آسیب جدی به سیستم به ایمنی و نان سفید

به گفته بسیاری از پزشکان محقق امریکایی نان سفید عامل آسیب جدی به سیستم ایمنی است و حتی از آن به عنوان مقصر اصلی نام می برند؛ اما چرا؟

 این محققان معتقد هستند که نان سفید؛ کلوچه؛ کیک و سایر موادی که با آرد سفید تهیه می شوند دارای کالری زیاد و مواد مغذی کمی هستند.بنابراین افزایش وزن و خطرات مرتبط با چاقی و کاهش مقاومت به انسولین را بالا می برند.

 نان سفید همچنین در ایجاد التهاب و کاهش پتانسیل سیستم ایمنی در جهت بهبودی نقش ویژه ای دارد.در آرد سفید مواد افزودنی مضری وجود دارد که برای سلامت سیستم ایمنی مضر هستند و در نهایت با خوردن بیش از اندازه این قبیل مواد غذایی سیستم ایمنی بدن با کاهش قدرت مواجه خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  معرفی دانه‌های خوراکی به عنوان میان وعده ورزشی

آب نبات

بر کسی پوشیده نیست که آب نبات ها و بیش تر شکلات ها به دلیل داشتن مواد افزودنی دارای مواد مضری هستند اما باید بدانید که بیشترین ضرر این مواد افزودنی  به سیستم ایمنی بدن وارد می شود.

قند مصنوعی سیستم ایمنی بدن را مختل می کند که این تخریب می تواند هم در کوتاه مدت و هم در دراز  مدت اتفاق بیفتد.مطالعات نشان می دهد مصرف قند مانع از توانایی سلول های بدن برای حمله به باکتری ها می شود.

اگر به طور مداوم در طول روز از مواد قندی استفاده می کنید در واقع شما سیستم ایمنی را به حالتی راکد سوق می دهید که عملا هیچ کار مفیدی برای دفاع از بدن انجام نمی دهد.

همچنین مصرف مواد قندی باعث کاهش فلور روده می شوند؛فلور روده مجموعه باکتری های موجود در روده است که اکثرا برای بدن مفید هستند و یکی از این فواید تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است حال اگر رژیم غذایی ما دارای قند بالا باشد به فلور روده آسب وارد می کند و سیستم ایمنی تضعیف می شود.همچنین بر هم خوردن تنظیم فلور رود باعث ایجاد حالت التهابی در سیستم ایمنی خواهد شد.

شیرین کننده ها

آب میوه

آب میوه ای که نام می بریم منظور آب میوه های صنعتی هستند که هیچ گونه میوه سالم و طبیعی در آن ها یافت نمی شود و تنها شکر و مواد افزودنی مضر در آن قرار دارد.

انواع آب میوه ها؛ نوشیدنی ها؛ نوشابه ها و مصرف چای و قهوه همراه با شکر جز موادی هستند که توصیه می شوند باید به شدت کاسته شوند و نوشیدنی های همیشگی مثل قهوه و چای را با مواد شیرین طبیعی مثل توت و یا شکلات رژیمی مصرف کرد که حداقل میزان قند آن ها بسیار پایین است.

تمامی این مواد نامبرده خطر افزایش وزن را بالا می برند و با افزایش وزن مستعد بسیاری از بیماری های خطرناک امروزه مثل دیابت؛ انواع سرطان و بیماری های قلبی خواهیم شد.

موز نارس

حتی قندهای طبیعی موجود در میوه ها می توانند بر روی سیستم ایمنی بدن و روده تأثیر منفی بگذارند و این امر در صورت نارس بودن حتی بیشتر است. موز، همچنین میوه ها و سبزیجات نارس دیگر ، می توانند حاوی مقادیر زیادی پروتئین به نام لکتین باشند.  

مطالعات نشان می دهد که لکتین ممکن است جذب مواد مغذی را مختل کرده و از تولید فلور روده (مجموع باکتری های مفید)جلوگیری کند. این پروتئین سطح دیوراه روده را تضعیف می کند و در دفع انواع سموم و باکتری های مضر  نمی تواند به وظیفه خود عمل کند.

قند های موجود  در نوشیدنی های گازدار

در حالی که انواع قند های مصرفی  می توانند برای سیستم ایمنی بدن مشکل ساز باشند؛اما   انواع قند هایی که در نوشابه های گازدار به کار برده شده است؛ خطرناک تر هستند؛ زیرا بر پوشش دستگاه گوارش تاثیرمنفی می گذارند و جذب مواد غذایی به صورت ناقص اتفاق می افتد.

نوشیدنی های گازدار حاوی فسفر هستند که معمولا منجر به کاهش کلسیم از سلول ها از طریق کلیه می شوند.از آنجا که کلسیم نقش اساسی در فعال شدن سلول های سیستم ایمنی دارد؛ پایین بودن این ماده معدنی مهم به معنای پایین آمدن سطح دفاعی سیستم ایمنی است.

توفو(پنیر سویا)

در حالی که بسیاری توفو را یک ماده غذایی سالم می دانند ، به دلایلی می تواند مشکل ساز باشد ، که کمترین آنها دارای غلظت بالای اسیدهای چرب امگا 6 است. این چربی ها با افزایش پاسخ التهابی در بدن مرتبط هستند ، به ویژه هنگامی که با اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی و برخی از مغزیجات و دانه های روغنی تعادل نداشته باشند.

پزشکان توصیه نمی کنند که آن را به طور کامل حذف نکنید اما به ترکیب آن با سایر مواد غذایی دقت کنید.خود سویا می تواند به عنوان یک ماده حساسیت زا باشد که شاید برای همه مشکلی ایجاد نکند اما برای افرادی که مستعد بیماری های گوارشی و یا بیماری های خود ایمنی مثل کم کاری تیروئید از نوع هاشیموتو هستند؛ می تواند مفید نباشد.

پزشکان معتقد هستند اگر جز افرادی هستید که به این ماده یا هر ماده دیگر حساسیت دارید بهتر است در مصرف آن خودداری کنید زیرا عامل حساسیت زا باعث واکنش شدید سیستم ایمنی می شود و این سیستم آنتی بادی های زیادی را تولید می کند که ممکن است همین آنتی بادی ها به اندام های فرد آسیب برسانند.

چیپس

چیپس سیب زمینی نیز یک کابوس وحشتناک برای  سیستم ایمنی بدن است که باعث آسیب جدی به سیستم ایمنی می شود. آنها نه تنها در روغن های مضر سرخ می شوند ، بلکه دارای نمک زیادی نیز هستند که طبق مطالعه اخیر دانشگاه بن ، می تواند به نقص سیستم ایمنی منجر شوند.

فست فود ها

فست فود ها جز مواد غذایی هستند؛ که همگی می دانیم برای بدن مضر هستند اما این ضرر بر بدن چگونه است؟

بر اساس آزمایشاتی که بر روی موش ها انجام شد؛ طبخ این مدل غذا ها در روغن های کلسترول دار مضر به همراه شش گرم نمک اضافی است که هر دو مستعد نقص سیستم ایمنی بدن هستند.

 پس اگر اعتیاد شدید به فست فود ها دارید دیگر وقتش است که آن را ترک کنید یا حداقل در این دوران کرونا آن را کنار بگذارید زیرا به شدت سیستم ایمنی را تخریب می کند؛ سیستمی که ما این روز ها بیش از پیش به سلامت آن نیاز داریم.

غذا مضر

آبجو و آسیب جدی به سیستم ایمنی

 طبق تحقیقات بسیار، الکل مانند آبجو و شراب می تواند حساسیت به عفونت را افزایش دهند.استفاده ازالکل در عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کند و در بروز پاسخ های به موفع این سیستم نقص کلی ایجاد خواهد کرد.

محققان همچنین دریافتند که الکل هورمون استرس کورتیزول؛ قند خون و انسولین را افزایش می دهد و در هر سه پیامد نامبرده عامل نقص سیستم ایمنی هستند که باعث ایجاد تغییرات منفی می شوند.

در طی تحقیقی که اخیرا در همین چند ماه اخیر به دست آمده است؛ ضعف سیستم ایمنی باعث افزایش حساسیت به ذات الریه و احتمال ابتلا به سندرم استرس تنفسی و یا حتی کرونا ویروس خواهد شد.

کوکتل

اما  در مورد کوکتل ها ، که علاوه بر مشروبات الکلی حاوی آب میوه های شیرین یا نوشابه های گازدار هستند ،  برای یکبار هم کافی است هستند که سیستم ایمنی را به اندازه کافی تضعیف کنند.

بیشتر بخوانید: ویتامین هایی که زنان نیاز دارند 

گوشت قرمز

 به گفته بسیاری از پزشکان؛ بسیاری از غذاهای پر اسید مانند گوشت قرمز می توانند سیستم ایمنی بدن  را ضعیف کنند.

 آن ها معتقدند هنگامی که بیش از حد غذاهای اسیدی مصرف می کنید، بار کلی PH بدن اسیدی می شود و وقتی این میزان اسید بالا بماند ، مواد معدنی مانند منیزیم ، کلسیم ، پتاسیم و بی کربنات کم می شوند و بر سلامتی شما اثر سو  می گذارد.گوشت قرمز همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است و بنابراین ، دو برابر باعث ایجاد التهاب می شود. بنابراین بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنیم.

هات داگ

 همان طور که می دانید هات داگ بخشی از فست فود های لذیذ و البته بسیار خطرناک است که نه تنها سرشار از اسید و نمک است،  بلکه پر از مواد فراوری شده است که دو برابر سایر مواد غذایی فراوری شده مضر است و  اثر منفی بر سیستم ایمنی می گذارد.

 همچنین گوشت هایی که معمولا در انواع فست فود ها مثل هات داگ استفاده می شود باعث تشدید انواع سرطان ها خواهند شد که این مواد گوشتی فراوری شده حاوی مواد مضری مانند هیدروکربن چند حلقه ای می باشد که در پی طبخ به همراه نمک و سایر موا د افزودنی منجر به استرس اکسیداتیو(کاهش سیستم دفاعی بدن یعنی سیستم ایمنی) می شوند.

غلات صبحانه

 بسیاری از پزشکان تغذیه معتقدند که متاسفانه بسیاری از غلات صبحانه سرساز قند زیاد و فیبر کم هستند که یک ترکیب کاملا مشکل ساز برای سیستم ایمنی بدن خواهند بود.

 آن ها معتقدند که  فیبرهای محلول باعث افزایش تولید پروتئین اینترلوکین -4 می شوند که این پروتئین سلول های T بدن را در برابر عفونت بدن تحریک می کند. همچنین فیبر  ماده اصلی غذایی را برای رشد باکتری های مفید در روده شما فراهم می کند بنابراین بهتر است که از غلات بسته بندی شده که دارای مواد افزودنی هستند؛ استفاده نشود مثلا به جای استفاده از نان سفید از نان جواستفاده کنید.

یا حتی الامکان از شیر های پاستوریزه استفاده نکنید.

کورنفلکس

کوکی های بسته بندی شده(نوعی شیرینی)

کوکی ها هم درست مانند غلات صبحانه ، کلوچه ها و کیک های بسته بندی شده حاوی مقدار زیادی شکر اضافه شده  هستند و فاقد فیبر محلول  می باشند.

به طور کلی اکثر غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده از فیبر و سایر مواد مغذی اصلی محروم هستند. تحقیقات نشان می دهد که دریافت بیشتر فیبرهای غذایی باعث  عملکرد ایمنی سالم تر می شوند که مانع از ورود ویروس های تهدید کننده به بدن می شوند.

کنسرو ماکارونی؛ سس ما کارونی کنسرو شده و سایر مواد کنسرو شده

به گفته  دانشمندان  غذاهای فرآوری شده مانند ماکارونی های کنسرو شده نیز می توانند بر روی بدن تأثیر منفی بگذارند. کنسرو به معنای فراوری شده است یعنی مواد عذایی متحمل تغییرات و مواد نامناسبی می شوند که بتواند در عرض چند ماه یا چند سال دوام بیاورند و خراب نشوند.

بنابراین مواد نامناسب  از همه بدتر نمک موجود در آن ها باعث کاهش سطح ایمنی بدن می شوند.

 پس با اجتناب از غذا های کنسرو شده سعی کنید سبزیجات و میوه جات سالم را جایگزین این مواد مضر کنید.

سدیم(موجود در نمک و عامل نگهدارنده غذا های منجمد)

اجتناب از سدیم کار دشواری است ، خصوصاً به این دلیل که در بسیاری از غذاهایی که می خوریم ، از جمله وعده های غذایی منجمد ، سوپ های کنسرو شده و سبزیجات ، پنیرها ، انواع ساندویچ ها و  پیتزا ها، میان وعده ها و گوشت های مصرفی حاوی سدیم هستند.   اما بهتر است مصرف سدیم خود را به حداقل برسانید و از مصرف هرگونه غذای پر سدیم خودداری کنید. تغییراتی که با مصرف سدیم بر بدن ایجاد می شود بالا رفتن فشار خون و آسیب جدی سیستم ایمنی است که عملکرد این سیستم را سرکوب می کند.

سعی کنید میزان نمک اضافه شده به غذای شما یک قاشق چای خوری حاوی ۲۳۰۰ گرم سدیم باشد.

برای سایر غذا هایی که پر نمک هستند من جمله همان کنسرو ها؛ ترشی جات و سایرین باید آن ها را به حداقل برسانید.

بیشتر بخوانید: تغذیه ورزشی و مواد غذایی مناسب در آن 

بستنی

ستنی متشکل از یک خامه  شیرین  خوشمزه است اما پر از چربی اشباع شده به همراه  شکر است که باعث التهاب می شود ، به همین دلیل این نوع خوراکی  محبوب به نفع سیستم ایمنی بدن شما نیست.

در عوض می توانید برای حفظ سلامتی از یک ماست تازه یا کفیر برای سلامت روده ها استفاده کنید و یا از انواع آجیل ها و دانه های روغنی به سلامت بدن و سیستم ایمنی بدن خود بیافزایید.

الکل

اگر می خواهید که روز بعد حال خوبی نداشته باشید و همه کار های شما تلنبار شوند. شب قبل حتما از هر نوع الکلی دوست دارید؛ مصرف کنید.

الکل خواب را مختل می کند و کمبود خواب بر سیستم ایمنی تاثیر منفی می گذارد.

 به طور کلی مصرف الکل و نوشیدنی های گازدار به راحتی بر سیستم گوارش تاثیر می گذارند و همان طور که گفته شد؛باکتری های سالم موجود در روده ها نیز آسیب خواهند دید و به مرور زمان بر تقویت و تاثیر سیستم ایمنی تاثیر می گذارند.

برای این کار بهتر است تمامی این مواد غذایی نامبرده را یا قطع کنید و یا به حد کافی کاهش دهید و در عوض   از مواد غذایی مفید مانند سبزیجات و میوه جات مصرف کنید که به راحتی و خیلی زود  بر سلامت بدن و سیستم ایمنی تاثیر می گذارند و بدن شما را در برابر انواع ویروس ها و مواد بیماری زا مقاوم می کنند.

 

 

 

منابع:

www.eatthis.com

نوشته شده توسط مینا رئیسی
تیم نویسندگان سلام فیت با بهره گیری از منابع معتبر و علمی مقالاتی را به کاربران خود ارائه میدهد در راستای بالا بردن سطح سلامتی جامعه
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط کارشناسان در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد