند ، یعنی بگذارند انها طبق نیازشان بخوابند ، اینگونه آنها کم کم به یک خواب تنظیم شده خواهند رسید و شما هم می توانید متناسب با خواب آنها به کار خود برسید.

درمورد خواب یا گریه نوزاد ، باید بگذارید او برای مدت کوتاهی گریه کند تا در نهایت به سکوت برسد این اتفاق ممکن به فواصل منظم در چند شب اتفاق بیفتد به دنبال آن والدین باید 15 الی 20 دقیقه دیرتربخوابند ، با این روش نوزاد کمی خسته تر می شود و با پیش رفتن چند شب متوالی او به طورناخودآگاه دریک زمان بخصوصی می خوابد، اما اگر با این روش خواب او منظم نشد بهتراست که از یک متخصص اطفال کمک بگیرید.

اما درارتباط با کودکان که مرحله نوزادی را پشت سرگذاشته اند ، بهتراست ازآنها کمک بگیرید ، یعنی قبل از ساعت خواب کم کم شرایط خانه را به سمت خاموشی ببرید ، تلویزیون را خاموش کنید ، گوشی خودتان را نیزکناربگذارید ، کم کم لامپ های خانه را خاموش کنید و ازکودک بخواهید که تخت خود را برای خواب آماده کند و اگروسیله ای از او بر روی زمین مانده آن را بردارد.

 در نهایت او به یک خواب منظم می رسد و هم به یک نظم مشخص و تعریف شده در زندگی  در از همان ابتدای زندگی خواهد رسید.

 چگونه کودک خود را تغذیه کنیم:

دررابطه با تغذیه فرزندان باید به این نکته دقت کنید که درابتدای زندگی نوزاد او را تا شش ماهگی باید با شیرمادرتغذیه کنید و هیچ راه حل دیگری ندارد مگرشرایط استثناء که توسط پزشک متخصص اطفال تعیین می گردد.

بعد از شش ماهگی شما مجازهستید که سایرغذاها را به همراه شیر خود اضافه کنید، یعنی شیرمادرحداکثرباید تا دو سال ادامه پیدا کند که در کنار آن می توانید ازغذاهای مغذی مثل انواع لبنیات ، انواع ویتامین ها و پروتئین ها و همچنین مکمل های تجویزی ازسوی پزشک را برای او فراهم کنید.

اگرشیرمادربه اندازه کافی مقوی نیست باید هزینه ای را کنار بگذارید تا بتوانید غذاها و مواد غذایی مقوی را برای کودک فراهم کنید، این موضوع را فراموش نکنید که اگرتغذیه کودک مناسب نباشد درآینده می تواند برروی شرایط روحی و روانی او تاثیربسزایی بگذارد.

بعد از دوران نوزادی و زمانی که او دیگرهمراه شما غذا را میل می کند ، کارشما مهم تر

می شود ، به این دلیل که درکنارتوجه به نوع تغذیه اش ، به آداب غذا خوردن او باید دقت شود و رفتارهای غلط او را به درستی تصحیح کنید.

ابتدا او را در تهیه غذاهای هفتگی شریک کنید ، یعنی برای برنامه ریزی غذایی از او هم سوال کنید وببینید به چه غذایی میل دارد ، از چه مواد غذایی خوشش می آید ، همچنین برای تقویت روحیه مسئولیت پذیری کودک خود سعی کنید هم در تهیه مواد غذایی و هم در تهیه غذا از او نظر بخواهید و کمک بگیرید.

به هنگام صرف غذا سعی کنید تلویزیون خاموش باشد ، تا او با تمرکز کافی به صرف غذا بپردازد، همچنین سعی کنید به هنگام صرف غذا از بازی کردن با گوشی خود پرهیز کنید و آن را کنار بگذارید چرا که این موضوع موجب عادت بد در کودک می شود.

روش های درست سرو کردن غذا را به آرامی به او یاد بدهید اما نه به گونه ای که حالت تذکر داشته باشد ، کودک به خودی خود کنجکاو است و به راحتی با تقلید از شما نحوه غذا خوردن را فرا می گیرد.

دقت کنید که وعده های غذایی و کنارهم غذا خوردن ، به خصوص در مورد بچه های بزرگتر امری بسیار مهم است ، زیرا درمقطع نوجوانی فرزندان یاد می گیرند که از بودن کنار شما لذت ببرند و شاید بیشترین زمانی که صمیمیت بین اعضای خانواده شکل می گیرد ، موقع سرو کردن غذا باشد.

 تربیت فرزندان و نحوه یاد گیری انضباط :

نظم و تربیت به فرزندان به خصوص زمانی که هنوز در سنین کودکی هستند ، به راستی کار دشواری می باشد ، به خاطر اینکه آنها در مسیر شروع فرایند یادگیری نظم و ترتیب هستند و با این مفاهیم نا آشنا هستند ، ازطرفی به خاطرشور و هیجان کودکی تمایل دارند که بیشتر نامرتب باشند تا اینکه نظم داشته باشند ، اما شما به عنوان والدین ناچارهستید که صبر و حوصله خود را بالا ببرید تا با شما سر لج و لجبازی نیفتند.

زمانی که متوجه شدید که کنترل از دست شما خارج شده ، چند نفس عمیق بکشید و کمی صبرکنید تا به حالت عادی و طبیعی خود بازگردید.

  • فراموش نکنید که تنبیه فیزیکی و حتی برخورد پرخاشگرانه هیچ گونه تاثیر مثبتی درانضباط-مند شدن کودک شما نخواهد داشت ، با این روش تنها مسیرلج و لجبازی و حتی خشونت را برای او باز کرده اید.
  • به یاد داشته باشید به عنوان پدر و مادر باید رفتار کودکان خود را به نحوی تنظیم کنید که به طور ناخودآگاه در هر جایی از زندگی ،درهر موقعیت و شرایط بتواند رفتار درست را بسط دهد.

پدر و فرزند

مثلا در ارتباط با تمیز کردن منزل که بیشتر والدین ، به خصوص کسانی که شاغل هستند ، همیشه بر سر این موضوع با فرزندان خود بحث  دارند ، که این بحث هیچ گاه پایان نمی پذیرد و هدفی را هم دنبال نمی کند ، چون مسیر رفته غلط است . برای این کار شما سعی کنید که بین 3 الی 4  بار همراه با خودتان، روزهای تعطیل را برای تمیزکردن منزل انتخاب کنید ، به گونه ای که هر دو شما ، یعنی هم پدر و هم مادر به همراه فرزندانتان خانه را نظافت کنید.  خودتان را به دو گروه تقسیم کنید و کارها را به هر یک از گروه ها واگذار کنید ، اینگونه نظافت منزل درکنار هم؛ حس همکاری را در فرزند شما پایه گذاری می کند. .

این موضوع را می توانید در مورد خود بچه ها عملی کنید ، مثلا کارهای منزل را بین بچه- ها تقسیم کنید و هرکدام که کار بهتر و با کیفیت تری به شما تحویل داد؛ برایش یک هدیه درنظربگیرید، در این مرحله او هم نظافت و احساس مسئولیت را فرا می گیرد و هم اینکه یاد می گیرد برای رسیدن به هدفش باید تلاش کند و به نوعی احساس اعتماد به نفس او تقویت می شود.

بسیاری از والدین در مورد تکالیف بچه ها سوًالهای زیادی دارند که چگونه آنها را به گونه- ای تربیت کنیم که تکالیف خود را به وقت مناسب انجام دهند و به هنگام خواب و رفتن به رختخواب تازه به یاد انجام تکالیف نیفتند؟

شما باید برای او یک موقعیت محدود تعریف کنید اما نه به گونه ای که اگرانجام نشود ، او مشمول تنبیه شود ، به نحوی که او بداند اگر در این ساعت تکالیفش را انجام دهد ، با خیال راحت می تواند فلان برنامه تلوزیونی یا حتی فلان بازی را انجام دهد . این موضوع بسیاری از مواقع جواب خوبی داده ، به این دلیل که کودکان به موقع تکالیف خود را انجام می دهند ، که به مرور زمان این امر منجر به یک حالت ناخودآگاه در کودک می شود و همین که بچه هایی که اعتیاد به انجام بازیهای اینترنتی دارند تا حدودی سرو سامان می یابند.

بیشتر بخوانید : سلامت روان نوجوانان: علائم خطر را بشناسید

تربیت فرزندان و فضای مجازی :

شاید مشکل حاد این روزهای پدرو مادرها فضای مجازی باشد ، فضایی که به مانند مدرسه و خانه حریم خصوصی ندارد و حتی به مانند بازیهای کامپیوتری نیست که  بتوانیم آنها را محدود به یک ساعت و زمان مشخص کنیم و بتوانیم بچه ها را کنترل کنیم .

این موضوع را بدانید که فضای مجازی را باید خود شما والدین به خوبی بشناسید و شناخت کافی بدست آورید.

نحوه استفاده از فضای مجازی را از خودتان شروع کنید ، یعنی اگربه هنگام غذا خوردن از گوشی استفاده می کنید ، اگر همسرتان با شما صحبت می کند و شما حواستان به گوشی است ، اگرشب ها دیر وقت گوشی بدست هستید و نسبت به اتفاقات داخل فضای مجازی به شدت هیجانی می شوید ، پس بدانید که رفتار شما لحظه به لحظه بر روی کودک شما در حال تاثیر گذاری است .

شما ابتدا باید از خود شروع کنید و سعی کنید فضای مجازی تنها یک بخش کوچکی از زندگی شما و خانواده شما را اشغال کند.

و بعد از آن بهتر است برنامه هایی که از تلوزیون پخش می شود و در ارتباط با ضررهای فضای مجازی گفته می شود ، همراه با کودک تان تماشا کنید.

همچنین می توانید برای کودک خود از مضراتی که فضای مجازی بر روی جسم آنها می گذارد صحبت کنید .

در ضمن از برنامه های مدرسه غافل نشوید و حتما در جلسات اولیاء و مربیان شرکت کنید.

این مقاله در جهت بهبودی روابط والدین و فرزندان ارائه شده ، اما همانطورکه گفته شد ، هیچ اصل و قانونی برای پدرو مادر وجود ندارد که تربیت فرزندان را تعریف کند و شما طبق آن پیش بروید . اصل تربیتی که وجود دارد این است که شما باید صمیمیت را در خانواده حفظ کنید ، اینگونه به راحتی روش های تربیتی می توانند؛ بر روی پرورش و تربیت فرزندان جواب دهد.     

 

منابع:

nytimes

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد